Exfoliace, odstranění odumřelých kožních buněk, anebo jednoduše řečeno pleťový peeling, patří k důležitým rituálům, které vaši pleť rozzáří a omladí. Pokud kosmetické salony nejsou nic pro vás, zkuste domácí peeling pleti, který nabízí stejně skvělé výsledky. Existují hned 3 základní druhy pleťových peelingů – mechanický, chemický a enzymatický. Který z nich je vhodný pro váš typ pleti a jak často peeling používat?
Proč používat peeling na pleť
- Peeling účinně čistí pleť, zbavuje nadměrného kožního mazu a brání ucpávání pórů a tvorbě akné.
- Odstraňuje staré odumřelé kožní buňky, které se hromadí na povrchu kůže a tím zabraňuje šupinatění pleti.
- Urychluje proces regenerace pleti a tvorbu nových buněk, pleť vyhladí a rozjasní.
- Umožňuje pleti dýchat a usnadňuje vstřebávání pleťových sér, masek a krémů na obličej.
- Zlepšuje prokrvování kůže, stimuluje tvorbu kolagenu, omlazuje pleť a působí proti vzniku vrásek.
Enzymatický pleťový peeling
Hledáte-li jemný obličejový peeling, pak vsaďte na enzymatický peeling. Je to nejlepší exfoliant na citlivou pleť a skvěle svědčí i té suché. Obsahuje přírodní enzymy z ovocných kyselin (např. papáji nebo ananasu), které stimulují přírodní exfoliaci. Enzymy samy najdou a pohltí odumřelé buňky, pleť navíc hydratují a vyčistí. Účinky bývají viditelné už po první aplikaci.
Vhodný typ pleti pro enzymatický peeling
Enzymatický peeling je obvykle vhodný pro všechny typy pleti – řiďte se vždy doporučením výrobce. Obzvláště pomáhá na zarudnutí, žilky, černé tečky i na odstranění zrohovatělé kůže. Je to také nejvhodnější peeling pro zralou pleť po menopauze.
Jak aplikovat enzymatický peeling na pleť
- Enzymatický peeling aplikujte maximálně 2× týdně (nebo podle doporučení na obalu) na čistou, odlíčenou a suchou pleť.
- Malé množství kápněte do dlaně, rozetřete konečky prstů po obličeji a nechte působit podle doporučení výrobce.
- Poté peeling smyjte vlažnou vodou a použijte následnou péči.
Chemický peeling pleti
Principem chemického peelingu je odstranění vrstvy starých buněk. Peeling obsahuje ovocné AHA a BHA kyseliny, které zahájí proces hloubkové regenerace a omlazení. Domácí chemický peeling je šetrnější než ten v salonu. Účinky exfoliace se dostavují pozvolna, čímž se vyhnete intenzivnímu loupání pleti, zarudnutí nebo stroupkům.
Vhodný typ pleti pro chemický peeling
Je to vhodný peeling pro mastnou pleť a proti akné, a naopak se obvykle příliš nehodí pro suchou a citlivou pleť. Dobře si poradí s drobnými vráskami, povadlou pletí, rozšířenými póry, pigmentací a jizvičkami po akné.
Jak používat chemický peeling na pleť
Chemický exfoliant aplikujte vždy podle návodu výrobce na čistou, odlíčenou a suchou pleť. Malé množství naneste přímo na pleť, nechte pár minut působit a poté obličej opláchněte. Nikdy nezapomeňte na kvalitní péči o pleť po chemickém peelingu a ochranu před sluníčkem.
Mechanický peeling pleti
Mechanický peeling neboli scrub na obličej má gelovou nebo krémovou konzistenci a obsahuje malé částečky (např. kávu, cukr nebo sůl), kterými odumřelé buňky mechanicky odstraníte. Obličejový scrub je skvělý nejen na pleť, ale také na exfoliaci krku nebo obroušení zrohovatělé kůže na patách či loktech.
Vhodný typ pleti pro mechanický peeling
Při výběru scrubu se řiďte doporučeným typem pleti na obalu. Scrub se vřele doporučuje pro smíšenou, mastnou a zralou pleť. Je velmi vhodný na zrohovatělou kůži, šupinky a ucpané póry. Naopak se příliš nehodí jako peeling pro suchou pleť. Pro citlivou pleť si vybírejte jen extra šetrný scrub na obličej s těmi nejjemnějšími částečkami. Velmi opatrní buďte i při používání scrubu na akné.
Jak používat mechanický peeling na pleť
Mechanický peeling provádějte jednou až dvakrát týdně. Aplikujte jej na navlhčenou pleť. Peeling vmasírujte velmi jemně krouživými pohyby a vyhněte se citlivému očnímu okolí. Pozornost věnujte hlavně T-zóně nebo problematickým místům. Nikdy netlačte příliš silně.
Péče o pleť po peelingu
Pleťový peeling odstraňuje svrchní vrstvu kůže a pleť může být bezprostředně po jeho aplikaci citlivější vůči vnějším vlivům. Aby se exfoliace obličeje obešla bez případných nežádoucích následků, nezapomínejte o svou pleť po peelingu správně pečovat:
- Myjte obličej chladnější vodou.
- Hydratujte pleť výživnějším hydratačním krémem.
- Zvyšte příjem tekutin.
- Chraňte se před sluncem! Používejte krém se SPF 30 nebo vyšším.
- Vyhněte se saunování a pobytu v páře.
- Dodržujte doporučené rozmezí mezi předchozí a další exfoliací.