Těhotenské testy

Filtr
Cenové rozpětí

Značka

Vše, jste chtěli vědět o těhotenských testech

Zjistěte, zda jste těhotná v pohodlí svého domova. Domácí těhotenský test nabízí snadný a diskrétní způsob, jak včas odhalit těhotenství ještě před návštěvou lékaře. Podobně jako testy ovulační se nejčastěji provádějí testováním moči, a to nejlépe ranní, kdy je přítomnost těhotenského hormonu v nejvyšší koncentraci. Spolehlivý výsledek těhotenského testu zjistíte již několik dní po oplodnění, tedy po uhnízdění vajíčka v děloze.

Jak funguje těhotenský test?

Těhotenské testy zjišťují přítomnost hormonu choriogonadotropinu (hCG), který se nachází pouze v těle těhotné ženy, a signalizují jej zbarvením indikátoru s obsahem protilátky.

Na notino.cz najdete širokou škálu testů s různou mírou citlivosti pro rychlý a pohodlný způsob zjištění gravidity. Testy mohou indikovat pozitivní či negativní výsledek pomocí signalizačních proužků či různých znamének, proto si vždy nejdříve prostudujte příbalový leták s pokyny pro správné vyhodnocení testu. Samotné použití závisí vždy na druhu zakoupeného testu.

Druhy těhotenských testů a jejich použití

  • Testovací proužky se jednoduše vkládají do nádobky s močí. Proužek umístíte po úroveň rysky do nádoby s močí a poté jej položíte na rovnou a nesavou plochu. Výsledek se objeví již během několika minut.
  • Kazetový test obsahuje speciální vyznačené okénko, kam se přiloženým kapátkem nanáší moč.
  • Těhotenský test do proudu moči snadno použijete bez dalšího příslušenství.
  • Test z kapky krve rozpozná těhotenství o pár dní dříve než test z moči (již 8.–9. den od oplodnění). Kapku krve odeberte z bříška prstu přiloženou lancetou.
  • Digitální těhotenský test s ukazatelem týdnů ukazuje kromě pozitivního výsledku také počet týdnů od doby početí.

Kdy si udělat těhotenský test?

Citlivost těhotenských testů je na vysoké úrovni a spolehlivý výsledek poznáte již 14 dní po oplodnění u testu z moči a zhruba 9 dní po oplodnění u testu krevního. Udávaná citlivost bývá 25 nebo 10 mIU/ml hCG a platí, že čím nižší číslo je, tím citlivější je samotný test, neboť je schopný detekovat i nižší množství těhotenského hormonu.

Obecně platí, že nejlepší chvíle, kdy udělat těhotenský test a získat spolehlivý výsledek je v případě, že se několik dní nedostaví pravidelná menstruace. Tím se také sníží pravděpodobnost falešně negativního testu. Test je také vhodné zhruba po 10 dnech zopakovat.

Výsledek těhotenského testu

  • V případě negativního výsledku testu nedojde ke zbarvení indikačního proužku a zbarví se pouze proužek kontrolní. Vždy vyčkejte aspoň 4 minuty pro potvrzení.
  • U pozitivních testů se obvykle objeví dvě plné čárky nebo znaménko plus (v závislosti na druhu testu). Pokud je čárka pro indikaci těhotenství slabá (tzv. duch na těhotenském testu), test je s největší pravděpodobností pozitivní, ale byl proveden příliš brzy po otěhotnění a bude nutné jej opakovat.
  • V případě, že nedojde ke zbarvení žádného z pruhů, je test neplatný a použijte nový.

Pokud je výsledek těhotenského testu pozitivní, navštivte svého gynekologa.

Falešné výsledky těhotenského testu

  • Falešně negativní těhotenský test může nastat, pokud se rozhodnete testovat graviditu příliš brzy. V takovém případě doporučujeme test opakovat znovu za několik dní.
  • Falešně pozitivní těhotenský test se může objevit i v případě, že nejste těhotná, ale došlo k potratu či interrupci a v těle se ještě několik dní nachází zbytek těhotenského hormonu. Falešně pozitivní výsledek se někdy také objeví při některých onemocněních, poruchách či vaječníkových cystách. Existují také léky, které mohou hladinu hormonu hCG v krvi a moči zvyšovat. Pozitivní výsledek těhotenského testu si proto vždy ještě ověřte u svého gynekologa.

Objednejte si svůj těhotenský test online z pohodlí domova na notino.cz a získejte spolehlivý výsledek snadno a rychle!