Kolínská voda

Nejprodávanější

Eau de Cologne: poznejte svět kolínských vod

Lehká vůně pro letní osvěžení, na pracovní jednání i na sportovní utkání. To je kolínská voda. Kolínské bývají spojovány především s osvěžujícími vůněmi pro muže, na notino.cz však najdete i široký výběr kolínských vod pro ženy a univerzálních unisex kolínských.

Co je kolínská voda?

Kolínská voda (Eau de Cologne) je lehčí typ vůně, který obsahuje 3–5 % parfémové esence v asi 70% lihu. A právě nižší koncentrace parfému než u parfémovaných či toaletních vod z ní dělá ideální typ vůně pro jakoukoliv příležitost. Díky slabší koncentraci vonných složek se nemusíte obávat, že to s kolínskou vodou přeženete. Nanést ji pro osvěžení můžete na tělo, vlasy i oblečení a během dne kdykoliv obnovit její vůni.

Rozdíl mezi kolínskou vodou pro muže a vodou po holení

  • Kolínská voda se používá k provonění pokožky. Na rozdíl od klasické vody po holení pánská kolínská neobsahuje složky pečující o pokožku. Aplikuje se tedy podobně jako parfémovaná či toaletní voda na pulzní místa na těle, jako je krk, zápěstí nebo loketní a kolenní jamky.
  • Voda po holení naopak obsahuje aktivní látky, které zklidňují, hydratují a osvěžují pleť a uzavírají póry po použití žiletky. Voda po holení se aplikuje na čerstvě oholenou tvář a její hlavní funkcí je ošetření pleti, příjemná vůně je až na druhém místě.

Historie kolínských vod

Kolínské vody se zrodily na začátku 18. stolení – v době, kdy první parfemáři míchali parfémy podle preferencí zákazníků a vůně se používaly hlavně k přebití zápachu místo koupele.

První kolínská voda vznikla v roce 1709 pod rukama slavného parfemáře Johanna Maria Farina, který v Kolíně nad Rýnem založil dnes již nejstarší parfumerii na světě. Farin smíchal citronový, pomerančový, mandarinkový, limetkový, cedrový a bergamotový olej a dal vzniknout zázračné vodě (aqua mirabilis) k zevnímu i vnitřnímu užití. Na počest svého města pojmenoval novou vůni – Echt Kölnisch Wasser. Cena jednoho flakonu této zázračné vody s typickým červeným tulipánem na etiketě se v té době rovnala půlročnímu platu zaměstnance firmy.

Farinova kolínská patří mezi unisex vůně a používal ji i Napoleon Bonaparte, který prý spotřeboval celou lahvičku denně. Neodolala jí ani královna Viktorie, kníže Metternich a stejná vůně o mnoho let později oslnila i prezidenta Billa Clintona nebo princeznu Dianu.

V její výrobě podle stejné receptury dnes pokračuje již 8. generace Farinů, která tajemství přesného složení vůně střeží dodnes. Název kolínská voda v současnosti označuje veškeré parfémy, které obsahují nízké procento vonných složek.

Výroba kolínských vod se nejvíce ujala ve Francii, kde ji podle klasického receptu převzala také známá firma Roget–Gallet. Unisexová kolínská voda inspirovaná recepturou Farina je na trhu již od roku 1806 pod názvem Roger & Gallet Jean-Marie Farina.

Genderové rozdělování pánských a dámských parfémů má za následek až nástup reklamy ve 20. století. Výběr vůní pro ženy i muže se rozšířil a v současnosti si můžeme nejen zvolit preferovanou intenzitu, ale vůně dělíme třeba na sváteční, večerní nebo ležérní.

Populární kolínská voda 4711

Nejslavnější následovnicí Farinovi Eau de Cologne je kolínské voda 4711 Original. Za její výrobou stojí celosvětově známá firma Mülhens. Číslo 4711 vůně dostala podle čísla domu někdejšího majitele firmy. Vůně je sice o něco mladší než Farinova kolínská, zato za její recepturou stojí kartuziánský mnich, který novomanželům Mülhensovým recepturu daroval a předurčil tak jejich budoucnost na mnoho století dopředu. Většina dalších kolínských vod je z tohoto receptu odvozena.

Mezi prvními tóny kolínské vody 4711 ucítíte pomeranč, bergamot a citron, v samotném srdci růži, neroli a rozmarýn. Vůně je jemně zakončena tóny bazalky a pižma. Dokonalá kompozice podtrhující čistotu a svěžest působí velmi smyslně a harmonicky.

Tato klasická kolínská voda se objevila na trhu již v roce 1792, je tak doslova prověřena řadou generací. Vůně má stále stejnou recepturu a nezměnil se ani její obal, který vyzdvihuje její jedinečnost.

Kolínské vody současnosti

Dámské i pánské kolínské vody se těší velké oblibě také dnes. V současnosti jsou velmi oblíbené unisexové kolínské vody, které nejsou ani příliš sladké ani kořeněné. Vyzkoušet například můžete unisex kolínskou od uznávané francouzské značky Hermès.

Na notino.cz najdete širokou nabídku osvěžujících Eau de Cologne. Najděte se mezi nimi tu svou.

celý text skrýt text