Přejít na hlavní obsah

Jak na opruzeniny

Co jsou opruzeniny?

Opruzeninám se odborně říká intertrigo. Jsou to červené až zarudlé plochy pokožky, která dostatečně nevětrala a zapařila se. Typicky trápí malá miminka, ale časté jsou také u obézních lidí, kterým se opruzeniny tvoří v kožních záhybech. U miminek se s opruzeninami nejčastěji setkáte na tříslech, zadečku, v podpaží nebo pod krkem.

Ulevte vašemu miminku od nepříjemného opruzení a seznamte se s tipy, jak se opruzenin zbavit a jak jim co nejlépe předcházet!

Proč je moje miminko opruzené?

Spousta maminek si myslí, že opruzené miminko na 100 % pozná. V hlavě totiž mají zafixovanou představu ošklivě vypadajících rudých map na pokožce. Pravdou je, že jakékoli začervenání není normální. I lehce načervenalá kůže je opruzená kůže, takže pokud si nejste jistá, jestli je zrovna vaše miminko opruzené, porovnejte barvu postiženého místa s barvou kůže třeba na ručičkách.

Opruzeniny nejčastěji vznikají v důsledku nevětrané pokožky. Pokud používáte jednorázové plínky, měňte je často, ideálně hned po prvním počurání. Pokakaný zadeček neotírejte vlhčenými ubrousky, ale pod proudem tekoucí vlažné vody. A před nasazením čisté plínky nechejte pokožku vždy provětrat a důkladně, ale jemně ji vysušte. I jemně vlhká kůže má tendenci se rychle zapařit.

 

Pokud používáte látkové pleny, pravidelně je perte v dětském, hypoalergenním pracím prostředku bez parfemace.

Důvodem pro opruzeniny může být i nevhodná velikost plínky. Nepotřebuje vaše miminko větší velikost? Neřiďte se doporučenými kily na obalu, ale vlastním úsudkem. To stejné platí u oblečení, to volnější je mnohem prodyšnější.

Syntetické materiály, díky kterým je oblečení elastické, také přispívají ke vzniku opruzenin. Volte takové oblečení, které je z většiny bavlněné nebo lněné a elastanu má pouze okolo 5 %.

Opruzeniny se miminku zpravidla nevyhnou v případě průjmu. Na místě je zvýšený hygienický režim, oplachování při každém přebalování a mazání ochranným krémem.

celý text skrýt text

Jak opruzeniny správně ošetřit

Mít opruzené miminko není žádná ostuda, stát se to může každé mamince. Ostudou by bylo mávnout nad tím rukou. Co dělat, když rozbalíte plenku a zjistíte, že se vaše dítě oprudilo?

1. Miminko jemně, ale důkladně omyjte vlažnou vodou, případně neparfémovaným mýdlem. Do koupele můžete přidat heřmánek nebo třeba měsíčkový olej, který pomůžou pokožku zklidnit. Pokud doma máte sušené byliny, stačí je pár minut louhovat, a poté přilít do koupele.

2. Kůži následně jemným poťupkáváním bavlněnou, nebo lépe bambusovou plenkou osušte. Bambusové a mušelínové pleny jsou sice dražší, zato mají o poznání hebčí texturu a ke kůži jsou šetrnější.

 

3. Nejvíc zarudlá místa ošetřete mastí na opruzeniny. Možná jich budete muset vyzkoušet víc, než zjistíte, která funguje zrovna na vaše miminko. Jednou z nejpopulárnějších je určitě Sudocrem, hypoalergenní bílá mast se zinkem. Dětský zásyp spíše nedoporučujeme kvůli jeho kontroverzním kauzám s obsahem karcinogenních látek. Spousta maminek navíc zmiňuje, že má tendenci v kožních záhybech hrudkovat.

4. Klíčový moment! Miminku nedávejte plínku, ale nechejte ho co nejdéle batolit bez ní. Pokud je zima, nasaďte mu ponožky, tričko a přehoďte přes něj lehkou deku. Jakkoli jsou totiž dnešní plínky prodyšné, pokožce se vždy lépe dýchá bez nich.

Zbavit se opruzenin občas pár dnů trvá. Základem je udržovat pokožku suchou, čistou a dobře větranou. Pokud s opruzeninami bojujete déle než týden, navštivte pediatra. K zapaření se mohly přidat kvasinky, se kterými vám pomůže mast na předpis.

celý text skrýt text