Přejít na hlavní obsah

Líčení

20. 2. 2012

notino.cz

Čtení na 5 minut

Make up je v dnešní době běžnou každodenní záležitostí, ne však každá z nás se dokáže správně nalíčit. Podle rad vizážistů bychom se také měly vyvarovat příliš výraznému líčení během dne. Především make-up očí by měl být jemný a ženský. Rudá rtěnka či příliš výrazná růž na tvář se také hodí spíše na večerní příležitosti. Základem dokonalého make-upu je kvalitní dekorativní kosmetika.

Jak se tedy správně nalíčit?

Nejdůležitějším faktorem je správný výběr podkladového krému v přirozené barvě pleti. Dokonalý make-up poznáte zcela jednoduše tak, že „není vidět“. Nanášejte ho vždy až po aplikaci podkladové báze, která slouží pro vypnutí a vyhlazení pleti. V případě, že nemáte tento speciální přípravek, vystačíte si s nemastným pleťovým krémem. Make up nanášejte vždy směrem od středu pleti do ztracena. Máte-li problematickou pleť, je vhodné vybrat speciální podkladový krém, určený pro tento typ pleti – má rozdílnou strukturu. Pro suchou a citlivou pleť je naopak vhodné používat „omlazující“ make-upy, které neulpívají na vráskách. Stálost podkladového krycího krému po celý den si zajistíte přepudrováním. Rovněž se doporučuje použít kvalitní štětce, které nanesou pudr rovnoměrně.

Denní líčení očí

Pro denní líčení budete potřebovat menší množství make-upu a očních stínů. Namísto klasické černé použijte hnědou řasenku a tužku. Kruhy pod očima či oteklá oční víčka hravě zakryjeme kvalitním korektorem.

Líčení hnědých očí

Líčení hnědých očí vyžaduje specifické barvy. Doporučuje se použití zlatých, zelených a temně zelených tonů. Nevhodná barva je modrá, která u hnědých očí působí příliš kontrastně. Někteří vizážisté sice kontrasty doporučují, ale ty jsou vhodné na opravdu velmi speciální příležitost. U světle hnědých očí je příjemná i tyrkysová barva a samozřejmě všechny odstíny hnědé a béžové.

Líčení zelených očí

Zelené oči jsou velmi krásné. Dokonale k nim ladí jemná fialová barva, odstíny hnědé, šedé nebo šedozelené.

Líčení modrých očí

V posledních 50 letech modrých očí ubývá. Pokud jste jejich nositelkami, můžete být tedy právem pyšné. Modré oči mívají často ženy se světlejšími vlasy, proto by také měly zvolit vhodné líčení. Doporučené barvy stínů jsou: meruňková, světle hnědá, tmavě hnědá a šedá. Hnědé stíny však vždy používejte s hnědou konturovací tužkou nikoli černou. Své kouzlo mají i kovové odstíny. K opálené pleti se hodí béžová či smetanová barva očních stínů.

Večerní líčení očí

Slavnostní či večerní příležitosti jsou ideální pro experimentování. Vizážisté radí upřednostnit pouze jednu část obličej, tak aby vynikla. Pokud jste hrdí na své oči, mely byste vyzkoušet tzv. „kouřové líčení“. Základem je bezchybný podkladový make up. Pro líčení očí použijte speciální paletu kouřových stínů a kvalitní kajalovou tužku na oči. Některé tužky mají navíc i roztírací aplikátor. Podstatou „kouřových očí“ je rozetření stínu a tužky v barevném přechodu. U obočí naneste perleťový nebo jiný zesvětlující oční stín. Líčení rtů a tváří volíme v tomto případě méně výrazné, tak aby oči ještě více vynikly. Na závěr použijte kvalitní černou řasenku, která vytvoří efekt umělých řas. Například Max Factor False Lash Effect. Při nanesení více vrstev nevytváří nevzhledné žmolky. Efektu „kočičích očí“ docílíme prodloužením oční linky od vnějšího koutku oka. Na závěr použijte kvalitní řasenku. Výsledkem jsou krásné, tmavé, neodolatelné oči.
Kouřové líčení sluší každé ženě. Zvýrazní oči, dodá jim na dramatičnosti a sexy vzhledu. Tento make up je vhodný především pro slavnostní příležitosti, například svatby, promoce, plesy a večírky. Kromě klasického kouřového líčení můžete zvolit i denní variantu a to použitím světlejších tónů.

Tipy na líčení

Nekvalitní kosmetika, líčení na příliš málo osvětleném místě, použití nesprávné barvy make-upu či pudru bývají často příčinou neúspěchu. Správným líčením lze vytvořit svěžího vzhledu, zakrýt mnohé nedostatky či upřednostnit rty, oči nebo obočí.
Plnější obočí působí mladistvějším dojmem. Dlouhodobě je v módě spíše široké obočí s tenčí linkou na vnější straně oka. Pokud jste ho omylem vytrhala víc, než jste plánovala, dokreslete ho tužkou na obočí ve Vaší přirozené barvě. Pokud nemáte po ruce vhodnou barvu tužky, můžete použít i kvalitní oční stín. Mějte ovšem na paměti, že v takovém případě musíte před nanesením na obočí aplikovat tuhý krém či speciální krém, tak aby měl stín a na čem ulpět. Očními linkami můžete výborně zdůraznit přirozený tvar svých očí a dodat tím pohledu ještě větší působivosti. Výborného efektu docílíte přesnými očními linkami.

Povedeným líčením potěšíte nejen sebe, ale také své okolí!