Masážní válec (foam roller, fitness roller) je pomůcka, která je rok od roku populárnější. Přitom moderní pěnový válec na cvičení, jak jej známe dnes, se začal objevovat už koncem minulého století. První pěnové válce byly jednoduché a hladké a používaly se především pro rehabilitaci a fyzioterapii. S postupem času se design tohoto „masírovacího válce“ zlepšoval a přizpůsoboval potřebám širšího spektra uživatelů.
Jedná se o fasciální válec (též známý jako válec na fascie neboli pojivové tkáně, které obklopují svaly) vyrobený z různě tvrdých materiálů, který je ideální pro základní masážní techniky a rehabilitaci. Texturované masážní válce mají na povrchu různé vzory a hroty, které vám dovolí hlubší masáž svalů a cílenější uvolnění napětí. Umožní vám provádět automasáž, a to jen s pomocí váhy vlastního těla.
Tip: Dnes již na trhu najdete také vibrační fitness válec, který pomáhá zvýšit účinnost masáže a uvolnit svalové napětí ještě efektivněji.
Začněte s lehkým tlakem a postupně zvyšujte intenzitu. Pohybujte se pomalu, plynule a u oblastí, které jsou nejvíce ztuhlé nebo bolestivé, se zastavte a nechte tlak působit déle.
Některé z nejčastěji masírovaných oblastí zahrnují nohy, záda, šíji a ramena. Ať už ale chcete masírovat kteroukoli část těla, používejte fitness válec pravidelně – ideálně po každém tréninku, případně kdykoli cítíte potřebu uvolnit svaly.
Pokud máte akutní zranění, záněty nebo infekce, je lepší se použití masážního válce vyhnout. Před použitím masážního válce se vždy poraďte s lékařem, pokud si nejste jisti, zda je pro vás vhodný.
Stejně tak s foam rollingem přestaňte, pokud cítíte ostrou bolest. Vaše tělo vám dává signál, že něco není v pořádku.
V zásadě se při nákupu foam rolleru ohlížejte na čtyři hlavní faktory: hustotu válce, strukturu povrchu válce, jeho tvar a velikost.
Tento parametr určuje, jak se během použití masážního válce cítíte a pro koho je vhodný. Používání příliš měkkého válečku může způsobit nedostatečný tlak, zatímco příliš tvrdý pěnový váleček může způsobit modřiny a bolest. To může mít za následek i negativní vliv na váš výkon.
Některé pěnové válečky jsou hladké, jiné jsou obohacené o nejrůznější výstupky, které tlak na svaly zintenzivňují.
Hladké válce zajišťují rovnoměrný tlak po celé délce a jsou dobrou volbou pro ty, kteří s válcováním teprve začínají, protože tlak není tak intenzivní jako u válečku s texturou. Hladké pěnové válce jsou také obvykle levnější než válce s texturou.
V případě texturovaných válců najdete na jejich povrchu výstupky, které napodobují ruce maséra a umožňují intenzivnější a přesněji zacílenou masáž. Mnoho válečků obsahuje různé textury, takže můžete najít správnou míru tlaku.
Tvar a velikost pěnového válečku ovlivňují způsob jeho použití.
Délka válce:
Dlouhé válečky jsou univerzální volbou, vhodné jako váš první foam roller. Jedná se o skvělý masážní válec na záda, protože je dostatečně dlouhý, aby při umístění kolmo k páteři pokryl celá záda. Využijete je však na všechny partie na těle. Jsou také stabilnější než kratší válečky.
Kratší válečky se dobře hodí k zaměření na menší oblasti. Poslouží vám jako masážní válec na nohy a paže. Existují také malé válečky určené k masáži chodidel, tzv. foot roller.
Průměr válce:
Většina válců má průměr 12–16 cm. Menší průměry jsou vhodné pro hlubší a cílenější masáž.
Správné používání a výběr masážního válce můžou výrazně ovlivnit vaše výsledky. Nezapomeňte konzultovat používání masážního válce s odborníkem, pokud máte jakékoli zdravotní problémy.
Vyberte si ten nejlepší pěnový či korkový válec na masáž pro podporu psychické i fyzické pohody! Nebo prozkoumejte i další fitness vybavení na Notinu – začít se sportem nebylo nikdy snazší!