Přejít na hlavní obsah

Co znamenají symboly u produktů?

Na této stránce najdete detailní vysvětlení všech ikonek, které vídáte u jednotlivých produktů.

Vegan

Neobsahuje žádné ingredience živočišného původu.

Veganský produkt vlastní certifikaci o tom, že jsou všechny jeho složky ryze rostlinného původu. Mezi živočišné ingredience patří např. včelí vosk (Cera Alba nebo Beeswax), lůj, kolagen, kaviárový extrakt, šnečí sliz (Snail Extract) nebo třeba med. Některé složky jako např. skvalen nebo placenta existují v obou verzích, živočišné i veganské.

BIO

Produkt má certifikaci o bio kvalitě.

Produkt s označením bio vlastní některou z evropských certifikací o tom, že obsahuje pouze takové složky, které byly vypěstovány v souladu se standardy ekologického zemědělství.

Každá země má lehce jiná kritéria, ale obecně lze říct, že bio kosmetika neobsahuje syntetické parfémy, barviva a geneticky modifikované suroviny (GMO), ropné produkty (vazelína a minerální oleje) nebo třeba chemické UV filtry.

Přírodní

Obsahuje alespoň 85 % přírodních složek.

Přírodní kosmetika je taková kosmetika, která obsahuje minimálně 85 % složek přírodního původu. Za přírodní složky považujeme např. rostlinné oleje, tuky, vosky a extrakty, éterické oleje nebo včelí vosk.

Udržitelné

Produkt je šetrný k životnímu prostředí.

Výrobky se štítkem udržitelnosti myslí nějakým způsobem na životní prostředí. Např. obsahují eticky získávané složky, obaly mají z recyklovaných nebo recyklovatelných materiálů, při přepravě zohledňují celkovou uhlíkovou stopu nebo nepřispívají ke znečištění moří a oceánů.

Pojem je poměrně široký a tento štítek od nás dostávají jen pečlivě vybrané produkty.

Dermokosmetika

Dermatologicky testováno.

Dermokosmetika je taková kosmetika, u které proběhly dermatologické testy dráždivosti na dobrovolnících. Některé značky vyvíjejí své produkty na základě klinických studií, jiné ve spolupráci s dermatologickými specialisty.

Dermokosmetika je hypoalergenní, a tedy vhodná pro citlivou pleť i dětskou pokožku.

SPF

Produkt chrání před ultrafialovým zářením.

Kosmetika s SPF faktorem dokáže vaši pokožku chránit před ultrafialovým zářením. Rozlišujeme dva typy záření: UVB a UVA.

UVB proniká do vnějších vrstev kůže a má na svědomí její případné spálení. UVA penetruje hlouběji a je zodpovědné za předčasné vrásky a pigmentové skvrny. Ne každý produkt s označením SPF chrání před oběma typy záření.

Číslo SPF faktoru udává násobek ochranné doby před spálením kůže.

Cestovní balení

Praktická velikost vhodná na cesty.

Ne vždy se vám chce na dovolenou tahat s klasickou velikostí parfému nebo sprchového gelu. Proto máme v nabídce šikovné miniatury vašich oblíbenců, které nezaberou tolik místa. Objem cestovního balení se u parfémů pohybuje v rozmezí 10–40 ml, u pleťových krémů 5–20 ml a u make-upů 1–5 ml.

Bez parfemace

Produkt je zcela bez vůně.

Kosmetika bez parfemace neobsahuje žádnou vůni, esenciální oleje nebo syntetickou parfemaci. Může vyhovovat lidem s citlivou pokožkou, dětem nebo jednoduše těm, kterým navoněná kosmetika vadí.

Bez silikonů

Neobsahuje vůbec žádné silikony.

Jak název napovídá, kosmetika bez silikonů žádné silikony neobsahuje. Důvodem, proč některé kosmetické značky od silikonů upouštějí, je jejich bioakumulace v přírodě a nevhodnost pro některé typy pleti či vlasů.

V seznamu ingrediencí je typicky najdete s koncovkami -cone, -ane, -onol.

Bez alkoholu

Ve složení nenajdete alkohol.

Ve výčtu ingrediencí kosmetiky bez alkoholu nenajdete Alcohol, ani Alcohol denat. Alkohol pokožku vysušuje, proto by neměl být součástí očních krémů a produktů pro suchou a citlivou pleť. Dlouhodobá aplikace na mastnou pleť narušuje přirozenou produkci mazu a paradoxně může pleť ještě zhoršit.

Skvělým pomocníkem je naopak díky svým dezinfekčním vlastnostem např. v dezinfekčních gelech na ruce.

Bez hliníku

Neobsahuje žádné deriváty hliníku.

Hliník, který v seznamu ingrediencí najdete pod slovem Aluminum nebo Alum, je kov běžně se vyskytující v přírodě. V kosmetice se používá v antiperspirantech, jako součást pigmentu v dekorativní kosmetice nebo abrazivo v zubní pastě.

Existují studie potvrzující jeho souvislost s rakovinou prsu a existují i studie, které tuto tezi vyvrací. Názor ať si tedy každý udělá sám.

Bez sulfátů

Neobsahuje sulfáty.

Sulfáty se zpravidla získávají z ropy a v kosmetice se běžně používají jako pěnidla. Jsou to povrchově aktivní látky a známe je i pod označením tenzidy nebo surfaktanty.

Najdete je v šamponech, sprchových gelech, mýdlech nebo pěnách do koupele, a to nejčastěji pod zkratkami SLS (Sodium lauryl sulfate), SLES (Sodium laureth sulfate) a ALS (Ammonium lauryl sulfate).

Dokážou perfektně odstranit nečistoty, ale také bohužel poškozují naši ochrannou mikroflóru. Pokožku vysušují a mohou ji i podráždit.