Mléčné krusty (či mléčná krusta) je označení pro kožní poruchu, která se projevuje jako šupinatá vlasová pokožka u malých miminek. Na hlavičce se tvoří nevzhledné stroupky a šupinky, které mají bílou či nažloutlou barvu. Mohou se objevit také na čele, na obočí nebo za oušky.
Nejčastěji se u děťátka objeví mezi 1. měsícem a 1. rokem života. I když jde o nevzhledný problém, ve většině případů je mléčná krusta naprosto neškodná a není důvod k obavám.
Dalo by se říct, že jde o formu novorozenecké seborey, ovšem na rozdíl od seboreické dermatitidy mléčné krusty nezpůsobují žádné nepohodlí (nesvědí, nebolí) a časem samy vymizí. S těmi nejlepšími přípravky na mléčné krusty můžete zmírnit jejich projevy.
Novorozenecké mléčné krusty zapříčiňuje nadměrná funkce mazových žláz na hlavičce. Maz na sebe potom váže odumřelé kožní buňky, a tak vznikají viditelné šupiny a stroupky. Přesnou příčinu zatím neznáme, spekuluje se ale, že by mohlo jít o dodatečný efekt těhotenských hormonů z těla maminky.
Pokud se ptáte, jestli můžou mít mléčné krusty dospělí, odpověď je ne. V takovém případě jde o lupy nebo seboreu.
Šupinky můžete z hlavičky postupně odstraňovat. Vždy ale hezky trpělivě a maximálně šetrně. Jak na to?
Tip: Při odstraňování větších stroupků mohou vypadávat i vlásky. To je normální a nemusíte se bát – brzy zpět dorostou. V místě odloupnutí může taky zůstat růžový nebo bílý flíček, který ale časem sám zmizí.
Mléčné krusty jsou neškodná věc a u naprosté většiny dětí jde pouze o estetický problém. Ve výjimečných případech ale může jít o něco víc. Vezměte miminko k lékaři, pokud:
Najděte nejlepší přípravky na mléčné krusty a užívejte si první měsíce s miminkem naplno. S péčí o děťátko vám pomůže Notino.