Dudlík je častým pomocníkem, často dokonce zachráncem rodinného klidu a pohody. Nastupuje do akce tehdy, kdy selhaly všechny ostatní prostředky na uklidnění novorozence. Ačkoli se na jeho používání názory různí, může být užitečný, pokud ho vyberete správně a používáte ho s rozvahou.
Důležité je taky vědět, co by měl nejlepší dudlík pro novorozence splňovat, jaké jsou jeho výhody i nevýhody a podle čeho vybírat, aby byl pro vaše miminko pohodlný a bezpečný. K tomu rozhodně přispěje i jeho pravidelná výměna. Před prvním použitím nezapomeňte dudlík vyvařit.
Novorozenecký dudlík musí být plně přizpůsobený citlivým potřebám nejmenších dětí. K základním požadavkům patří bezpečnost a 100% nezávadnost materiálu.
U velikosti platí, že musí odpovídat drobným ústům a čelistem miminka. Na každém šidítku je uvedený věk, podle kterého je uzpůsobeno tvarem i velikostí. V prvních týdnech a měsících života proto vybírejte speciálně navržené dudlíky pro novorozence a kojence:
Existují i nejmenší dudlíky pro předčasně narozené děti, obvykle nesou označení -2M nebo vyloženě hraniční hmotnost novorozence pro bezpečné použití.
Materiál šidítka pro novorozence musí být měkký a zdravotně nezávadný. Kvalitativně nejlépe vyhovují šidítka z lékařsky certifikovaného silikonu, který obstojí u většiny dětí. Silikon je sice syntetický, ale lépe drží tvar i barvu a má delší životnost. Je i hygieničtější, protože se snadno čistí.
Kaučukové neboli latexové dudlíky pro novorozence jsou zase měkčí a pružnější, a tím vyhovují novorozencům s citlivými dásněmi. Kaučuk je přírodní látka, ale u některých miminek může vyvolat alergii. Tato šidítka mají specifickou vůni a chuť, která některým dítkům vadí, zatímco jiná ji zase milují. Tyto dudlíky ale poměrně rychle mění barvu, tvrdnou a při dlouhodobém používání zteří.
Dudlíky pro nejmenší se vyrábí s kulatou (osmičkovou) nebo ortodontickou čili anatomickou savičkou. Kulaté savičky připomínají tvar bradavky, ale v pusince zabírají poměrně dost místa, což může znesnadňovat polykání slin. Ortodontické se zploštělou spodní částí jsou příznivější pro správný vývoj čelisti a zubů. Nejlepší dudlík pro novorozence je vždy ten, který mu nejlépe vyhovuje.
Tvar se týká i kotoučku, tedy části, která zabraňuje spolknutí savičky a někdy je doplněna kroužkem. Dříve obvyklé kruhové tvary dudlíku nahradily tvary vykrojené s větracími otvory, aby novorozence netlačily do nosu ani do bradičky a nedráždily jemnou kůži.
Dudlík musíme tu a tam odložit, velmi často spadne na zem, proto ho pravidelně oplachujte a sterilizujte, protože hygiena je u malých dětí klíčová. Dudlík pokud možno neolizujte, předáváte tím dítěti vaše vlastní bakterie, což by se vám mohlo vymstít.
A nikdy, ale opravdu nikdy nekupujte dudlíky z necertifikovaných materiálů. Sice ušetříte peníze, ale zdraví vašeho děťátka určitě ne. Rozhodujícím ukazatelem jsou zdravotní nezávadnost a bezpečnost šidítka garantovaná certifikáty (např. BPA free), které garantují nekompromisní kvalitu.
Některé děti se obejdou bez dudlíku, jiné ho vyžadují. Používání šidítka dělí rodiče (i prarodiče) na dva někdy nesmiřitelné tábory. Pravda je, jak to bývá, někde mezi. Novorozenecký dudlík v pusince má svoje výhody i nevýhody.
Tip! Skončete s věčným a stresujícím hledáním dudlíku a kupte si k němu klip na dudlík. Jednoduše ho připnete na oblečení dítěte. Budete ho mít pořád po ruce a ušetříte si čas i nervy. Na noc je dobrou vychytávkou dudlík, který v noci světélkuje. Lépe se ve tmě hledá. Do kočárku a kamkoli na cesty oceníte pouzdro na dudlík, které ho udrží v čistotě.