Přejít na hlavní obsah

Jak pečovat o dětské zoubky

Říkáte si, že mléčný chrup stejně vypadne a tak to vaše dítě nějak zvládne i bez dokonalé ústní hygieny? Omyl! Za stav zubů vašich dětí zodpovídáte vy, rodiče, a proto péči o ně rozhodně nepodceňujte. Co se v mládí vaše ratolesti naučí, to jim později ušetří nemalé peníze.
 
Dočasné zuby toho musí hodně zvládnout. Koušou, žvýkají, hrají významnou roli při vývoji řeči a dobrém skusu. Nemluvě o tom, že nikdo nechce dítě s hororovým úsměvem v podobě zčernalých pahýlů.
 
První prořezaný zoubek je velká událost. Bohužel mu však často předchází bezesné noci plné dětského (a často i vašeho) pláče. Ono totiž prořezávání zoubků umí slušně bolet. Prckovi ovšem můžete v dnešní době ulevit nejrůznějšími vychytávkami. Například olejíčkem na dásně, chladivými gely nebo kousátky. Šikovným tipem je dát kousátko na pár hodin do ledničky nebo mrazáku. 

Zubní kaz je nejčastější infekce

O první zoubky se prostě vyplatí velmi dobře pečovat. Víte, že zubní kaz je vůbec nejčastější infekční onemocnění? Zatěžuje imunitní systém a ohrožuje sousední zuby. Čistý zub znamená zdravý zub, který se nezkazí. A prevence je mnohem levnější než následná ortodontická léčba.
Jak na to? Vlastně snadno. Není to žádná věda, čištění dětského chrupu je podobné tomu dospěláckému. Jen pomůcky jsou uzpůsobené dětskému věku.
Jakmile se objeví první zoubky, je čas nastartovat pravidelné a důkladné čištění. Do dvou let si vystačíte s takzvaným prsťáčkem, což je pidi kartáček, který si navlékáte na prst. Nejpozději od 2 let je čas na kvalitní kartáček a pastu.
Jejich výběr neponechávejte náhodě, ale prckovi dovolte, aby si vybral barvu a příchuť. Když ho do procesu čištění zapojíte, bude ho to víc bavit. Při péči o zuby do omrzení vysvětluje, proč je jejich čistota tak důležitá. K dostání jsou i edukativní hračky se stomatologickou tématikou.

Kartáček a technika

Kartáček dítěti pořiďte s malou hlavičkou, rovně střiženými a co nejměkčími vlákny. Bez čeho se však u dětí obejdete, jsou mezizubní kartáčky a nitě. První zoubky mají mezi sebou zpravidla dostatek prostoru, a tak můžete s mezizubními pomocníky počkat, až dítě přezubí.
Do 6 let vezměte čištění zoubků svého potomka do svých rukou. Vsaďte na důkladnost a od šesti let mu je ještě nějakou dobu dočišťujte. Pokud to jen trochu jde, čistěte si chrup společně. I tady platí, že lepší je jednou vidět, než stokrát slyšet.
Není důležité, pod jakým úhlem dítěti zuby čistíte. Hlavně moc netlačte. Nejlepší je krouživý pohyb označovaný jako technika malování sluníček. Nejvíc jídla se obecně chytá na linii zubů a dásní. Dítě naučte, že jako první se čistí zoubky horní, a potom spodní. Nechcete si přece nejdřív pracně čistit spodní, a potom si na ně seshora “naházet” nečistoty.
Jakmile zvládá vaše dítě práci s manuálním kartáčkem, můžete mu dopřát kartáček elektrický. Je dost pravděpodobné, že ho s ním bude čištění víc bavit.

Pasta s fluoridem, nebo bez?

Také pastu ať má dítě svoji – ty dětské se totiž výrazně liší obsahem fluoridu.
Fluorid je v péči o zubní sklovinu dobrým pomocníkem, protože ji posiluje a navíc zmírňuje množení bakterií. Problém s fluoridem u dětí je ten, že děti zpravidla zubní pastu nevyplivují (protože jim chutná). Vyšší dávky fluoridu vedou ke fluoróze, která se na zubech projevuje jako z počátku bílé a později žlutohnědé skvrny. Ty bohužel nejsou jen kosmetického charakteru, ale celkově snižují odolnost zubu proti zubnímu kazu.
Potřebnou denní dávku fluoridu u dětí lze přitom poměrně bez problémů získat z běžných potravin. Fluorid obsahují především ryby, obiloviny, mléko a mléčné výrobky nebo třeba vlašské ořechy.
Pokud se tedy poohlížíte po první pastě pro vaše dítě, sami zvažte, jestli zvládne pastu po čištění vyplivnout, či nikoliv.

Aspoň dvakrát denně dvě minuty

Dětskou ústní vodu do boje nasaďte nejdřív kolem pátého roku věku. Jednoduše tehdy, kdy jste si jistí, že ji dítě nespolkne, ale dokonale vyplivne.
Zoubky čistěte dvakrát denně, ideálně 2 minuty. A protože každé zpestření se počítá, pořiďte si časovač. Nejčastěji se jedná o jednoduché přesýpací hodiny, se kterými kritických 120 sekund zase o něco rychleji utíká.
A nezapomeňte chodit pravidelně k zubaři. Poprvé kolem jednoho roku dítěte, pak každého půl roku. Nikdy, ale opravdu nikdy své děti nestrašte stomatologem. Jeho návštěva není trestem, ale nedílná součást zdravotní prevence.