Přejít na hlavní obsah

Jak vybrat elektrický kartáček na zuby

Sonický, oscilační nebo magnetický iO? Na citlivé zuby nebo pro intenzivní vybělení? Přečtěte si, jak si vybrat ten nejlepší elektrický kartáček na míru.
 
Všechny typy elektrických kartáčků jednoznačně převyšují schopnosti klasického manuálního kartáčku, o tom opravdu není pochyb. Hlavní rozdíl mezi zmíněnými typy spočívá ve tvaru pohybu, kterou při čištění hlavice kartáčku vykonává.
 
Elektrické kartáčky zvládnou s přehledem vykonat několik desítek tisíc mikropohybů za minutu, a proto jsou daleko účinnější než kartáčky manuální. A pokud stále tápete, jakou technologii zvolit, řiďte se následujícím doporučením:
 
  • Pro precizní a hloubkové čištění zvolte spíše kartáčky oscilační.
  • Šetrné čištění vám naopak zajistí jemně vibrující sonické kartáčky.
  • Pokud chcete kombinaci obojího, vyzkoušejte magnetický kartáček s technologií iO.

Sonický zubní kartáček

Sonický kartáček funguje na principu vysokofrekvenčního sonického stírání ve směru nahoru a dolů, laicky by se dalo říct, že kartáček velmi rychle a jemně vibruje. Takový  pohyb je totiž perfektní pro šetrné, ale zároveň velmi důkladné stírání plaku ze zubního povrchu a dásní. Tento typ kartáčku je vhodný pro děti a ty z vás, kteří mají citlivější zuby. Tvar hlavice je zpravidla úzký a podlouhlý.

Oscilační zubní kartáček

Oscilační kartáček funguje na obdobném principu, ale jak již název napovídá, nevykonává pohyb nahoru a dolů, nýbrž pohyb rotační. V mikrokuruzích krouží tam a zpět, a má proto i zpravidla kulatou hlavici. Spousta kartáčků s oscilačně-rotační technologií se zároveň kromě kroužení pohybuje i dopředu a dozadu. Jsou proto lehce účinnější v odstraňování skvrn na zubech (např. po kávě nebo červeném víně).

Magnetický iO zubní kartáček

Magnetický kartáček s technologií iO vyrábí aktuálně jen společnost Oral-B. Spojuje jemnou energii mikrovibrujících vláken s kulatou hlavicí, na jejímž vývoji se podíleli samotní zubní lékaři. S ohledem na tvar hlavice se jedná o kartáček oscilační bez pulsací dopředu a dozadu, který je poháněný magnetickým motorkem. Součástí balení je také magnetická nabíječka.

Šetří čas

Jednou z hlavních výhod elektrického zubního kartáčku je také doporučená doba čištění. Ta je 2 až 3 minuty, což je doba podstatně kratší než u manuálních předchůdců. Kdyby vám elektrický kartáček ušetřil byť jen jednu minutu denně, za rok to udělá celých 6 hodin! Kratší doba čištění navíc usnadňuje vytvoření pravidelného návyku čištění zubů.

Děti

Celkově je čištění elektrickým zubním kartáčkem větší zábava a lidé bez problémů zvládnou čistit několik minut v kuse. V recenzích se často dočtete, že i děti mají tyto kartáčky výrazně radši. Pokud si tedy chcete ušetřit každodenní boj s vaším aligátorem dítětem, pořiďte mu k narozkám nebo od Ježíška elektrickou čisticí výbavu.

Jak na to

Abyste dosáhli co nejlepšího výsledku, je důležité dodržovat techniku čištění. Zapomeňte na zběsilé kvrdlání sem a tam, na jehož konci vypadá zubní kartáček jako čarodějnické koště. Elektrický zubní kartáček dělá práci za vás. Stačí jej přiložit a hlídat si, že se jím dotknete všech zubů na všech místech.

U jakéhokoli zubního kartáčku platí, že vždy začínáme čištěním horních zubů. Důvod je prostý. Nechceme si přece pracně vyčistit spodní zuby, a pak si na ně při čištění horních zubů shora “shodit” nečistoty.

 

Kartáček přiložíme nejprve k zadním zubům a necháme jej několik vteřin na každém zubu pracovat. Ideální pozice je na pomezí zubu a dásně, protože tam se drží nejvíc nečistot. Důkladně čistíme vnější oblouk, vnitřní oblou i kousací plošky.

Spousta elektrických kartáčků má v sobě zakomponovaný senzor tlaku, který vás upozorní, když moc tlačíte. Většina je vybavená také časovačem, který za vás odměřuje dobu potřebnou k důkladnému vyčištění. Raritou není ani spojení kartáčku a chytré aplikace, která vám v reálném čase ukazuje, jak si při čištění vedete.

S elektrickým kartáčkem zkrátka nemůžete sáhnout vedle. Manuální kartáček do batůžku přihoďte, snad jen pokud vás čeká dlouhý pobyt v divočině bez elektřiny. Elektrické kartáčky bez problémů vydrží nabité několik dní, i tak jim časem zákonitě dojde šťáva. A v takovou chvíli budete rádi, když budete mít po ruce starého dobrého manuálního parťáka.

celý text skrýt text