Jóga. Balanc těla i mysli
Jóga představuje ideální pohyb, který zvládne prakticky kdokoliv. Nezáleží na tom, v jaké jste fyzické kondici, nebo kolik je vám let. Nemusíte dokonce ani provádět cviky jako jogínský mistr. Je úplně v pořádku, pokud se nedotknete ani špičky u nohy. K pružnosti se postupně dopracujete, zároveň posílíte hluboký stabilizační systém i zádové svaly.
Jóga je kombinací protahování a posilování, s velkým důrazem na rovnováhu a soustředění. Základem cvičení jsou také různé dechové techniky, kterými můžeme předcházet i bolestem hlavy. Přitom je velmi důležité správné dýchání i v jednotlivých ásanách (pozicích). Je potřeba po celou dobu vnímat své tělo, abychom předešli zraněním.
celý text
Posilování. Formování svalů i disciplíny
Někdo zkrátka potřebuje tvrdě makat, aby měl pocit, že pro sebe dělá to nejlepší. Poznáváte se? Pak vyzkoušejte domácí posilování. Způsobů, jak pojmout silový trénink doma, je mnoho a v začátcích vám velmi pomohou i videa s instruktory. Nejdříve si prohlédněte a vyzkoušejte cviky, které se zaměřují na potřebné formování postavy. Časem si pak poskládáte vlastní sestavu, která funguje, a hlavně vás baví.
Zaměřte se na partie, které chcete posílit a vybavte se vším, co potřebujete. Pro začátek se vám budou doma hodit třeba činky, míč na cvičení nebo posilovací guma, která je poměrně levná a přitom multifunkčí. Prakticky s ní můžete doplnit jakékoliv cvičení, ať už jde o klasickou silovou disciplínu nebo třeba elegantní Port de bras. U něj propojíte ladný taneční pohyb s posilováním a skvěle si vyčistíte hlavu. Připravte si i vlastní hudební playlist, který se k vybranému pohybu bude hodit a dostatečně vás nabudí.
celý text
Pohyb venku. Vyvětrá hlavu i tenisky
„Chytrá” výbava pro sportovce
Zvykli jsme si používat chytré hodinky na sledování času, hovorů nebo třeba krokoměru. Tato zařízení mají ale mnohem více smart aplikací pro hlídání pohybu a stavu našeho těla. Pokud jste se rozhodli, že si budete hlídat každý svůj krok a dodržovat hranici 10 000 šlápnutí denně, gratulujeme. Je to skvělá cesta k pravidelnému režimu. Pokud jste ale odhodlaní začít pořádně makat, pak využijete třeba funkce pro zaznamenání tepové frekvence, hladiny kyslíku v krvi nebo stopky.
Při aerobním nebo anaerobním cvičení je například velmi důležité hlídat počet tepů za minutu. Při hubnutí se doporučuje držet v rozmezí 60–75 % maximální tepové frekvence, kterou vypočítáte podle vzorce MaxTF = ženy 226 (muži 220) – věk. U výkonnostního krátkodobého anaerobního posilování se pak doporučuje držet nad 75 % maximální tepové frekvence.
celý text
Vitamíny a minerály pro zdravý pohyb
Doplňky stravy pro efektivní hubnutí
celý text