Masážní pistole
Masírovací pistole: Zlepšete výkon a zamezte boleti svalů
Pokud to se sportovním výkonem i se zdravím myslíte vážně, je více než vhodné myslet také na regeneraci po tréninku. Pod tento široký pojem bezpodmínečně zařazujeme (kromě spánku a zdravé výživy) i protahování a masáže. Klidně i sebemasáže. A jak si takovou sebemasáž co nejvíce usnadnit? Například masážní pistolí!
Co je masážní pistole
Masážní nebo také masírovací pistole na svaly (také k nalezení pod názvy massage pistole, massage gun či podle původního výrobce thera gun) je přenosná, ruční, elektronická masážní pomůcka, s jejíž pomocí si sami dokážete rozmasírovat svaly prakticky celého těla. Spíše než jako pistole vypadá trochu jako vrtačka – a v některých případech podobně i zní.
Jak pistole na svaly funguje?
Jakmile pistoli zapnete, začne vibrovat při nízké amplitudě a vysoké frekvenci. V překladu – ergonomický nástavec pistole se začne vysouvat tam a zpět na velmi malou vzdálenost, ale zato velmi rychle. Při kontaktu s kůží pak sval jemně masíruje.
Pistole mají často i několik úrovní rychlosti vibrace, a tak si masáž můžete regulovat podle potřeby. Ty nejlepší masážní pistole se dodávají i s několika různými nástavci, které jsou určené na různé partie vašeho těla.
Co všechno masírovací pistole umí
Masážní pistole se pyšní těmito schopnostmi:
- napomáhá zmírnit svalové napětí a ztuhlost
- napomáhá zvýšit rozsah pohybu
- urychluje zahřátí svalů před výkonem
- zlepšuje cirkulaci a průtok krve
- může tak podpořit zotavení z tréninku a zlepšit výkon
- snižuje bolestivost svalů
- zmírňuje výskyt křečí
- snižuje tvorbu kyseliny mléčné a přispívá k jejímu vyloučení
- v případě zranění potenciálně urychluje proces rehabilitace
Co zohlednit při jejím výběru
Když už se rozhodnete do masážní pistole zainvestovat, rozhodně se dívejte na:
- jaké má masážní pistole nástavce (a zda vůbec nějaké má)
- zda máte možnost volit stupně rychlosti, případně kolik jich je
- zda je bezdrátová (většina z nich je, ale stále se ještě mohou najít výjimky)
- jak dlouho vydrží nabitá
- zda není příliš hlasitá
S výběrem vám pomůže si přečíst, jaké jsou na masážní pistole recenze.
Kdy a jak pistoli na svaly používat
- Masážní pistoli můžete použít jak před tréninkem, tak po něm.
- Před tréninkem se používá na zvýšení rozsahu pohybu, rozproudění krve v těle a zahřátí svalů (tedy na přípravu na výkon).
- Po tréninku ji pak využijete zejména na podporu regenerace svalů a předcházení jejich bolesti.
- (Nejen) vrcholoví sportovci si vibrační masážní pistole nemohou vynachválit i v netréninkové dny. Zkrátka ve volnou chvíli vytáhnout na pár (desítek) minut svou pistoli na svaly, a podpoří tak regeneraci bez přímé návaznosti na trénink.
To nás přivádí k dalšímu bodu: Masážní pistole se většinou používá spíše v řádech minut (max. desítek minut), proto i jedna taková masírovací perioda trvá chvilku.
V čem je masáž svalů prospěšná
Masáže, masážní pistole i foam rollery využívají tzv. techniku myofasciálního uvolnění. Fascie je pojivová tkáň, která obklopuje svaly, krevní cévy a nervy. Z různých důvodů se fascie mohou napnout či dokonce zanítit, a když k tomu dojde, může být vaše schopnost pohybu omezená. Bylo však zjištěno, že jemný až mírný tlak, který aplikujete pomocí masážní pistole nebo například foam rolleru, pomůže napjaté oblasti těla uvolnit.
Jaká je výhoda masážní pistole oproti foam rolleru
Vibrační pistole na svaly dokáže zacílit mnohem lépe než pěnový válec – a to mluvíme zejména o těch, které jsou těžko dosažitelné (prsní svaly, biceps, předloktí a mnoho dalších). Masírovací pistoli si navíc dokážete lépe přizpůsobit – ať už pomocí nástavců, nebo pomocí různých rychlostí. Větší investice do pistole se tak vyplatí.
Tip: Pokud to s regenerací myslíte opravdu vážně, sáhněte po doplňcích na podporu regenerace a spánku.