Bronchitida nazývaná také zánět sliznice průdušek je běžné onemocnění objevující se převážně v chladnějších měsících roku. Zánět průdušek je nejčastěji doprovázen dráždivým kašlem, bolestí na průduškách i zvýšenou teplotou. Úspěšnou léčbu bronchitidy lze snadno podpořit dodržováním klidového režimu i volně dostupnými léky na zánět průdušek. Přečtěte si, jak toto onemocnění rozpoznat i co na zánět průdušek zabírá nejvíce!
Co je bronchitida
Bronchitida je zánět dolních cest dýchacích, který je vyvolán viry, bakteriemi či jinými mikroorganismy (kvasinky). Poškození povrchu průdušek způsobí zvýšenou tvorbu hlenu, který se v průduškách začne hromadit, to vede k podráždění a nepříjemnému kašli.
Dva základní typy bronchitidy
- Akutní bronchitida – nejčastější forma zánětu průdušek, která obvykle odezní asi do 3 týdnů zcela bez následků.
- Chronická bronchitida – v určitých intervalech se zánět opakuje či přetrvává.
Jak dlouho trvá zánět průdušek?
Infekční doba zánětu je asi 1 až 3 dny. Celkově onemocnění trvá asi 7 až 10 dní, avšak rekonvalescence se může prodloužit až na 3 týdny. U některých případů totiž přetrvává postinfekční kašel i po několik dalších týdnů.
Akutní bronchitida — léčba
Přemýšlíte, co na průdušky zaručeně zabere, a které volně prodejné léky na zánět průdušek si vybrat? Při léčbě zánětu průdušek je důležité postupně zmírňovat jednotlivé příznaky, které se během nemoci proměňují.
Jak probíhá léčba zánětu průdušek bez antibiotik?
- Ke zmírnění a utlumení suchého a dráždivého kašle jsou vhodné léčivé přípravky proti kašli z řad antitusik, např. s obsahem Butamirátu, Dextromethorphanu a Levodropropizinu.
- Jakmile začne kašel vlhnout a vykašláváte hlen, změňte léčbu na podporu odkašlávání hlenu (expektorancia). Z volně prodejných léků na bronchitidu jsou vhodné léčivé přípravky např. s obsahem Bromhexinu, Acetylcysteinu či Ambroxolu. Z bylinných přípravků jsou to léčiva s obsahem extraktu z břečťanu. Tyto léky pomáhají hlen účinně rozpustit a vykašlávání je snadnější a méně bolestivé.
- Proti kašli působí blahodárně prsní balzámy s obsahem bylin.
- Bolest v krku a případný chrapot můžete zmírnit bylinnými pastilkami s obsahem šalvěje, slézu či islandského lišejníku (pukléřka islandská).
- Při horečce nad 38 °C a výše lze užít léky snižující horečku, takzvaná antipyretika (paracetamol, ibuprofen a jiné).
- Při léčbě zánětu průdušek vám mohou pomoci také vhodně zvolená homeopatika.
Akutní zánět průdušek v těhotenství
Bronchitida v těhotenství může být velmi nepříjemná, nepředstavuje však velké riziko pro plod. V pokročilejším stádiu těhotenství se můžete setkat s problémy s hlubokým dýcháním a při záchvatovitém kašli se mohou objevit častější kontrakce. V extrémních případech může tento stav vyvolat předčasný porod. Neváhejte proto konzultovat léčbu bronchitidy se svým lékařem, případně se poradit o vhodném typu léků s lékárníkem, neboť většina z volně dostupných léčiv není pro nastávající maminky vhodná.
Akutní bronchitida u dětí
Častější zánět průdušek může postihovat děti předčasně narozené či nikdy nekojené, dále děti trávící čas ve větším dětském kolektivu či děti s chronickým onemocněním dýchacích cest, jako je alergie nebo astma. Vysoce rizikový faktor pro vznik bronchitidy představuje vystavování dětí cigaretovému kouři či prašnému prostředí.
Bronchitida u miminka má stejné příznaky jako bronchitida u kojence, batolete či větších dětí, avšak zánět průdušek u dětí se může zcela obejít bez teplot a horeček, a naopak častým příznakem může být zvracení způsobené nahromaděným hlenem v žaludku, který dítě dráždí.
U dětí do 6 let se navíc může vyskytovat takzvaná spastická bronchitida (též obstruktivní bronchitida), která se kromě dráždivého kašle, dušností a teplotami projevuje hlenem usazeným v průduškách, ten při výdechu způsobuje pískavé zvuky. Může jít také o příznak astmatu, proto nepodceňujte některé příznaky a poraďte se raději vždy se svým pediatrem.
Léčba chronické bronchitidy
Prvním krokem k úlevě od chronické bronchitidy je odstranění faktorů, které zánět způsobily (kouření). V tomto případě vám pomůže lékař, který odhalí skutečný původ nemoci. Některé příznaky bronchitidy, jako je kašel a horečka, můžete léčit stejně jako u bronchitidy akutní. Pokud se objeví dušnost, buďte obezřetní, v tomto případě může značit jak chronickou bronchitidu, tak onemocnění srdce, astma nebo CHOPN.