Přejít na hlavní obsah

Nootropika: Skvělá cesta, jak zlepšit soustředění i paměť a posílit psychiku

18. 4. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 6 minut

Snazší soustředění, podpora učení, lepší paměť i odolnější psychika. Pokud po tom toužíte, jsou tu nootropika. Látky, které umí boostovat práci mozku, ale i celé nervové soustavy. Nejsou to přitom žádné „tablety na soustředění“. Spoustu z nich můžete tělu dodat tím, že budete jíst správné potraviny, naučíte se hledat vhodné byliny nebo poznáte takzvané vitální houby.

Nootropika: Co to je?

Jednoduchá definice říká, že nootropika jsou látky, které mají pozitivní vliv na funkci nervové soustavy a mozku: „Jsou to látky, které podporují kognici, bystrost, zároveň i paměť, schopnost soustředit se nebo motivaci,“ říká Karolína Kunftová, jedna z předních odbornic na naturopatii. To je obor celostní přírodní medicíny kombinující nutriční terapii, odbornou diagnostiku i západní fytoterapii (léčbu bylinami), který s nootropiky – a především pak s přírodními nootropiky – běžně pracuje.  

Nootropika fungují jako silný adaptogen 

Nootropika patří mimo jiné mezi tzv. adaptogeny. „A v adaptogenech bychom se potřebovali doslova koupat, protože nám pomáhají se psychicky i fyziologicky adaptovat na stres, jemuž jsme v současnosti opravdu extrémně vystavovaní,“ říká naturopatka Karolína Kunftová. Mezi nootropika patří například skupiny vitamínů, minerální látky, ale také účinné látky z bylin nebo tzv. vitálních hub.  

Přírodní nootropika najdete v lednici i spíži 

Hledat tyto látky není komplikované. Správným způsobem, jak si zlepšit paměť a jak podpořit soustředění, je výživa. A pokud jde o mozek, potřebuje nejen vhodné sacharidy, ale také tuky!  

„Protože mozek je vlastně tukový chuchvalec, potřebuje pro fungování tukovou výbavu. Ořechy, tučné ryby, vejce, ale také vnitřnosti, jako jsou játra, pak spojuje kromě správného tuku také obsah látky, která se jmenuje cholin. Jedno z nejzásadnějších nootropik vůbec, protože to je materiál pro výrobu acetylcholinu, který funguje jako neurotransmiter (chemická sloučenina sloužící k přenášení vzruchů, pozn. red.),“ říká Karolína Kunftová. 

Čím pestřejší talíř, tím zdravější mozek 

„Protože mozek jede jako blázen – a všechno, co jede na plné obrátky, produkuje volné radikály –, potřebuje také dostatek antioxidantů, což je další skupina nootropik,“ pokračuje Karolína Kunftová.  

Ve stravě je najdete v kvalitním espressu (tam znáte zásadní nootropikum kofein), čaji maté, zeleném čaji (tam je zase theanin), ale také v červeném víně nebo bobulovinách typu borůvky, maliny a ostružiny (všechny obsahují úžasný resveratrol). Antioxidanty jsou pak i „obyčejné“ vitamíny A, C a E. 

Nootropika a snížení rizik některých nemocí 

A co za procesy v mozku nootropika iniciují? „Mozek má například svůj vlastní imunitní systém, který potřebuje regulovat, musí se detoxikovat, aby nedocházelo ke vzniku zánětů, jež pak přispívají mimo jiné i ke vzniku stařecké demence, Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. Nootropika riziko zánětlivých procesů snižují a umí podpořit efektivní komunikaci mezi různými druhy buněk v mozku nebo jednotlivými hemisférami,“ vysvětluje naturopatka.

„Základem je proto jíst barevně a pestře, v co nejlepší kvalitě, abyste toho co nejvíc tzv. ujedli v přírodní formě,“ doporučuje naturopatka v prvé řadě přírodní nootropika, mezi něž patří i bylinky. 

I bylinky fungují na zlepšení paměti a soustředění 

„Byliny v případě podpory paměti a výkonu mozku hrají hned dvě role: terapeutickou a pak adaptogenní, kdy pomáhají s únavou, depresí, podporují regeneraci už třeba jen tím, že nám pomáhají odbourávat stresový hormon kortizol,“ doporučuje odbornice.  

A které bylinky či koření byste pak z těchto důvodů neměli minout? Rozmarýn, šalvěj, meduňku, mátu, kurkumu, zázvor, lékořici, tulsi nebo třeba ginkgo bilobu či kořen ženšenu.  

Nootropika hledejte i mezi bylinkami

Přečtěte si! 

Nakladatelství Melvil vydalo v uplynulých týdnech skvělou knihu Geniální potraviny s podtitulem Jídlem proti špatné náladě, únavě, mozkové mlze a demenci. Svou kapitolu tam mají takové dobroty, jako jsou borůvky, čokoláda… i spousta dalších z přírodních nootropik, o nichž jsme mluvili na předchozích řádcích. Protože funkční mozek je prostě hodně o stravě! 

Paměť a soustředění podporují také vitální houby  

Pokud chcete ještě něco víc, zaměřte se na vitální houby. „Ty se nejčastěji opět zmiňují v souvislosti s adaptogeny a existuje mezi nimi jedna hodně specifická, které se říká lví hříva (lion's mane) nebo také hericium či korálovec. Už svým specifickým tvarem strukturované ‚bambulky‘ napovídá, že je ideální jako podpora mozkové činnosti a kognitivního zdraví,“ vysvětluje Karolína Kunftová.  

„Příroda obecně tvarem potravin nebo bylin a hub napovídá, k čemu slouží. Třeba vlašské ořechy, brokolice… to všechno tvarově odpovídá mozku a také činnosti mozku prospívá,“ dodává ještě.  

Jako nootropika pak kromě hericia fungují cordyceps (skvělý na výkon, ale také imunitu a zdraví pohlavních orgánů) nebo houba čaga.  

Otestujte vitální houby

Naučte mozek také odpočívat 

Je také zásadní vyvažovat snahu o boostování výkonu mozku s péčí o jeho regeneraci. Pokud jste unavení, vždy bude fungovat více odpočinek než další dávka ženšenu, kofeinu, ginkgo biloby. Pokud jste roztěkaní, zafungují více mindfulness techniky než vyšší příděl vitálních hub.  

Další tipy pro lepší soustředění, učení i trénink paměti: 

• Učte se soustředění třeba jen tím, že vydržíte sledovat, jak obíhá hodinová ručička po dobu jedné minuty kolem dokola. Vsaďte se, že i tahle banalita umí dát zabrat.  

• Pište si „to do listy“ a poctivě odškrtávejte.  

• Když potřebujete pracovat, studovat, učit se nebo zapadnout do tzv. hluboké práce, bez milosti vypínejte vše zbytečné na telefonu, opusťte sociální sítě.  

• Potřebujete umět spíš vypnout? Nechte hlavu odpočívat při skládání puzzle, navlékání korálků. Malujte, kreslete – abyste ulevili přetížené „logické“ levé hemisféře a podpořili kreativní pravou. Choďte, protože chůze krásně podporuje propojování a vyvážené fungování hemisfér. A snažte se zapojovat do vnímání světa všechny své smysly. Když jíte, zkuste rozšifrovat chutě, koření, bylinky.  

Správné fungování mozku, skvělá paměť, lepší soustředění… To všechno je výsledkem souhrnné péče, při níž jsou nootropika zásadní, ale ne jedinou součástí. Tak na to zkuste myslet.