Chřipka
Chřipka je onemocnění, které alespoň jednou za život potrápí většinu z nás. Jakkoli se jedná o běžnou nemoc, často jí podlehnou především starší lidé, a proto je dobré mít se před chřipkou na pozoru a nepodceňovat prevenci. Protože se jedná o virové onemocnění, nezaberou vám na chřipku žádná antibiotika. Ta mají smysl pouze pro infekce bakteriálního původu.
Inkubační doba chřipky je 1 až 3 dny a přenáší se vzduchem. Virům se daří především na podzim a v zimě, kdy doma hodně topíme, čímž klesá vlhkost vzduchu. Pravidelně tedy větrejte, nepřetápějte místnosti a vzduch zvlhčujte pomocí zvlhčovače nebo třeba hrnce s vodou položeného vedle postele.
Chřipku poznáte podle silné bolesti hlavy a svalů, vyčerpávajícího kašle a rychle stoupající horečky, která často dosahuje i 40 °C. Právě ta je hlavním nebezpečím pro starší ročníky, proto se srážením teploty neotálejte a jakmile překročí 38 °C, vezměte si lék proti horečce.
celý text
Nachlazení
Nachlazení je v podstatě slabší chřipka, které nejčastěji provází zvýšená teplota (do 38 °C), rýma a bolest v krku. Nachlazení se často může zhoršit v zánět vedlejších dutin nebo zánět středního ucha, zatímco chřipka má spíš tendenci přerůstat v zápal plic.
Co dělat, když jste nachlazení? Především nechoďte do práce, jelikož nachlazení je stejně jako chřipka vysoce nakažlivé. Uvařte si hodně čaje, který jakmile vychladne, přimíchejte do něj šťávu z bio citrónu a med. Ani jedno nedávejte do horkého čaje, všechny vitamíny by se okamžitě zničily.
Odpočívejte a doma hodně větrejte. V optimálním případě se teple oblečte a jděte ven na čerstvý vzduch, kde se virům vždy daří výrazně hůř než doma.
Angína
Angínu poznáte na první probuzení. V krku máte knedlík, polykání je absolutní horor a celkově se cítíte schvácení. Angína je infekční zánět krčních mandlí, za kterým v 90 % případů stojí streptokoková bakterie. Existuje i virová varianta angíny, která se vyvíjí o poznání pomaleji. Kterým typem angíny trpíte, pozná lékař na základě laboratorního vyšetření stěru z krku.
Bakteriální angína je dobře léčitelná antibiotiky. Ta doplňte o dostatečné tekutiny, kašovitou stravu a pravidelné kloktání. Kloktat můžete peroxidem vodíku ředěným v heřmánkovém čaji, ředěnou dezinfekcí Betadine nebo třeba Jodisolem.
Dopřejte si klid v posteli a vyvarujte se jakékoliv zátěži, aby angína nepřerostla v angínu hnisavou.
Obecně je angína častější u dětí, a to zejména na jaře. Potrápit vás ovšem může i v dospělosti, proto dlouho neotálejte a jakmile u vás propukne, navštivte praktického lékaře nebo ORL specialistu.
Laryngitida
Laryngitida je zánětem hrtanu virového původu, který obvykle postihuje i hlasivky. Častá je u dětí, u kterých se musíte mít zvlášť na pozoru, protože se v důsledku otoku hrtanu mohou začít dusit.
Typickým průvodním jevem laryngitidy je suchý a dráždivý kašel. To znamená, že vás škrábe v krku, na hlase je poznat, že máte chycené hlasivky a během kašlání nevykašláváte žádný hlen.
Akutní laryngitida má rychlý nástup, u dětí obvykle v noci. Poznáte ji na první dobrou podle toho, že dítě špatně dýchá, při nadechování jakoby škytá, lapá po dechu a sípe. Co dělat?
Dítě přeneste na studený vzduch. V zimě otevřete okno dokořán, v létě strčte hlavu do lednice nebo posaďte do auta a naplno zapněte klimatizaci. Proč? Dítě sípe v důsledku oteklých a zúžených cest dýchacích. A co nejlépe zabírá na otok? Chlazení. Jakmile je dítě stabilizované, jeďte k lékaři. Především u dětí do 6 let rozhodnutí neodkládejte a jeďte i v noci. Pokud se vám naopak nedaří dítě stabilizovat a dítě se dusí, okamžitě volejte rychlou záchrannou službu.
celý text