Přejít na hlavní obsah

Chřipka

Chřipka je onemocnění, které alespoň jednou za život potrápí většinu z nás. Jakkoli se jedná o běžnou nemoc, často jí podlehnou především starší lidé, a proto je dobré mít se před chřipkou na pozoru a nepodceňovat prevenci. Protože se jedná o virové onemocnění, nezaberou vám na chřipku žádná antibiotika. Ta mají smysl pouze pro infekce bakteriálního původu.

Inkubační doba chřipky je 1 až 3 dny a přenáší se vzduchem. Virům se daří především na podzim a v zimě, kdy doma hodně topíme, čímž klesá vlhkost vzduchu. Pravidelně tedy větrejte, nepřetápějte místnosti a vzduch zvlhčujte pomocí zvlhčovače nebo třeba hrnce s vodou položeného vedle postele.

Chřipku poznáte podle silné bolesti hlavy a svalů, vyčerpávajícího kašle a rychle stoupající horečky, která často dosahuje i 40 °C. Právě ta je hlavním nebezpečím pro starší ročníky, proto se srážením teploty neotálejte a jakmile překročí 38 °C, vezměte si lék proti horečce.

 

Horečku srážíme u dospělých léky s obsahem ibuprofenu (Ibalgin, Nurofen), paracetamolu (Paralen, Panadol) nebo kyseliny acetylsalicylové  (Acylpyrin). Lze je pro lepší účinnost i střídat, o tom se však vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem

Léky můžete doplnit i aplikací babských rad. Horečku pomůže srazit vlažná sprcha, zabalení do studeného prostěradla (jen pro otrlé), namazání tvarohu na chodidla či lýtka (funguje zde princip mléčného kvašení, které je protizánětlivé), navléknutí ponožek namočených ve vodě s octem nebo pití lipového čaje.

Už od konce léta zainvestujte do volně prodejných doplňků stravy  s obsahem zinku, vitamínu D a vitamínu C. Možností je také očkování proti chřipce, které vás před nemocí neochrání na 100 %, ale pomůže zmírnit její průběh.

celý text skrýt text

Nachlazení

Nachlazení je v podstatě slabší chřipka, které nejčastěji provází zvýšená teplota (do 38 °C), rýma a bolest v krku. Nachlazení se často může zhoršit v zánět vedlejších dutin nebo zánět středního ucha, zatímco chřipka má spíš tendenci přerůstat v zápal plic.

Co dělat, když jste nachlazení? Především nechoďte do práce, jelikož nachlazení je stejně jako chřipka vysoce nakažlivé. Uvařte si hodně čaje, který jakmile vychladne, přimíchejte do něj šťávu z bio citrónu a med. Ani jedno nedávejte do horkého čaje, všechny vitamíny by se okamžitě zničily.

Odpočívejte a doma hodně větrejte. V optimálním případě se teple oblečte a jděte ven na čerstvý vzduch, kde se virům vždy daří výrazně hůř než doma.

Angína

Angínu poznáte na první probuzení. V krku máte knedlík, polykání je absolutní horor a celkově se cítíte schvácení. Angína je infekční zánět krčních mandlí, za kterým v 90 % případů stojí streptokoková bakterie. Existuje i virová varianta angíny, která se vyvíjí o poznání pomaleji. Kterým typem angíny trpíte, pozná lékař na základě laboratorního vyšetření stěru z krku.

Bakteriální angína je dobře léčitelná antibiotiky. Ta doplňte o dostatečné tekutiny, kašovitou stravu a pravidelné kloktání. Kloktat můžete peroxidem vodíku ředěným v heřmánkovém čaji, ředěnou dezinfekcí Betadine nebo třeba Jodisolem

Dopřejte si klid v posteli a vyvarujte se jakékoliv zátěži, aby angína nepřerostla v angínu hnisavou.

Obecně je angína častější u dětí, a to zejména na jaře. Potrápit vás ovšem může i v dospělosti, proto dlouho neotálejte a jakmile u vás propukne, navštivte praktického lékaře nebo ORL specialistu.

Laryngitida

Laryngitida je zánětem hrtanu virového původu, který obvykle postihuje i hlasivky. Častá je u dětí, u kterých se musíte mít zvlášť na pozoru, protože se v důsledku otoku hrtanu mohou začít dusit.

Typickým průvodním jevem laryngitidy je suchý a dráždivý kašel. To znamená, že vás škrábe v krku, na hlase je poznat, že máte chycené hlasivky a během kašlání nevykašláváte žádný hlen.

Akutní laryngitida má rychlý nástup, u dětí obvykle v noci. Poznáte ji na první dobrou podle toho, že dítě špatně dýchá, při nadechování jakoby škytá, lapá po dechu a sípe. Co dělat?

Dítě přeneste na studený vzduch. V zimě otevřete okno dokořán, v létě strčte hlavu do lednice nebo posaďte do auta a naplno zapněte klimatizaci. Proč? Dítě sípe v důsledku oteklých a zúžených cest dýchacích. A co nejlépe zabírá na otok? Chlazení. Jakmile je dítě stabilizované, jeďte k lékaři. Především u dětí do 6 let rozhodnutí neodkládejte a jeďte i v noci. Pokud se vám naopak nedaří dítě stabilizovat a dítě se dusí, okamžitě volejte rychlou záchrannou službu.

 

Prevence? Stejná jako u chřipky a nachlazení. Pravidelně větrejte, investujte do rekuperace nebo zvlhčovače vzduchu. Netopte na víc než 22 °C a raději si dejte teplejší ponožky než mít doma saunu. Uděláte pro své zdraví hodně.

celý text skrýt text