Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) je rostlina letnička známá svými nápadnými květy a listy. Často se pěstuje jako okrasná rostlina, její dekorativní listy a pestrobarevné květy oku velmi lahodí. Květy jsou velmi nápadné, mají tvar podobný lžícím nebo korunám a mohou být různých barev (červená, oranžová, žlutá a všelijaké kombinace). Lichořeřišnice ale není jen krásná květina, kapsle nebo kapky z lichořeřišnice se využívají pro své pozitivní účinky na zdraví.
Lichořeřišnice pochází z Jižní Ameriky, kde se až do současnosti používá jako tradiční koření. Až Inkové začali květy lichořeřišnice používat jako lék – a to prakticky na všechno. Ošetřovaly se jí rány, léčilo se s ní běžné nachlazení, ale i kurděje. Do Evropy se lichořeřišnice dostala díky španělským dobyvatelům někdy v 16. století. Tady se začala využívat hojně jako okrasná rostlina v luxusních zahradách těch nejbohatších rodin.
Důvodem, proč se lichořeřišnice stala také doplňkem stravy, je hořčičná silice benzylisothiokyanát, díky které má antibakteriální, antibiotické i antivirotické účinky. Pyšní se však i obsahem dalších minerálních látek a stopových prvků (draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor) i vitamínů (vitamín C, skupina B a karoten), polyfenolů a anthokyanů.
Nejčastěji uvidíte doplněk stravy s obsahem lichořeřišnice ve spojení se zmírněním příznaků infekcí urogenitálního systému (močové cesty, prostaty, vaječníků) a s potenciálem pomoci s celkovou imunitou.
Vliv lichořeřišnice na vlasy je také nezanedbatelný, a proto může tinktura z lichořeřišnice pomáhat i při zevním použití s problémy s vlasy, a to nejčastěji s lupy.
Dosud nebyly zjištěny nežádoucí účinky nebo kontraindikace s léky, přesto by se však měly mít na pozoru osoby, které trpí gastritidou a žaludečními vředy nebo jsou alergické na tuto bylinku. Lichořeřišnice se nedoporučuje ani v těhotenství, ani pro děti, zejména mladší 3 let.
Formy, v nichž můžeme účinné látky z této rostliny přijímat, zahrnují:
Chtěli byste tinkturu, kde bude lichořeřišnice bez alkoholu? Žádný strach, vyrábí se také bezlihové tinktury.
Správné dávkování je vždy uvedeno na obalu daného doplňku stravy. V jiném množství a jinak často či dlouho se budou užívat bylinné kapky z lichořeřišnice a jinak zase kapsle. Před užíváním lichořeřišnice si proto vždy pečlivě nastudujte informace od výrobce.
Objevte účinky lichořeřišnice i vy! Na Notinu najdete tobolky či extrakt z lichořeřišnice, ale i mnoho dalších doplňků stravy z nejrůznějších bylin, jako je ostropestřec, ashwagandha nebo echinacea.