Chraňte svoji pokožku před sluncem s krémy SPF
Se správnými krémy SPF se sluníčka bát nemusíte.
Poradíme vám, jak vybrat vhodnou sluneční péči na dovolenou i pro každodenní použití.
Zkratka SPF (Sun Protection Factor) neboli „ochranný faktor“ určuje dobu, po kterou se můžete bezpečně vystavit slunci s ohledem na svůj fototyp. Čím vyšší je číslo u SPF, tím delší ochranu vaší pokožce poskytuje. Pokud se například spálíte na slunci za 10 minut, při použití krému SPF 15 se tato doba protáhne až na 150 minut, s SPF 50 bude vaše pokožka chráněná až na 8 hodin.
SPF zároveň určuje míru propustnosti UVB záření, které představuje zdravotní rizika – spálení pokožky, sluneční alergie nebo v krajním případě i rakovina kůže. Např.:
SPF 10 ochrání před UVB zářením z 90 %
SPF 30 odfiltruje 97 % záření
SPF 50 zachytí celých 98 % záření UVB
Nezáleží jenom na tom, jak dlouho vydrží opalovací krém podle výpočtů, ale co zrovna děláte a jestli to nějak nemůže narušit jeho ochrannou funkci. Například po koupání, sportování (pocení) nebo osušení pokožky doporučujeme vždy ochranný faktor obnovit. Pokud chcete mít absolutní jistotu, že je vaše pokožka neustále chráněná, můžete ji znovu natřít krémem SPF klidně každé 2 hodiny.
Nejdůležitější je hydratace pokožky a pomalé zdravé opalování. Rychlé opálení naopak vede k rychlému olupování kůže a bronzový odstín vám příliš dlouho nevydrží.
Pro hydrataci pokožky jsou důležité:
krém na opalování, opalovací oleje
dostatečný pitný režim
následná poopalovací péče
Dopřejte pokožce po opalování vlažnou sprchu s hydratačním mýdlem (jemně smyjte zbytky krému SPF) a poté ji natřete mlékem nebo olejem po opalování. Pokožka bude krásně hydratovaná, pružná a hebká. Platí tady přímá úměra – čím víc hydratace pokožce dáte, tím déle vám opálení vydrží.
Minerální SPF (je založený na oxidu zinečnatém a titaničitém) vytváří na kůži ochrannou vrstvu, která odráží UV záření jako zrcadlo. Chemické UV filtry pohlcují a přeměňují záření na teplo uvnitř pokožky.
Jak je to s aplikací krémů SPF na obličej?
Chemické SPF musíte aplikovat na očištěnou suchou pleť, aby do pokožky proniklo, naopak minerální filtry, které vytváří fyzickou vrstvu na povrchu pokožky, se nanáší až v posledním kroku pleťové rutiny.
UVA záření, které přispívá ke stárnutím pleti, proniká přes mraky i sklo. Takže i když to venku nevypadá na pláž, tvoje kůže ochranu potřebuje. A to i v případě, že trávíte většinu času v autě nebo máte pracovní stůl u okna. Na krém s ochranným faktorem zkrátka nikdy nezapomínejte.
Slunce může negativně působit nejen na kůži, ale i na vlasy. UVA záření proniká hlouběji do vlasu a rozkládá keratin, tím vlasy vysušuje a oslabuje. UVB záření zase působí na povrchu – poškozuje vlasovou kutikulu (ochrannou vrstvu). To vede k hrubosti vlasů, roztřepeným konečkům a ztrátě lesku. Nejlepší ochrana před sluncem je pro vlasy UV ochrana ve spreji a klobouk nebo šátek. Bonus? Budete vypadat jako z módního editorialu.
UVA záření (A = Ageing) stojí za stárnutím pleti
UVA záření proniká hluboko do pokožky a způsobuje stárnutí kůže, vrásky, ztrátu elasticity a pigmentové skvrny. Je přítomné celoročně, proniká přes mraky i okno auta nebo kanceláře.
UVB záření (B = Burning) způsobuje spálení pokožky
Zasahuje horní vrstvy pokožky a způsobuje spálení kůže, zarudnutí a zánětlivou nebo alergickou reakci. Hraje taky hlavní roli při vzniku rakoviny kůže. Je nejsilnější v létě a v poledne, ale neproniká přes sklo.
Ano, je prokázané, že některé chemické látky (oxybenzon a oktinoxát) běžně používané v opalovacích krémech mohou negativně ovlivňovat korálové útesy i mořský život. Pokud vám proto záleží na ochraně přírody, zvolte raději minerální ochranný filtr nebo krémy na opalování s označením „šetrné ke korálům“.
Pozor! V některých destinacích (např. Havaj, Palau nebo Thajsko) jsou dokonce úplně zakázané opalovací krémy, které nejsou tzv. „reef-safe“ (šetrné ke korálům).
Krémy s nižším ochranným faktorem (než SPF 25) se vyplatí používat celoročně. V létě je ale vhodný jen pro krátkodobé vystavení slunci nebo pokud se venku pohybujete jen ráno, kdy ještě sluníčko nesvítí tak silně. Nižší faktor je taky vhodný pro tmavší fototypy (fototyp 4 a více). Ani tak to ale se sluněním nepřehánějte.
Středně silné SPF se hodí úplně pro každého (fototyp 3, fototyp 2 i fototyp 1) a hodí se k celoročnímu použití. Dostatečně vás ochrání během venkovních aktivit i na dovolené na většině míst Evropy. U moře, u bazénu nebo při sportování je navíc potřeba natírat pokožku častěji, proto stačí UV faktor s kratší dobou ochrany.
Chystáte se na dovolenou k moři nebo trávíte venku celé dny včetně poledne? Pak jedině s SPF 50+. Pokud se vám nechce každých pár hodin mazat, sáhněte po co nejvyšším SPF, které vás bude chránit nejdéle.
V případě, že máte citlivou pokožku, trápí vás sluneční alergie, velký výskyt znamének nebo hyperpigmentace pleti, používejte SPF 50+ klidně po celý rok bez ohledu na fototyp pokožky.