Přejít na hlavní obsah

Vyzrajte na cestovní nevolnost i faraonovu pomstu

16. 6. 2023

Jana Uhlířová

Čtení na 4 minuty

Konečně jsou tady teplé dny, které si chceme užít naplno. Ve víru letních radovánek, při cestování a u švédských stolů plných cizokrajných pochoutek se tak snadno zapomíná na novoroční předsevzetí „budu zdravě jíst“. Prozradíme vám, jak své trávení opečovávat tak, aby léto proběhlo bez urputného hledání oné místnosti nebo bez žlučníkového záchvatu ve tři ráno.

Zdá se vám, že si volno kromě vás vzalo i vaše trávení a nepracuje úplně tak, jak byste si představovali? Zastihl vás klasický průjem na dovolené? Většinou chvíli trvá, než si duše i tělo zvyknou na jiné prostředí, jiné bakterie, změnu návyků a než zpracujete stres nebo cestovní horečku, kterou změna místa přináší.

Zácpa a průjem jsou taková dovolenková klasika. Preventivně se jim můžete vyhnout tak, že se zkusíte nepřejídat, zařadíte do svého jídelníčku i ovoce a zeleninu, zkusíte omezit příjem alkoholu i kofeinu (zvláště pokud jste na něj citliví) a budete svůj organismus zásobovat probiotiky a prebiotiky.

I když je touha ochutnat všechno a nejlépe hned veliká, zkuste být alespoň na začátku, než si na nové prostředí zvyknete, ke svému trávení laskaví a stravujte se střídmě. Však ony ty laskominy nikam neutečou. Ideální je volit potraviny, o kterých víte, že je dobře trávíte. Obecně mezi ně patří rýže, kvalitní drůbeží maso, celozrnné pečivo nebo tepelně upravené pokrmy především ze zeleniny.   

Léky na cestovní nevolnost

8 tipů pro bezpečné stravování na cestách  

  • potraviny a nápoje skladujte bezpečně a v chladu, pokud to vyžadují  
  • v exotických destinacích pijte balenou vodu, vyhýbejte se nápojům s ledem neznámého původu  
  • dejte přednost ovoci a zelenině, které se dají oloupat  
  • léky na cestovatelský průjem a další přípravky na trávicí problémy zakupte i přímo v místní lékárně, bývají účinnější  
  • pijte bylinkové čaje, na trávicí potíže je vhodná máta, heřmánek, meduňka  
  • před jídlem si myjte ruce nebo používejte dezinfekci na ruce  
  • vyvarujte se jídla na ulici, pokud si nejste jisti jeho zdravotní nezávadností  
  • nehladovte, ale ani se nepřejídejte, nejezte moc na noc  

Jak na cestovní nevolnost?  

Vykolejilo vás dlouhé cestování autem alpskými průsmyky nebo zvlněnou krajinou, zastihla vás nevolnost v autobuse nebo je let do ráje nekonečný a žaludek se ozývá? Při cestě po zemi dělejte často přestávky, pusťte do kabiny čistý vzduch (pokud cestujete autem, samozřejmě), snažte se v dopravním prostředku najít místo co nejvíce vpředu, dívejte se dopředu a užívejte léky proti cestovní nevolnosti. Zároveň pravidelně jezte a dávejte si lehčí svačiny, třeba nějaké zdravé mlsání.  

V bříšku jako v pokojíčku

Vyzrajte na cestovní průjem i zácpu  

Dostihl vás přes všechnu prevenci cestovatelský průjem? Sáhněte po živočišném uhlí nebo účinných lécích proti průjmu, užívejte probiotika, dostatečně pijte (vodu, čaj, minerálku) a jezte jen suché pečivo, vařenou rýži, tepelně upravenou mrkev, piškoty, banány. Strohá dieta a účinné léky většinou přinesou úlevu už během několika hodin.  

Dostihla vás zácpa na dovolené? Bojujete s ní, protože vám chybí vaše denní rituály? Naložte si na talíř jídla plná vlákniny, užívejte léky na podporu trávení, hodně pijte a opalování prokládejte pravidelným pohybem.     

Občas se objevuje průjem i po dovolené, kdy si tělo opět zvyká na přechod do jiného režimu i prostředí. I v takovém případě platí výše zmíněné: hodně pít, střídmá strava a pokud možno pozvolný přechod do běžného rytmu. Poděkuje vám nejen tělo, ale i duše.   

Vybaveni znalostmi, jak bojovat nejen s průjmem z dovolené, tedy jste, teď už jen stačí doplnit lékárničku vhodnými léčivými přípravky, a rozmarné léto může začít!