Přejít na hlavní obsah

Jak zvládnout příchod miminka? Ve druhém dílu našeho seriálu BUDU MÁMA prozradíme, co doopravdy potřebujete k porodu

17. 2. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 6 minut

Ačkoliv vám na předporodním kurzu a na webu každé porodnice doporučí, co by bylo vhodné si s sebou zabalit, pravdou je, že přímo u porodu pak spousta věcí najednou „není“, a tolik by se přitom hodily. Sepsali jsme proto ve spolupráci s brněnským Centrem porodní asistence při Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice Brno, které to jsou.

Doklady jsou do porodnice základ  

Když balíte tašku do porodnice, podíváte se na web té své a víte základ. Povinné jsou doklady. Potřebujete občanský průkaz, potvrzení o otcovství, pokud nejste sezdaní, papíry z matriky. A čím lépe budou doklady připravené, tím snáz se odbude administrativa při přijetí,“ doporučuje porodní asistentka z brněnského Centra porodní asistence Markéta Zemanová. A ideální je mít s sebou i sepsaný porodní plán, který odevzdáte personálu po příchodu. 

Přezůvky a svačina? Bez toho ani ránu! 

Podle ní jsou pak první „nepovinnou“ věcí, jež patří do tašky pro budoucí mámu i tátu, přezůvky. „Když jimi přijedete vybavení oba, ubude spousta rozpačitých okamžiků,“ usmívá se po letech zkušeností porodní asistentka. Převlečení k porodu nechte doma, v porodnici dostanete „erár“. Pokud i tak chcete své věci, počítejte s tím, že u porodu budete hodně aktivní a že by tomu oblečení mělo odpovídat. Na bonding oceníte rozepínací košili.  

Důležité jsou svačinky. „Potřebujete něco pro tatínka. A vy sama myslete na to, že porod může být dlouhý a náročný. Zároveň vám nebude úplně dobře. Volte lehce stravitelné kapsičky pro děti, datlové pasty, gely pro sportovce, banán… Svačinky na úrovni ořechů a mysli tyčinek raději ne. Lehký žaludek je důležitý i pro chvíle, kdy by bylo nutné operovat,“ říká Markéta Zemanová.  

Praktické věci do porodnice

Praktické věci mají přednost 

Z praktických věcí přibalte lahvičku s pítkem, balzám na rty, jeden větší a jeden menší ručník (na obklady, na otírání obličeje a podobně). Na chvíle těsně po porodu jednorázové kalhotky a poporodní vložky. A teplé ponožky! Šperky nechte doma, zato myslete na nabíječku na telefon a popřemýšlejte o intimnějším osvětlení, protože porodní sály jsou vybavené zářivkami a jen málokdy tlumeným světlem.  

Svíčky to být nemohou, ale malá lampička? Klidně ultrazvukový difuzér s podsvícením. K aromaterapii se totiž také dostaneme. Nebo světelné řetězy s jemnou (často i barevnou) intenzitou. „Hodí se mít také svou hudbu a mnoho žen si nosí talismany,“ konstatuje Markéta Zemanová. 

Porodní aromaterapie v kostce 

Skvělá je k porodu aromaterapie. Zvlášť pokud jste s ní pracovala v rámci přípravy na porod, pojďte na ni navázat a v tašce si na ni nechte místo. Ale pozor, u porodu oceníte trochu jiné éterické oleje než před ním. Podle porodní asistentky Markéty Zemanové se vám budou hodit: 

  • Citrusové éterické oleje fungují proti zvracení, umí udržet pozitivní nastavení mysli, optimistickou náladu, přináší pocity štěstí a také „čistí atmosféru“ a povzbuzují při únavě. Citron, grep, pomeranč nebo mandarinku si pak vyberte čistě podle svých preferencí.  
  • Heřmánek má analgetické účinky. 
  • Levandule uvolňuje a má mírně sedativní a spasmolytický účinek. Nechá vás snáz se poddat procesu celého porodu. Jen zrovna u levandule platí, že se nehodí pro lidi s nízkým tlakem.  
  • Rozmarýn prohřívá, výborný je na bolesti beder a funguje jako analgetikum. Rozmarýn je takový aromaterapeutický „epidurál“, který se hodně používá u druhé doby porodní, nejčastěji v kombinaci s heřmánkem a levandulí. Ale jejich směs vám musí vonět, do ničeho se nenuťte a hlídejte si u rozmarýnu jako takového pro změnu vysoký tlak.  
  • Růže a jasmín mají skvělé tonizační vlastnosti a umí podpořit činnost dělohy.  
  • Hřebíček, skořice a šalvěj prohřívají, ale zároveň patří k olejům, které už vyžadují určité zkušenosti s aromaterapií. Používejte je opatrně a po konzultaci s aromaterapeutem či porodní asistentkou.   

Difuzér pro osvětlení i aromaterapii

Difuzér, masáže nebo koupel? 

„Nejsnazší a nejbezpečnější je určitě použití olejů do ultrazvukového difuzéru. Protože už samotné vdechování esencí funguje. Ještě silnější efekt má ale vana, kdy potřebujete navíc nosný olej, ideálně jemný, například mandlový. A pak do lžíce mandlového oleje kápněte maximálně po kapce maximálně od dvou olejů najednou. Protože v aromaterapii méně je více, aby působení olejů nešlo proti sobě,“ vysvětluje Markéta Zemanová. 

A ještě je tu masáž s vhodnými olejíčky. I při ní patří do nosného oleje dvě kapky celkem. Na masáž u porodu je ale dobré být odborněji připravená a absolvovat s partnerem předem speciální kurz. Často umí masáže provádět právě porodní asistentky. 

Květové vody jako další varianta 

Pokud nefandíte složité aromaterapii, stačí vlastně i jen obyčejná růžová voda, která vás dobře naladí na porodní děj. Vhodná je i rozmarýnová a heřmánková voda nebo její levandulová variace. Klidně je všechny chápejte nejen jako kosmetické pomocníky, ale i jako snazší formu aromaterapie, kterou vlastně stačí třeba nastříkat na obličej pro osvěžení...  

Vyzkoušejte květové vody

Homeopatika: další podpora, kterou oceníte 

A zbývá podotknout, že pokud jste před porodem a v rámci přípravy na něj užívala homeopatika, je dobré nechat si sestavit doporučení i na samotný porod. Která jsou ideální? „Arnika Montana 15CH, Actea Racemosa 15CH, Caulophyllum 15CH připravují tělo, porodní cesty, pracují s bolestivostí kontrakcí. A Gelsemium 30CH přináší zklidnění a funguje na nejistotu z nového, trému a úzkosti,“ říká na závěr porodní asistentka z brněnského Centra porodní asistence Markéta Zemanová. 

A teď už máte v té tašce k samotnému porodu opravdu všechno. Příště si sepíšeme seznam věcí, bez nichž se neobejdete v raném šestinedělí, než vás pustí domů.