Přejít na hlavní obsah

Recenze: Který je nejlepší opalovací krém pro děti? Otestováno, víme!

27. 5. 2024

Lenka Čopáková

Čtení na 8 minut

Vybrat ten nejlepší SPF krém pro děti dá pořádně zabrat. A protože kvalitní krémy s širokospektrální UV ochranou nestojí úplně málo, rozhodli jsme se vám s výběrem alespoň trochu pomoct. Tady je test sedmi opalovacích krémů pro děti, ze kterých si určitě vyberete. Vyzkoušeno na vlastních potomcích!

Je to vždycky výzva! Člověk, aby byl připraven v plné zbroji, když chce své dítko namazat před odchodem ven krémem s SPF. Nikdo zatím přesvědčivě nevysvětlil, proč děti (a povětšinou i pánové, co si budeme povídat) nesnášejí nanášení jakýchkoli tělových přípravků. Je tedy potřeba mít do určitého věku dětí v zásobě řadu manipulativních technik, oblíbených písniček, videí v mobilu (můžete nesouhlasit, ale zabírá, vyzkoušeno) nebo nějakou tu sladkost. 

Nejlepší dětský opalovací krém, který stojí za vyzkoušení

Jakmile se věk přehoupne zhruba přes osmý rok, tak tyhle rodičovské záludnosti nepomůžou. Už je třeba trpělivě a systematicky vysvětlovat nutnost SPF ochrany každý den, když se pohybujeme venku, aby si děti vytvořily zdravý návyk do budoucna. A ratolestem pořídit jejich vlastní cestovní balení opalovacího krému na všechny výlety a venkovní dobrodružství na pravidelné domazávání. Existuje i celá řada tónovaných roll-on opalováků, kdy děti při aplikaci přesně vidí, kde se namazaly.  

My jsme hledali nejlepší opalovací krémy pro děti, které vyhovují i té nejcitlivější jemné pokožce, poradí si s potem, pískem i vodou a především poskytují tu nejvyšší možnou SPF ochranu. 

Pro děti volte ideálně širokospektrální opalovací krémy. Poskytují ochranu proti UVB i UVA záření. Ty s minerálními filtry navíc nepronikají do pokožky, ale vytvářejí na ní ochrannou vrstvu, která škodlivé paprsky odráží. Krémy s minerálními filtry zároveň chrání hned po aplikaci. 

Hledali jsme nejlepší dětský opalovací krém

Velký test opalovacích krémů pro děti 

Naif Baby & Kids Mineral Sunscreen SPF 50 

Co se mi nejvíc líbilo: Minerální filtry a okamžitá ochrana po namazání, veganský, lehce se roztírá, balení skvělé na výlety nebo do příručního zavazadla. 

Výhody: Skvěle se roztírá, vstřebává a aplikuje, i díky formě spreje. Textura je moc příjemná a lehká, spíš tekutější. Po namazání působí pokožka mastnějším dojmem, ale tento pocit hned zmizí. Sprej na opalování pro děti od narození Naif Baby & Kids Mineral Sunscreen SPF 50 výborně hydratuje a nijak nevadil ani dceři, jejíž pokožka má atopické sklony. Právě sušší místa na těle se krásně promazala a nic neštípalo. 

Nevýhody: Pro mě osobně výraznější a ne moc příjemná vůně. Opalovací krém by měl být i pro nejmenší miminka, osobně si moc neumím představit je s takovouto parfemací mazat. 

La Roche-Posay Anthelios Dermo-Pediatrics 

Co se mi nejvíc líbilo: La Roche-Posay Anthelios Dermo-Pediatrics  je zcela bez parfemace, což je pro mě velké a významné plus (stejně jako ochrana 50+). Je ultralehký a okamžitě se vstřebá. Vůbec neštípal v očích (když si ho dcera omylem nanesla větší množství).  

Výhody: Širokospektrální ochrana, vydrží i více jak hodinové koupání (domazávali jsme po usušení ručníkem) a je odolný i vůči tření pískem (vyzkoušeno!). Nevysušuje a udržuje pokožku krásně vláčnou. Skvěle se vsákne do kůže a nezanechává bílé stopy. 

Nevýhody: Nenašla jsem žádné. Pro mě osobně nejlepší krém na opalování pro děti. 

Bioderma Photoderm Pediatrics 

Co se mi nejvíc líbilo: Je bez parfemace, neštípal ani v místech s atopickou vyrážkou, nelepí, rychle se aplikuje. Vysoká ochrana i voděodolnost. A je šetrný k vodním ekosystémům. 

Výhody: Je vhodný pro děti od jednoho roku, ale klidně ho může používat celá rodina (takže těch 200 ml logicky moc dlouho nevydrží). Na dovolené jsem ho sama aplikovala i na obličej a skvěle hydratoval. S dětským sprejem na opalování Bioderma Photoderm Pediatrics 50+ jsme ani jednou za deset dní u moře nezažili byť jen mírně podrážděnou kůži od slunce, soli nebo písku… Pokud se poctivě mažete, tak je to top SPF ochrana. Test opalovacích krémů pro děti má svoji stříbrnou medaili! 

Nevýhody: Mohlo to být pouze konkrétním produktem, ale rozprašovač měl dost široký rozptyl a krém jsme měli nejen na těle, ale i všude kolem. 

Avène Sun Kids SPF 50+ 

Co se mi nejvíc líbilo: Dobře se roztírá a rychle se vstřebává, prokazatelně uklidňuje pokožku a nijak ji nevysušuje, je bez silikonů.  

Výhody: Dětské mléko na opalování SPF 50+ Avène Sun Kids mě překvapilo tím, jak se rychle „vcucne“ do pokožky a je velmi příjemné i na obličeji. I když obsahuje minimální množství filtrů, tak opravdu skvěle chrání (vyzkoušeli jsme vysoko na horách) a nestalo se, že by se začervenalo jediné ucho, nos nebo rameno. 250 ml je fajn pro celou rodinu na kratší dovolenou. Výrobce tvrdí, že díky termální vodě Avene tento dětský opalovák zklidňuje (kéž by i děti) a chrání pokožku, což jednoznačně potvrzuju. 

Nevýhody: Mírně lepivé, ale nic nepříjemného. Někomu by mohla vadit (byť jemná) parfemace a forma klasického lotionu v tubě. 

Nivea Sun Kids sprej SPF 50+ 

Co se mi nejvíc líbilo: Příjemná fluidní konzistence i aplikace díky formě ve spreji. Tento dětský sprej na opalování SPF 50+ Nivea Sun Kids je bez parfemace, dobře hydratuje a lahvička dobře padne do ruky i dětem díky zvlněnému povrchu.

Výhody: Krásně se roztírá, a co se týče běžného pobytu na slunci (výlety, zahrada apod.), za celou dobu testu, což byl víc jak měsíc (květen), nebyl jediný problém s nějakým podrážděním pokožky od slunce, natož spálením. Sprej příjemně voní a oblíbil si ho i náš nejmladší, pětiletý syn, právě kvůli parfemaci. 

Nevýhody: Nenašli jsme žádné. 

Uriage Briésun-Repair SPF 50+ 

Co se mi nejvíc líbilo: Nevysušuje a rychle se vstřebá po namazání. Skvěle hydratuje, nelepí a je bez parfemace. Pro mě osobně je důležité i to, že je šetrný k oceánům a korálům. 

Výhody: Uriage Bariésun Bariésun-Repair SPF 50+ kůži krásně hydratuje a díky technologii Skin Shield a patentu Telomeres Protect zabraňuje poškození buněk a poskytuje širokou ochranu před UVA a UVB zářením. A dokonce i před modrým světlem. Po namazání nejsou na pokožce žádné bílé mapy a je příjemný i na obličeji (využila jsem několikrát i jako podklad pod make-up). 

Nevýhody: 100 ml balení je fajn na domazávání a na výlety. S naší spotřebou a denním mazáním SPF krém vydržel 14 dní. 

A-Derma Protects Kids SPF 50+ 

Co se mi nejvíc líbilo: Tekutá textura ve spreji a velmi rychlé vstřebání. Ochranné opalovací mléko ve spreji A-Derma Protect Kids 50+ chrání proti UVA a UVB záření a chrání také DNA kožních buněk. 

Výhody: Jednou ze složek opalovacího krému je ekologicky pěstovaný oves Rhealba® – konkrétně olej získaný z této rostliny, který má obnovující, zklidňující a regenerační účinky. Což potvrzuji, protože jsme ho testovali v období, kdy má dcera alergii na jarní pyly a její kůže reaguje podrážděním snad i na dotek. Mléko ve spreji jsme používali téměř denně a nejen, že pokožka snesla slunce, ale přestala i svědit a opravdu se i rychleji regenerovala na místech s vyrážkou. Za mě skvělý dětský opalovák pro citlivou kůži. 

Nevýhody: Sice je bez parfemace, i tak jsem cítila pro mě ne příliš příjemnou vůni. Nemělo to ale vůbec žádný negativní vliv na citlivou kůži. 

Tak už víte, jak vybrat nejlepší opalovací krém pro děti? Jestli ano, jsme rádi, že jsme pomohli a recenze byla k užitku. A nezapomeňte – aplikujte SPF minimálně dvacet minut předtím, než děti vypustíte na sluníčko nebo k vodě. A domazávejte po koupání, utírání ručníkem, výraznějším zpocení anebo každé dvě až tři hodiny.