Předporodní příprava
V prvním dílu, který právě otevíráte, začneme odpověďmi na otázky, proč jsou důležité poslední týdny před porodem. Jak vypadá ideální péče o sebe sama? Co je třeba připravit, zabalit, jak ladit tělo i hlavu na to, že budete máma? Udělejte si pohodlí, pokud to ještě trochu jde. Začíná největší jízda vašeho života!
Konec těhotenství jako začátek porodu
Na konci těhotenství cítí kromě těšení se na miminko většina maminek jediné: „Už abych jela!“ Bříško překáží, záda bolí, špatně se spí, dýchá... Ale pravdou je, že víc, než jako konec těhotenství je potřeba poslední týdny vnímat už jako součást blížícího se porodu. Protože tělo už se připravuje a řada věcí se děje „pod pokličkou“! Zkracuje se děložní hrdlo, měkne čípek, odchází hlenová zátka, rozestupují se vazy pánevního dna, stoupá produkce oxytocinu…
„Ženy si skutečně neuvědomují, že v závěrečných týdnech je miminko už ‘dopečené’ a jediný, kdo se musí ladit a dotáhnout přípravu, jsou ony jako budoucí mámy. Je potřeba připravovat porodní kanál, uvolňovat se, mentálně pracovat na porodním ladění. Těsně před porodem se víc než kdy jindy milovat se svým mužem, protože sperma obsahuje prostaglandiny, důležité ‘povzbuzovače porodu’, chodit na procházky, aby tělo zůstalo pružné a v kondici a aby se i během nich uvolňovaly prostaglandiny…,“ vyjmenovává porodní asistentka z Centra porodní asistence Brno, Markéta Zemanová. A čím vším si lze s přípravou na porod pomoct?
Vyzkoušejte vhodná homeopatika
Homeopatika připraví porodní cesty
Jako skvělá pro podporu fyzična před porodem doporučuje Markéta Zemanová homeopatika, konkrétně trojici Boiron Arnica Montana 15CH, Boiron Actea Racemosa 15CH a Boiron Caulophyllum Thalictroides 15CH. „Co se týče trémy, kterou řada maminek, hlavně z řad prvorodiček, cítí, pak doporučujeme Boiron Gelsemium Sempervirens 15CH,“ vysvětluje porodní asistentka.
Bylinky pro uvolnění i správnou pozici miminka
Porodnictví poslední roky fandí i ženské napářce, která se smí praktikovat od 38. týdne jako pomocník pro tzv. změkčení porodních cest (rozvolňují se klouby a vazy). Pomáhá udržet miminko ve správné porodní poloze, ale také funguje jako uvolnění, nebo coby léčba kvasinkových infekcí. Jestli si bude vaše miminko dávat načas, správnou napářkou se dá pomoct i s vyvoláním porodu.
„K předporodním bylinkám, které do napářky patří, se řadí určitě maliník, kontryhel, lípa, měsíček lékařský… Zkrátka typické ženské byliny, které si můžete míchat samy, nebo si je koupit už v jako hotovou předporodní směs,“ říká Markéta Zemanová.
Zkuste si předporodní napářku namíchat sama
Masáž hráze a porodní poranění
Trápí vás strach ze „šití“? Nemusí k němu dojít. První cestou je už od 36. týdne tzv. masáž hráze. Hráz je předěl mezi pochvou a konečníkem a během porodu je extrémně namáhaná. Přesto může vydržet. Nejlepší pomocí je partner, který vám správně vedeným tlakem na hráz pomůže kromě zvýšení pružnosti v této oblasti pomoct cítit, jaké to bude u porodu. „U dobře odvedené masáže hráze si skutečně uvědomíte, kde se bude odehrávat největší práce, což vám pak u porodu přinese pocit „to už znám“, a i ten vám může při finálním tlačení ulevit,“ popisuje porodní asistentka.
Čím masírovat hráz před porodem
Příprava na porod s Aniballem
Druhou cestou k porodu s nižším rizikem poranění je trénink pomocí „míčku“ Aniball. Zkonzultujte ale s lékařem či porodní asistentkou, je-li vhodný pro vás, a pusťte si edukační video výrobců. Zjednodušeně řečeno: „Míček“ zavedete do pochvy a nafouknete tak, abyste uvnitř pochvy cítila mírný tlak, který bude podobný tomu, který vás čeká u porodu.
Míru nafouknutí balonku postupně zvětšujte, ale ne za každou cenu. Pak jím prostřednictvím svalů pánevního dna a dechu můžete uvnitř sebe posouvat, a nakonec trénovat vypuzení balonku. Jde o to, abyste snáze uměla ovládat svaly svého pánevního dna.
„Tak si opět lépe uvědomíte, co se bude odehrávat během porodu. A osobně masáž hráze i Aniball považuji za jednu z cest, jak se vyhnout nejen natržení hráze, ale pro ženy je nesmírně důležité před porodem přijmout doslova a do písmene fakt, že se v jejich klíně bude dít hodně věcí.”
Tejpování a rebozo pro ideální porodní polohu miminka
A udělat toho můžete pro sebe i miminko ještě víc. „Například si zajít v posledních týdnech na tejpování, které umí podpořit udržení porodní pozice dítěte. Dobře provedené tejpování totiž krásně zpevní spodní segment pánve tak, aby dítě drželo zádíčka a vstoupilo optimálně do porodních cest. Pokud na to trpíte, zkonzultujte na fyzioterapii také možnost odblokování pánevního dna, pomoc s bolestmi v bedrech…,“ ukazuje Markéta Zemanová další věci, které se hodí před porodem řešit víc než to, jestli už máte smontovanou postýlku.
Už máte tušení, co doopravdy obnáší předporodní příprava? Fajn. Příště si povíme, co budete opravdu potřebovat u samotného porodu.