Přejít na hlavní obsah

Výbavička pro miminko: co budete opravdu potřebovat po návratu z porodnice

5. 8. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 4 minuty

Neztratit se v současné nabídce výrobců dětských produktů je skoro zázrak. Je toho tolik! A všechno tak krásné! Často v záchvatu dojetí a mateřské lásky nakoupíme hory nepotřebností, zatímco důležité věci patřící do výbavy pro novorozence nakonec postrádáme. Aby se vám nic takového nestalo, dali jsme dohromady seznam věcí pro miminko. Těch, které pak budete skutečně používat!

Oblečení, deky a zavinovačky… 

Pokud čekáte „letní“ miminko, připravte si body s krátkým rukávem (asi 8 kusů), lehké dupačky a overaly (6×), tenké bavlněné čepičky (2), tenké rukavičky (1 pár), ponožky (3 páry), tenké svetříky/mikinky (po 3 kusech). Samozřejmostí je tenká letní zavinovačka, letní fusak do kočárku, stejně jako lehounké (například bambusové) přikrývky. A na spaní také letní spací pytel.  

Výbavička pro zimní miminko bude stejná, jen volte teplejší materiály, dlouhé rukávy a přidejte zimní kombinézu a zateplené „botičky“ do kočárku… Sáhněte i po měkkých froté ponožkách. Pořiďte i zimní fusak a spací pytel, který více zahřeje. 

A co se velikosti týče, nejmenší s označením 50 (odpovídá délce miminka 50 cm) kupujte jen tehdy, když čekáte dvojčata (bývají drobnější) nebo víte, že budete mít malé miminko. V případě, že je vše v normě, začněte u velikosti 56, ale klidně i 62, pokud víte, že děťátko bude větší. Uvidíte, že i z této velikosti během pár týdnů vyroste. Proto také v základu stačí jen pár kousků, abyste je vůbec stihli „vynosit“!  

Aby to miminku slušelo

Luxusní koupání 

První koupání bývá nezapomenutelnou chvílí pro celou rodinu. Aby vám při tom nic nechybělo, přidejte na seznam pro miminko kromě vaničky (případně koupacího kyblíku pro novorozence) také mycí oleje nebo emulze pro miminko, které se přidávají přímo do vody pro hydrataci pokožky, kupte teploměr do vody, oleje nebo tělové mléko pro mazání po koupání a jemné žínky a osušky.  

Koupelnová výbavička pro miminko

Plně vybavený přebalovací pult 

U přebalování strávíte poměrně dost času – takže si vyberte komfortní místo pro přebalovací pult nebo aspoň přebalovací podložku. Ty „vymakané“ nabízejí i možnost zabezpečit dítě například pásem na suchý zip. To se hodí ve chvíli, kdy se začne miminko otáčet a učí se převalovat. Ať s pásy, nebo bez, buďte pak pozorní a dítko neustále na přebalovacím pultu hlídejte. 

Do výbavy pro novorozence na přebalování připište plenky (vel. 0 nebo 1), vlhčené ubrousky, jednorázové přebalovací podložky (+ na doma klidně i pratelné) a mazání na opruzeniny. Koš na pleny se většinou ukáže jako zbytečnost. Ale budete-li látkovat, připravte si alespoň startovací sadu, ve které najdete vkládací plenky různé savosti (bambusové, uhlíkové…) i svrchní kalhotky pro novorozence.  

Při přebalování oceníte

Když není kojení, bude krmení… 

Jakkoliv víme, že kojit je dokonalý vynález přírody, pokud k němu zrovna ve vašem případě z jakéhokoliv důvodu nebudou příznivé podmínky, myslete i na možnosti krmení kojeneckým mlékem. Připravte si na vyzkoušení několik značek (miminka jsou vybíravá), lahvičky, různé druhy saviček…  

A pár věcí se bude do výbavičky pro miminko, respektive pro vás hodit i v případě, že se kojit chystáte. Někdy je přece jen potřeba mléko odsát (takže ano, odsávačka na seznam). A vyberte i nějaké hezké a praktické dudlíky. Ne všechna miminka šidítka ocení, ale ať máte nachystáno, kdyby to vaše ano.

Pro krmení a dudlání nachystejte

A ještě lékárnička. Pro jistotu! 

I když si to nikdy nepřejeme, jednou to přijde. Teploty, rýmy. Potíže s kolikou… A pro takové případy je dobré mít pro péči o jejich zdraví už v okamžiku příchodu z porodnice základní výbavu pro miminko také v lékárničce.   

Bezkontaktní teploměr, čípky proti horečce, odsávačka rýmy, sprej do nosu nebo mimi sirup na kašel jsou to nejmenší. A možná i dezinfekce, která nepálí – kdyby se náhodou dítě škráblo (proto máte mimochodem ve výbavičce rukavičky i na léto, nehtíky jsou po narození fakt ostré). Ještě kleštičky na nehty nebo speciální nůžky, vhodné tyčinky na čištění oušek... A máme hotovo.

Do lékárničky pro miminko připravte

Teď už tušíte, co vše koupit pro miminko po návratu z porodnice. V našem výčtu chybí kočárek, autosedačka, přebalovací taška s sebou na cesty… Ale to už necháme na vás. Náš seznam je hlavně o zdánlivých drobnostech, na něž by vás třeba ani myslet nenapadlo. Tak si ho ještě jednou pro jistotu projděte, a hlavně si užijte svou novou rodičovskou roli.