Přejít na hlavní obsah

Novorozenecké akné: Jak ho bezpečně poznáte a co pomáhá?

30. 5. 2024

Petra Vachoušková

Čtení na 5 minut

Máte doma miminko teprve pár dní a snažíte se dělat vše správně. Při koupání nebo převlékání jste si ale všimli vyrážky. Jak pupínky u novorozence řešit, abyste mu nijak neublížili? A podle čeho vlastně poznáte, že se jedná o novorozenecké akné?

Novorozenecká vyrážka může čerstvé rodiče pořádně vyděsit. Pupínky na obličeji miminka ostatně nejsou nic pěkného a vy samozřejmě nemyslíte na nic jiného, než jak děťátku co nejrychleji ulevit.  

Pro všechny maminky a tatínky však máme na úvod hned jednu zcela zásadní a velmi dobrou zprávu: kojenecké akné po nějaké době vymizí samo. I přesto se vám ale bude hodit pár rad, jak poznáte akné u novorozence a jak o přecitlivělou kůži své drobotiny pečovat, aby se miminkovské akné už brzy stalo minulostí.  

Jak poznáte novorozenecké akné 

Dětské akné u novorozence mívá nejprve podobu nenápadných červených teček a teprve potom se rozvíjí do klasického červeného pupínku s mnohdy až hnisavou čepičkou. Pupínky nemusejí nutně mít jen červenou barvu a podobu jakéhosi hrbolku. Počítají se totiž i bílé pupínky u novorozence – uzavřené komedony. Nejčastěji se objevují červené pupínky na obličeji miminka. Zejména na tvářích, bradičce nebo čele. Dále také na hrudníčku a na zádech. Výjimkou není ani novorozenecké akné ve vlasech. 

„Akné u miminek se obvykle projeví zhruba do dvou měsíců po narození a může na kůži přetrvávat po dobu několika týdnů až měsíců,“ popisuje dermatoložka Barbora Grillová z Rajská Clinic. Podle ní se však jedná o zcela běžný kožní projev, který není nijak závažný a miminko naštěstí vůbec nesvědí ani jinak nebolí.  

Novorozenecké akné a novorozenecká vyrážka na obličeji není totéž. Akné se projevuje pupínky, zatímco vyrážka připomíná spíše barevné plochy na různých místech po těle. Stejně jako u akné ale i v případě vyrážky platí, že vymizí sama po pár týdnech až měsících bez nutnosti léčby. 

Proč se pupínky na obličeji novorozence vytvářejí, ale není odborníkům stále jasné. „Uvažuje se o vlivu mateřských hormonů na konci těhotenství. Mohou stimulovat mazové žlázy k větší produkci mazu a tím i ke vzniku pupínků. Problémy s pokožkou ovšem může miminku způsobit třeba i časté ublinkávání natráveného mateřského mléka nebo extrémní slinění miminek na vlastní pokožku,“ dodává dermatoložka. 

Co na novorozenecké akné

Novorozenecké akné a vhodná péče 

Určitě se vyplatí podrážděnou pokožku miminka šetřit, aby byly nelichotivé pupínky co nejrychleji pryč a nedošlo naopak ke zhoršení jejich stavu.  

„K promazávání doporučuji lehčí dětské krémy nebo dětská tělová mléka. Lokálně je dobré projevy dětského akné spíše vysušovat. Dobře pomáhá například odvar z řepíku, dubové kůry i černého čaje, do něhož namočíte látkovou plenu nebo jinou netkanou textilii, kterou jemně přikládáte na projevy akné. K vysušení akné pomáhají také zinkové krémy či pasty anebo dětský pudr,“ dodává dermatoložka Barbora Grillová. 

V žádném případě se však nesnažte pupínky na pokožce novorozence vymačkávat. Hrozilo by zanesení infekce. Pokud by se některé projevy akné u vašeho miminka zhoršily, zanítily se a zvětšily, raději navštivte lékaře. Ideálně pediatra nebo přímo dermatologa.  

Čím můžete své miminko bez obav umýt

Jak předcházet tvorbě akné u miminek 

Je nutné zdůraznit, že rodiče kojenců, které postihlo akné, by si rozhodně neměli nic vyčítat a dávat si pupínky za vinu. „Nemá smysl, aby se kojící maminky například omezovaly v jídle, protože strava nemá na tvorbu akné u kojenců žádný vliv. Stejně tak nezpůsobuje miminkovské akné umělé mléko, ani jeho stav nijak nezhoršuje,“ uklidňuje dermatoložka Barbora Grillová.  

To nejlepší, co můžete v rámci prevence i pro zmírnění aktuálních projevů akné udělat, je pečovat o pokožku svého děťátka nedráždivou kosmetikou bez mýdla a dalších agresivních složek. Vyhýbejte se i příliš častému koupání miminka, které kůži zbytečně vysušuje. Po umytí svého broučka vždy velmi jemně otřete pomocí hebké osušky nebo klidně jen látkovou plenou.  

Pozor si dávejte i na výběr oblečení pro miminko. Vhodnější jsou přírodní a vzdušné materiály, ke kterým patří bavlna nebo mušelín. V neprodyšném oblečení se miminka více potí, což by mohlo stav jejich akné zhoršit. Nakonec si dobře vyberte i prací prášek. Miminku perte jedině v jemných pracích prostředcích, které jsou vhodné pro jeho citlivou pokožku.  

Snad jste nyní o něco klidnější. Novorozenecké akné není nic neobvyklého ani vážného. Vsaďte na šetrnou péči o pokožku svého drobečka a uvidíte, že brzy budete mít i po těchto malých starostech.