Přejít na hlavní obsah

Pigmentové skvrny

Možná jste na pokožce zpozorovali malé skvrny, které jsou trochu tmavší než váš odstín pleti. S velkou pravděpodobností se jedná o hyperpigmentaci, tedy pigmentové, stařecké nebo sluneční skvrny. Víte, proč vznikají? A jak odstranit pigmentové skvrny?

Jak vznikají pigmentové skvrny?

Za vznik pigmentových skvrn může především zvýšená hladina melaninu – přírodního pigmentu, díky kterému mají vlasy, oči a samotná pokožka svou barvu. Nadbytek melaninu může ovlivňovat několik faktorů:

 • Nadměrné vystavení slunečnímu záření bez použití přípravků s SPF.
 • Hormonální změny: skvrny se často objevují u žen užívajících hormonální antikoncepci, v těhotenství nebo v období přechodu.
 • Věk: s věkem klesá počet melanocytů, ale zároveň roste jejich aktivita a objem.
 • Záněty kůže a poranění v jejichž důsledku dochází k uvolňování melaninu.
 • Některé léky (např. antibiotika) a byliny (např. třezalka).

Podle konkrétních příčin pak rozlišujeme několik základních typů pigmentových skvrn.

celý text skrýt text

Typy pigmentových skvrn

Melasma

Zvláštním, a většinou také neškodným typem hyperpigmentace, je melasma (chloasma). Nejčastěji se objevuje na tvářích, nosu a nad horním rtem. Trpí jí zejména ženy právě proto, že na vznik těchto druhů skvrn mají vliv hormony, resp. změna jejich hladiny, která ovlivňuje množství melaninu.

Melasma se objevuje až u 15 % těhotných žen, proto se tomuto typu pigmentových skvrn říká “těhotenská maska”. Kromě těhotných žen se setkají s těmito skvrnami i ženy, které užívají perorální hormonální antikoncepci. Dobrou zprávou je, že melasma může samovolně zmizet po porodu nebo po snížení dávek estrogenu.

Stařecké a sluneční skvrny

Vznikají především působením slunečního záření, proto se s nimi setkáte nejčastěji na místech, která jsou slunci vystavena. Pigmentové skvrny najdete na obličeji, krku, dekoltu nebo rukou. Jedná se ale o neškodný typ hyperpigmentace.

Na vznik těchto drobných tmavších skvrn má vliv také stáří a barva pleti. Tmavší lidé trpí na pigmentové skvrny více než lidé se světlou pletí. Ti totiž mají méně pigmentu melaninu.

celý text skrýt text

Pozánětlivé pigmentové skvrny

Jak už jejich název napovídá, tento typ hyperpigmentace známé také jako PIH vzniká v důsledku zánětu nebo poranění. Pozánětlivá hyperpigmentace se často objevuje po akné.

Když dojde k zanícení pokožky, nastává uvolňování melaninu a nadbytek pigmentu způsobí hyperpigmentaci. Na pokožce pak zůstávají ploché růžové, červené nebo hnědé skvrny. I když sluneční záření nevyvolává pozánětlivou hyperpigmentaci, může její projevy zhoršit. Proto se vyvarujte přímému slunci a dodržujte další pravidla, která nezhoršují stav pozánětlivých skvrn. Kromě omezování slunečního záření vyzkoušejte i další způsoby, jak se zbavit pigmentových skvrn na obličeji.

Jak předcházet hyperpigmentaci

Na intenzitu pigmentových skvrn má vliv sluneční záření. Proto dostatečná ochrana před sluníčkem sníží pravděpodobnost výskytu pigmentových skvrn.

 • Používejte kvalitní opalovací krém a omezte dobu pobytu na přímém slunci.
 • Nezapomínejte, že sluneční svit na vás dopadá, i když se zrovna neopalujete. Používejte tak pravidelně pleťový krém se SPF a make-up s SPF, které zamezí vzniku pigmentových skvrn na obličeji.

celý text skrýt text

Jak se zbavit pigmentových skvrn

Odstranění pigmentových skvrn závisí na jejich velikosti a intenzitě zabarvení. Vyzkoušet můžete kosmetické přípravky na pigmentové skvrny, odbornou léčbu, ale i „babské rady“, jak na pigmentové skvrny.

Kosmetika na pigmentové skvrny

 • Se světlejšími pigmentovými skvrnami si dobře poradí intenzivní sérum nebo bělící krém proti pigmentovým skvrnám.
 • Účinný je také chemický peeling, který hloubkově obnovuje pokožku a odstraňuje odumřelé buňky z pleti. Absolvovat jej můžete u dermatologa nebo vyzkoušejte jemný chemický peeling doma.

Léčba pigmentový skvrn

Když už kosmetické přípravky na pigmentové skvrny nestačí, je čas na odbornou pomoc.

 • Laserová terapie má podobný účinek jako chemický peeling, je ale přesnější. Dermatologové se zaměří na konkrétní oblast s pigmentovými skvrnami, nad kterou přejíždí vysokoenergetickým světlem a dochází tak k odstranění pigmentových skvrn.
 • Hydrochinon je lék, který dokáže zmírnit tvorbu pigmentových skvrn. Může ale dráždit pleť, v krajních případech způsobí pozánětlivou hyperpigmentaci. Používejte jej tedy jen po omezenou dobu.

Jak na pigmentové skvrny: „babské rady“

Léčba pigmentových skvrn nemusí být někdy vůbec nutná, pokud vám ale sluneční skvrny ubírají na kráse, vyzkoušejte některé domácí tipy, jak odstranit pigmentové skvrny:

 • Šťáva z citronu (1 lžička) se smíchá se lžičkou medu a bílým jogurtem. Vzniklou masku pro odstranění hyperpigmentace naneste na pleť na 15 minut a poté smyjte.
 • Kurkuma (½ lžičky) a kelímek čerstvé smetany smíchejte a naneste na pigmentové skvrny na obličeji. Po 15 minutách smyjte.
 • Mandlový olej smíchejte s medem a rozmixovanými mandlemi, nechte na obličeji působit hodinu a poté smyjte. Nebo vmasírujte před spaním samotný mandlový olej do pleti a nechte jej působit po celou noc.

celý text skrýt text

Jak zakrýt pigmentové skvrny

Nedaří se vám odstranění pigmentových skvrn na tváři? Nebo jste teprve začali používat bělicí krém na pigmentové skvrny a výsledky jsou zatím jen lehce znatelné? Zakryjte je korektorem nebo krycím make-upem, který sjednotí tón vaší pleti a dodá vám sebevědomí!