Přejít na hlavní obsah

Zimní refresh pro vlasy: O jakou péči si v mrazu říkají a proč

15. 1. 2024

Petra Vachoušková

Čtení na 5 minut

Když vlasy dělají v zimě schválnosti, zpravidla se nám tím snaží něco říct... Elektrizují, extrémně se mastí nebo jsou naopak vysušené, křehké, lámou se a padají? Pojďte zjistit, čím to je a jaká péče jim v chladných dnech udělá dobře.

Mrazivé teploty, suchý vzduch a časté přechody z tepla do zimy. Nic z toho nesvědčí nejen naší pleti, ale zrovna tak ani vlasům. Když k tomu přidáte ještě pravidelný styling podpořený fénováním horkým vzduchem a kulmováním, není divu, že začnou stávkovat. Zkuste proto ze své každodenní péče odstranit všechny chyby a občas vlasům dopřát i něco navíc. Odměnou vám bude jejich lesk, poddajnost i třeba i dávno ztracený objem. Poradíme, jak na to! 

Nezapomínejte na každodenní hydrataci 

V zimě je úkolem číslo jedna zabránit dehydrataci vlasů, která může zavinit jejich lámání, potažmo i nadměrné vypadávání. Vyberte si proto vlasovou kosmetiku určenou primárně k jejich hydrataci. Ve složení produktů se vyhýbejte alkoholu, který vlasy vysušuje. Naopak se zaměřte na hydratační složky (glycerin, kyselina hyaluronová, aloe vera), oleje (kokosový, arganový, jojobový) a keratin – bílkovinu, která je klíčová pro správnou strukturu vlasů. 

Do své domácí vlasové péče zařaďte i hydratační masky. Pomáhají obnovit přirozenou vlhkost vlasů a celkově je posilují. „Tyto masky se aplikují jen do délek vlasů a můžete je používat jednou týdně nebo klidně jen jednou za tři týdny. Záleží na tom, jak moc jsou vaše vlasy vystavené chladu,“ vysvětluje vlasový stylista Tibor Němec. 

Hydratační doping vlasů

Hydratace i pro mastné vlasy 

Hydrataci překvapivě potřebují i vlasy s mastící se pokožkou hlavy. V takovém případě ale můžete vlasovou kosmetiku nakombinovat. „Použijte například šampon na mastné vlasy, ale kondicionér nebo masku určený pro ty suché,“ radí kadeřnice Kateřina Hamplová ze salónu Klier.  

Ani mastné vlasy se podle ní nemusejí bát olejíčků a vlasových sér. Nanáší se totiž pouze do konečků vlasů nebo maximálně do jejich délek. Mastící se pokožce hlavy tedy nevadí. Přesto buďte v jejich aplikaci zpočátku opatrní. Začněte s malým množstvím a případně dle potřeby oleje či séra přidávejte.  

„Na středně dlouhé vlasy stačí aplikovat jednu pumpičku do konečků, případně i do délek. Nikdy ale ne k hlavě. Četnost opakování pak volte podle potřeb svých vlasů. Některým olej bohatě stačí jednou až třikrát týdně, jiné ho vyžadují třeba i třikrát denně. Zejména odbarvené vlasy olej vysloveně pijí,“ říká kadeřnice. 

Oleje na vlasy pro vyživení

Časté mytí bývá na škodu 

Ani s četností mytí vlasů to není radno přehánět. Koneckonců i u mastných vlasů platí, že čím častěji se myjí, tím více a rychleji se mastí. Omezte také jejich oplachování horkou vodou, která je nadměrně vysušuje.  

„Pokud se oplachování vlasů horkou vodou nedokážete v zimě vzdát, alespoň zůstaňte další dvě až tři hodiny v teple domova a nechoďte ven. Extrémní teplotní rozdíl by pro pokožku hlavy znamenal nesmírný šok, kvůli kterému by vlasy přešly do protiútoku – kůže na hlavě i vlasy by se začaly velmi rychle mastit. V krajním případě by mohly dokonce vypadávat,“ varuje vlasový stylista Tibor Němec. 

Pakliže spěcháte a potřebujete mít vlasy rychle suché, alespoň je fénujte na co nejnižší možnou teplotu. „Používejte také nástavec, hubici na fénu, která pomáhá vlasy uhladit a zároveň je drží dál od motoru fénu. Kromě toho je rozhodně nutná tepelná ochrana vlasů,“ doplňuje kadeřnice Kateřina Hamplová. 

Strážci horkých stylingů

Pár top vychytávek  

V zimě nás často dokáže vytočit i to, co vlasy umějí vyvádět krátce po odložení čepice. Nejen, že se kvůli pokrývce hlavy více mastí, ale také pod ní plihnou a elektrizují.  

Zplihlé vlasy vám pomůže vyřešit texturizační sprej nebo vlasový pudr. Oba produkty dokážou rychle vrátit vlasům objem. Skvělou službu odvede i obyčejný hřeben nebo kartáč, kterým vlasy záměrně rozčešete v různých směrech. Vlasy tím opticky nabydou.  

Vlasoví pomocníci pro objem

Uklidnit zelektrizované vlasy vám pomůže lak na vlasy nebo vlasový olej. „Jemnějším vlasům bych doporučil lak na vlasy v cestovním balení, které se vejde i do kabelky. Silnější a pevnější vlasy můžete krotit olejíčkem, který v malém množství vetřete do zelektrizovaných délek,“ dodává Tibor Němec. 

Koneckonců mnohé zmůžete už samotným výběrem čepice. Dávejte přednost takovým, které jsou vyrobené z mikrovlákna nebo flanelu. Tyto materiály totiž pomáhají omezit tření vlasů. 

Co vás v zimní péči o vlasy nejvíce překvapilo? Už víte, o jaké produkty svou vlasovou péči určitě rozšíříte? A která zmíněná kadeřnická vychytávka zažene právě vaše zimní trable s vlasy?