Přejít na hlavní obsah

Jak pečovat o dětskou pleť i pokožku. Od miminka až po pubertu

24. 5. 2024

Iva Davies

Čtení na 5 minut

Pokud si přejete, aby si jemná pokožka vašich dětí zachovala zdraví a vitalitu, musíte jí věnovat zvláštní pozornost. Důslednou správnou péčí, která odpovídá věku dítěte, můžete předejít různým problémům, jako je třeba podráždění nebo některé projevy alergie.

U malých dětí ještě máte pod kontrolou, čím se chtějí mazat, a můžete výběr produktů snadno ovlivnit. Ale ve chvíli, kdy získají přístup k sociálním sítím a skincare trendům, rychle se může stát, že po vás budou vaši teens vyžadovat retinol nebo toner s kyselinou. Jak byste se měli starat o pokožku vašich dětí podle věku? 

Novorozenci a batolata 

I když nákupy kosmetiky pro vaše milované miminko jsou jistě velmi lákavé, vězte, že novorozeně nepotřebuje vůbec nic. Jeho pokožka je tenčí a propustnější než pokožka dospělého, a proto je hned po porodu chráněna mázkem.  

„Ideální je tedy s první koupelí počkat aspoň dvacet čtyři hodin po porodu a pak šetrně umýt,“ doporučuje dermatoložka MUDr. Lucie Rajská. A i dále stačí koupat jednou za 2 až 3 dny v čisté vodě. Zbývající dny použijte na umytí vlhkou žínku nebo plenku a otřete zadeček a všechny záhyby.  

„Miminka nemusíte mazat po každé koupeli, stačí třeba jednou za týden dětskými tělovými krémy či oleji určenými speciálně na jejich pokožku,“ říká dermatoložka. 

V případě, že se miminku objeví opruzeniny, nejlepší je zadeček omýt čistou vodou, opatrně osušit měkoučkým ručníkem, nechat na vzduchu úplně uschnout. Až pak naneste vrstvu krému proti opruzeninám.  

Do šesti měsíců byste miminka vůbec neměli vystavovat slunečnímu záření. I poté je dobré používat různá body nebo trička s UV ochranou, která zakryjí celé tělo, a krém s SPF můžete nanášet jen na obličej.  

Minimalistickým miminkům postačí

Děti 3–8 let 

Ani u trošku větších dětí není potřeba používat tuny kosmetiky. Postačí jemný sprchový gel nebo olej určený pro tuto věkovou kategorii, a pokud vaše dítko nemá extrémně citlivou pleť, určitě mu můžete udělat radost pěnou do koupele. Přidat můžete šampon na dětské vlásky a v případě potřeby i dětské tělové mléko nebo dětský pleťový krém.  

Pokud vaše ratolest bojuje s ekzémem, veškerou péči nejdříve konzultujte s pediatrem nebo dermatologem a na promazávání a hojení vyzkoušejte speciální dermokosmetiku určenou přímo na atopický ekzém

I v takhle útlém věku je potřeba myslet na sluneční ochranu. Jakmile vyrážíte ven, nebojte se potomka namazat všude tam, kde mu z oblečení vykukuje pokožka. Použijte speciální SPF ochranu pro děti a přihoďte klobouk nebo kšiltovku i sluneční brýle.  

Děti se v koupelně vyřádí

Děti 9–11 let 

V tomhle věku začíná kosmetika děti zajímat. Sice je zpravidla netrápí žádné problémy s pletí, ale vliv sociálních sítí se začíná projevovat. Naučte je rituál péče o pleť, jehož součástí by mělo být ranní a večerní čištění obličeje, hydratace a sluneční ochrana.   

Na mytí obličeje stačí čisticí gel nebo čisticí pěna. „Volte opět šetrné přípravky, které zbytečně nebudou vysušovat, jemně rozpustí nečistoty i maz a zanechají pokožku čistou a hydratovanou,“ vysvětluje dermatoložka. Zvolte lehké nekomedogenní krémy, které sednou jejich typu pleti. Ráno ještě přidejte krém s ochranným faktorem, ať je teplo, nebo zima. 

Těsně před pubertou udělá radost

Puberťáci 

Dostáváme se do fáze, kdy už děti bývají ovlivněné nejen sociálními sítěmi, ale i kamarády. Navíc dochází k hormonálním změnám, pleť se může mastit a začínají se objevovat první pupínky. Vysvětlete jim, že se stále nic nemá přehánět, a poraďte vhodnou péči. Jaká to je? 

Vaši teens by měli pokračovat ve zvolené rutině čištění, hydratace a SPF. Dermatoložka zároveň doporučuje v případě problémů s akné přidat produkty s kyselinou salicylovou nebo glykolovou v šetrné koncentraci. Pleť vyčistí opravdu do hloubky. Pokud už je v hledáčku i make-up, je potřeba myslet i na dokonalé večerní odlíčení.  

Nejlepší opalovací krémy pro deti

„U chlapců je důležité důsledně dbát nejen o pleť obličeje, ale i o pokožku na hrudi a zádech, kde se také mastí hodně a akné vzniká i tam,“ radí dermatoložka Lucie Rajská. 

Obecně je důležité pleť zbytečně nepřesušovat, má pak tendenci suchost kompenzovat další nadměrnou tvorbou mazu, což může vést u pleti se sklony k akné k velkému zhoršení. Určitě je ale vždycky vhodná konzultace s dermatologem.