Chtěli byste být biliardáři? Dobrá zpráva – už jste! Vždyť ve vašich střevech žijí biliardy mikroorganismů, které vás chrání před „zlými“ bakteriemi, posilují vaši imunitu a odolnost a zásobují vás serotoninem. Pokud byste tedy v novém roce chtěli udělat jen jednu věc pro svoje zdraví, zvolte péči o střevní mikrobiom, tedy střevní mikroflóru.
Jak uzdravit střeva
Jak se tedy o takový poklad správně starat? A prospívá mikrobiomu každého člověka něco jiného, nebo se dají doporučit potraviny, které bychom měli konzumovat všichni?
„Mikrobiom střeva obsahuje tolik buněk, kolik je buněk celého těla. Jde o různorodou skupinu mikroorganismů, z devadesáti procent o různé rody bakterií. V každé části střeva je osídlení bakteriemi poněkud jiné a má trochu jiné funkce, ale v principu jde o stejný cíl: Pomáhat, chránit a zajistit nám tak přežití,“ vysvětluje Markéta Rozinková, nezávislá akreditovaná výživová poradkyně (www.marketarozinkova.cz). Každý si podle ní svůj mikrobiom tvoří sám svými stravovacími zvyky – podle toho se přizpůsobuje podmínkám i náš imunitní systém a trávení. Pro zdravá střeva tedy neexistuje univerzální návod na všechny.
Proč je náš mikrobiom důležitý?
- Chrání organismus před přemnožením patogenních bakterií tím, že tvoří pro ně nevhodné prostředí, zabraňuje škodlivým bakteriím průniku do těla a produkuje imunitní látky, které patogenní bakterie poškodí.
- Pomáhá syntetizovat některé vitaminy (K2, B5, B6, B1, B2 aj.).
- Kvasí vlákninu za vzniku butyrátu (sůl kyseliny máselné), což je zásadní pro obnovu buněk tlustého střeva a možnou ochranu před rakovinou tlustého střeva.
- Je hlavní součástí imunitního systému: Ve střevě je 70 % imunitních buněk, mikrobiom umí podporovat a efektivně usměrňovat imunitní systém vrozený i získaný.
- Mírní alergie: Pestré zastoupení mikrobiomu může působit proti alergiím a zmírňovat alergickou reakci.