Logistika spojená s mytím vlasů bývá někdy náročná. Mám si mýt hlavu dneska, nebo to ještě vydrží? Zvládne tohle suchý šampon, nebo už bude lepší skočit pod sprchu? Společně s kadeřnicí Nelou Matýskovou vám poradíme, jak si správně mýt vlasy tak, aby vydržely dlouho hebké a zdravé.
Jak správně mýt vlasy?
Vlasy v podstatě nebývají špinavé, šamponem bychom proto měli nečistot zbavovat pokožku hlavy. Jak na to? „Vlasy nejdříve důkladně namočte, voda by neměla být ani moc horká, ani moc studená, protože by nevymyla nečistoty důkladně. Na dlaně rozpěňte šampon a rovnoměrně ho rozmístěte na hlavě. Přidáním vody ho aktivujete. Namočením a mytím otevíráme vlasové vlákno, proto je vždy potřeba vlasy zase uzavřít, a to kondicionérem či maskou. Pokožku nedrhněte, ale bříšky prstů krouživými pohyby masírujte,“ doporučuje kadeřnice Nela Matýsková.
Jaké chyby při mytí vlasů nejčastěji děláme?
- Používáme nevhodné produkty.
- Myjeme si vlasy jen jednou.
- Nepoužíváme kondicionér ani masku.
- Vlasové produkty špatně oplachujeme.
- Nešetrně myjeme/drhneme pokožku hlavy.
- U kudrnatých a vlnitých vlasů nepoužíváme metodu CGM (Curly Girl metoda).
A kolikrát si myjete hlavu vy?
Jednou a dost? Kdepak. Je důležité mýt si vlasy dvakrát. „První mytí odstraní nečistoty. Někdy se může stát, že se nám šampon ani nepovede rozpěnit. Při druhém mytí použijte už méně šamponu, půjde vám pak lépe napěnit. Přidávejte postupně vodu, ne šampon,“ připomíná kadeřnice. Při mytí vlasů věnujte pozornost opravdu všem místům na hlavě. „Pěna musí být všude, jinak budou vlasy zase vypadat zplihle a mastně,“ říká kadeřnice.
Po mytí pokožky stačí jen pěnu stáhnout po směru růstu do konců vlasů. A důležité, ale často opomíjené, je produkt z vlasů dostatečně vypláchnout. „Když to neuděláte, můžou se vám zbytečně vytvářet lupy a podobně“ vysvětluje kadeřnice. Poté přichází na řadu regenerace.
Jak často si mýt vlasy?
Ideální je podle kadeřnice mýt si vlasy dvakrát týdně, ale opět záleží na vašem typu vlasů. „Mytí vlasů dvakrát týdně je skutečně ideální, ale není to pevně dané pravidlo. Lidem se suchou pokožkou hlavy stačí mytí vlasů i jednou týdně, jiní si myjí hlavu i každý den,“ vysvětluje Nela Matýsková.
Obecně by se tedy dalo říct, že jemné vlasy je většinou potřeba umýt každý druhý den, normální vlasy postačí dvakrát týdně, pevné a hrubé jednou týdně. Vezměte přitom v úvahu váš životní styl, frekvenci cvičení, použití stylingových přípravků a hlavně typ vaší vlasové pokožky.
Nezapomeňte na regeneraci
Někdo s šamponem šetří, jiný si naopak užívá pořádnou pěnovou párty. Kolik šamponu je tedy tak akorát? Pokud nechcete slyšet obligátní odpověď „přiměřeně,“ vězte, že vám bohatě postačí velikost zhruba lískového ořechu. „Záleží samozřejmě na tom, jakou značku používáte a o jaký druh šamponu se jedná,“ vysvětluje Nela Matýsková.
Jak vybrat šampon na vlasy?
Neexistuje univerzální odpověď pro každého. Volte přípravek podle typu vašich vlasů a toho, co zrovna potřebují. Poradit se můžete i s vaší kadeřnicí. Vyzkoušejte třeba bezsulfátové šampony, kterých na trhu existuje celá řada. K čemu vlastně sulfáty v šamponech slouží? „Pomáhají odstraňovat nečistoty a mastnotu. Při mytí vlasů vytvářejí bohatou pěnu, která umocňuje dojem z dokonale umytých vlasů. Pěna ale není vše a bezsulfátové šampony vás zbaví nečistot stejně dobře,“ vysvětluje kadeřnice. Sulfáty v šamponech totiž můžou pokožku dráždit, dehydratovat nebo oslabovat vlasové folikuly.
Správné mytí vlasů se bez nich neobejde
Reverse hair washing, ano, nebo ne?
Možná už jste vyzkoušeli trend reverse hair washing. Zajímalo nás, pro jaký typ vlasů je podle kadeřnice vhodný. „Obrácený způsob mytí vlasů úplně otáčí způsob, jakým si obvykle vlasy myjete – nejdřív při něm na mokré vlasy totiž nanesete kondicionér, až potom šampon. Doporučuji tento způsob využít u jemných a slabých vlasů, aby nebyly zplihlé,“ vysvětluje Nela Matýsková.
Výhrou je tedy správně zvolený produkt a žádný obrácený způsob nebude potřeba. Při nesprávném výběru produktů byste totiž narušila logický postup mytí, kdy šampon vlas otevírá a péče uzavírá. Vlasy by poté mohly elektrizovat, nebo být krepaté.
Umývání vlasů není žádná věda, když víte, jak na ně. Teď už jen stačí vybrat správné produkty a jde se na to. Nezapomeňte po umytí ani na vhodný ručník na vlasy, který je k nim maximálně šetrný.