Přejít na hlavní obsah

Nejdřív kondicionér, a pak teprve šampon! Sedne obrácené mytí vlasů i vám?

21. 10. 2022

Jana Uhlířová

Čtení na 4 minuty

Jedním z nejnovějších vlasových trendů je reverse hair washing. Co to přesně je a jaké má výhody? Je tenhle způsob mytí vlasů vhodný i pro vaše prameny? Prozradíme vám všechno, co o tomto trendu musíte vědět.

Obrácený způsob mytí vlasů, reverse hair washing, úplně otáčí způsob, jakým si obvykle vlasy myjete – nejdřív při něm na mokré vlasy totiž nanesete kondicionér, až potom šampon. Ptáte se, proč byste to měla dělat? Vysvětlíme! 

Cesta k zářivým vlasům plným objemu 

Je to způsob mytí vlasů vhodný hlavně v případě, že máte jemné a slabé vlasy, kterým je potřeba dodat hydrataci. Kondicionér zajistí, že vaše vlasy budou hydratované, a navíc tuto vlhkost ve vlasech uzamkne. Účesu pak reverse hair washing dodá i potřebný objem, protože zvedne vlasy od kořínků. Samozřejmě ale počítejte s tím, že jde o čistě beauty efekt, který neřeší problém vypadávání vlasů nebo jejich ztrátu, řídkost a kvalitu.   

A jak se na obrácený způsob mytí vlasů dívá kadeřnice? „Tento trend mytí vlasů vyvinuly značky, které jsou dlouhodobě na trhu a přidávají se k tomu další značky,“ vysvětluje vznik trendu kadeřnice Petra Měchurová. Sama například používá řadu Therapiste od značky Kérastase, která je určena přímo na reverse hair washing. Tato řada je výborná pro oslabené vlasy a jejím dlouhodobým používáním se vlasy vyspravují. „Určitě se pak nemusím bát použít fén či žehličku,“ říká kadeřnice.  

Pyšníte se lví hřívou? I vy můžete obrácené mytí zkusit 

Z reverse hair washing ale můžou těžit i lidé s hustými vlasy. Kondicionér použitý až po šamponu má totiž někdy tendenci vlasy příliš zatěžovat a jeho nanesení může vést k jejich rychlejšímu maštění. Tomu zabráníte právě v případě, kdy se kondicionér použijete jako první, ještě před nanesením šamponu. Navíc je jisté, že se díky následnému umytí vlasů šamponem péči z vašich vlasů dostatečně vymyje a nezůstanou po ní žádné zbytky.  

„Vyzkoušet reverse hair washing může určitě může každá z vás,“ potvrzuje i kadeřnice Petra Měchurová. Ať už máte opravdu velmi jemné vlasy, poškozené nebo kudrnaté. „Jemné vlasy umyté tímto obráceným způsobem by nemusely vypadat zplihle, ale naopak by mohly být nadýchanější a pyšnit se větším objemem. Tento způsob je vhodný i pro křehké a poškozené vlasy, které potřebují hodně vyživit a vyspravit strukturu. Ovšem vždy je potřeba zvolit správné přípravky na daný typ vlasu,“ upřesňuje.  

Nejlepší dvojice pro reverse hair washing

Jak na reverse hair washing podle Petry Měchurové? 

Při mytí zásadně měníte to, na co již jste zvyklé, a to pořadí použití šamponu a péče. 

  • Nejdříve je potřeba vlasy důkladně opláchnout teplou vodou. Ta zajistí otevření vlasu pro absorbování péče a také odstraní ve vodě rozpustné přípravky, které jsou na vlasech. Při mytí jemně masírujte pokožku hlavy. 
  • Následně aplikujte péči po celé délce vlasů a také ke kořínkům. Je dobré vlasy rozčesat nebo alespoň prohrábnout prsty. Péče by ve vlasech měla působit 5 až 10 minut, musí totiž vyvinout větší úsilí pro vyživení vlasů, než při běžném způsobu mytí. 
  • Nakonec vlasy důkladně opláchněte a použijte správně zvolený šampón dle typu vlasů. Důkladně si umyjte pokožku hlavy. 

Zvolte správnou regeneraci 

Možná vás napadne, zda je poté vhodné na prameny ještě nanášet další péči, například masku na vlasy. Podle kadeřnice je nejlepší volit přípravky podle kvality vašich vlasů. „Není nutné ještě k tomu nanášet masku, ale pokud jsou vaše vlasy hodně suché a porézní, tak bych regeneraci ještě určitě použila. Doporučuji všem konzultovat tento styl mytí se svým kadeřníkem, který vaše vlasy zná,“ říká kadeřnice Petra Měchurová.   

Nalákali jsme vás na obrácený způsob mytí vlasů? Vyzkoušejte ho a budete mile překvapená!