- vnitřní faktory (genetika, hormonální změny, stres, užívání léků)
- vnější faktory (životospráva, dráždivé šampony, stylingové přípravky, špatný způsob mytí a sušení vlasů)
Suchá pokožka hlavy a nekonečné svědění
Jasně, suchá a podrážděná pokožka hlavy není vidět na první pohled, ale je rozhodně nepříjemná, a navíc může vést k dalším potížím. Neustálým drbáním pokožku dráždíte a problém se tak může prohlubovat a zapříčinit padání vlasů, nebo naopak může vést ke zvýšené produkci mazu.
Proč vlastně pokožka svědí? Jakmile ztratí přirozenou vlhkost, nemůže se bránit škodlivým látkám a alergiím. Ve vlasové části tak vznikají mikrozáněty kůže, které mohou vést k tvorbě lupů a zmiňovanému padání vlasů. Proto musíte o vlasy správně pečovat, udržovat vlasovou pokožku čistou a hydratovanou.
Zapomeňte na mýtus, že časté mytí vlasům škodí. Právě naopak. Správným mytím vlasové pokožky jí dopřáváte masáž, podporujete její okysličení a zvyšujete mikrocirkulaci krve. Tím podpoříte zdravý a přirozený růst vlasů. Vybírejte šampony, které jsou určené pro citlivou a svědící pokožku hlavy. Obsahují totiž zklidňující a hydratační látky.
Lupy nebo seborea?
Lupy i seboroická dermatitida úzce souvisí se suchou pokožkou. Jak je od sebe rozeznáte? Lupy jsou drobné suché šupinky bílé barvy, které vznikají nadměrným olupováním pokožky hlavy a které velmi rády ulpívají na ramenou. Zatímco seborea se vyznačuje žlutými mastnými šupinami, které vytváří i celá ložiska přilepená k pokožce hlavy. Hlavní příčinou seboroické dermatitidy je přemnožení kvasinek. Rizikovým faktorem tak může být jak suchá, tak mastná pokožka.
Pokud jste situaci s lupy doposud bagatelizovali a neřešili, je nejvyšší čas začít. Ve většině nekomplikovaných případů pomůže správné používání vhodné vlasové kosmetiky.
Myjte vlasy dostatečně často (alespoň 2–3× týdně) a šampon nechte působit 3–5 min. Při výběru správného šamponu dávejte také pozor na to, jestli je určený pro suché, nebo mastné lupy. Přebytečnou vodu z vlasů šetrně vymačkejte. Raději zapomeňte i na příliš těsné čepice a kšiltovky, které potíže s lupy zhoršují.
celý text
Mastné vlasy
Hned druhý den po umytí ztrácí vaše vlasy svěžest, ztěžknou a vypadají mastně? Pak máte potíže s nadměrnou produkcí mazu. Maz je přitom pro pokožku velmi důležitý – působí antibakteriálně a udržuje vlasy zdravé. Jeho nadměrná produkce ale způsobuje mastnou pleť, akné a mastné vlasy. Nejčastěji jsou na vině hormony, genetika, ale taky časté sahání do vlasů, používání nevhodných přípravků nebo paradoxně nadměrné vysušování pokožky hlavy.
Co s tím? Myjte si vlasy tak často, jak potřebujete. Klidně každý den. Časté mytí rozhodně problém nezhoršuje, jenom musíte vybrat správný šampon.
Zásada číslo dvě: Nikdy si nemyjte vlasy horkou vodou – tím totiž aktivujete mazové žlázy, a to nechcete. Pokud máte dost odvahy, opláchněte se na závěr opravdu studenou vodou. Nakopnete imunitní systém a vaše vlasová pokožka vám poděkuje. Působením studené vody se stáhnou póry a vlasy se díky tomu nebudou tolik mastit.
Nadměrné padání aneb vlasy na ústupu
Pokud má někdo z vaší rodiny účes à la Vin Diesel, je velká pravděpodobnost, že se vlasy dají brzy na ústup i u vás. Přestože pánové s tímto účesem mívají u žen úspěch, pro většinu mužů jde o frustrující a velmi nepříjemnou záležitost. Nejčastější příčinou plešatění u mužů je androgenní alopecie a týká se údajně až 95 % těch, kteří se s nadměrným padáním vlasů potýkají. Je to dědičná záležitost, při které jsou vlasové folikuly citlivé na mužské pohlavní hormony. Čím víc máte testosteronu, tím víc vám vlasy padají.
K prvním projevům patří zvětšující se kouty nebo řídnoucí kolečko na temeni hlavy. Tento proces ale můžete zpomalit nebo zastavit. Začněte používat správné šampony a séra na vlasy, které pečují o vlasové folikuly a pokožku, a zároveň vyživují vlasy. Zhruba po čtvrt roce používání by měly posílit vlasy natolik, že zpozorujete i nové přírůstky. Začněte ale řešit problém včas, dokud vlasové folikuly úplně nezanikly. Zaniklé folikuly už totiž nedokáže obnovit žádný přípravek ani léčba. Pravidelnou masáží při mytí hlavy navíc podpoříte prokrvení pokožky, a snížíte tak intenzitu padání vlasů.
celý text
Šediny jako módní záležitost
Pokud vás trápí jenom tohle, máme pro vás dobrou zprávu. Právě teď je šedá in! Což se o lupech ani mastných vlasech říct nedá. Ale proč vlastně k šedivění vlasů dochází, přestože do důchodu máte daleko? Na vině je nejčastěji stres, věk a dědičné dispozice. Stres způsobuje napnutí a ztuhnutí svalů, stáhnutí cév na hlavě, čímž se zhoršuje výživa vlasového kořínku. S věkem zase ve vlasech ubývá barvivo – melanin. Předčasné šedivění ale může být způsobeno například poruchou tvorby pigmentu (poděkujte genům) nebo také špatnou životosprávou, kouřením a nedostatkem vitaminů. Pomoct může zejména doplnění vitaminu D a B12.
Pokud máte pocit, že i přesto vám rostou další a další šedivé vlasy, udělejte z toho svoji přednost. Na trhu je velké množství přípravků, které dodávají šedivým vlasům lesk, neutralizují teplé odstíny a akcentují světlé blond, stříbrné, šedé a bílé tóny. Anebo naopak vyberte černý tónovací šampon pro tmavé vlasy, který dodává vlasům tmavý pigment a skryje tak první šediny. Takový přípravek je vhodný i ke každodennímu mytí a kromě barvy dodá vlasům i potřebnou výživu.
Prohlédněte si i další kosmetické přípravky pro muže