Přejít na hlavní obsah

„Rakovina kůže mi změnila život. Ale já se nedám!“ vypráví Kristýna

16. 4. 2024

Petra Vachoušková

Čtení na 9 minut

Kristýna měla mít v osmnácti letech úplně jiné starosti… Místo toho ale kvůli jednomu ošklivému spálení zad v létě na koupališti strávila několik dalších let ve strachu a po nemocnicích. Lékaři jí diagnostikovali maligní melanom, který navíc metastazoval. Jak to celé prožívala a jak se jí daří dnes?

Když bylo Kristýně osmnáct, začala často marodit. Opakovaně brala antibiotika a ona i doktoři se nejprve domnívali, že má zkrátka oslabenou imunitu. Jednou si ale lékař při poslechu dechu všiml na Kristýniných zádech podivného znaménka. Nelíbilo se mu, a napsal jí proto žádanku na chirurgii, aby jí znaménko vyřízli a poslali na histologický rozbor. Poté se stalo něco, co asi nikdo nečekal, a Kristýnin život se náhle proměnil v noční můru… 

Ten nejhorší z možných scénářů 

„Takže mám rakovinu kůže?“ zareagovala Kristýna vyděšeně na zprávu o tom, že histologie pihy nedopadla dobře a je tam dle slov paní doktorky nález. Ten nález byl navíc rovnou nejhorší z možných – maligní melanom, zhoubný kožní nádor

V ten moment se Kristýně změnil celý svět. Po tváři se jí začaly kutálet slzy, vůbec nedokázala pochopit, jak se něco takového mohlo stát a proč právě jí. „Mám od přírody snědou pokožku, vždycky jsem se dobře opalovala, a tak jsem opalovací krémy po pravdě nikdy moc neřešila. Přesto mě nikdy nenapadlo, že bych zrovna já mohla někdy mít rakovinu kůže. 

Pamatuji si, že jsem si jen jednou v létě na koupališti opravdu ošklivě spálila záda. Dokonce se mi na nich udělaly puchýře. A zrovna nahoře mezi lopatkami jsem měla tu svou pihu, která pak najednou změnila tvar…“ vzpomíná Kristýna. 

Jak často chodit na kontroly mateřských znamének? 

„Preventivní vyšetření kůže by se mělo provádět každý rok po 35. roce věku. K lékaři byste měli přijít s každým novým znaménkem, které se v průběhu času změní barevně nebo velikostně. Vyšetření provádí dermatolog ručním nebo digitálním dermatoskopem,“ vysvětluje prof. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., z Dermatovenerologické kliniky na Královských Vinohradech. 

Strašák jménem rakovina 

Když Kristýna poprvé v ordinaci slyšela slovo „rakovina“ ve spojitosti se svým jménem, udělalo se jí špatně. „Člověk v tu chvíli hned myslí na nejhorší, tomu se neubráníte,“ míní. Hned druhý den ráno navíc musela odjet s maminkou do Brna a tam navštívit Masarykův onkologický ústav.  

„Nemohly jsme s mámou najít správnou ordinaci, bylo to neskutečné bludiště. Omylem jsme proto zavítaly i do úplně jiných pater budovy, kde jsem viděla spoustu lidí čekajících na chemoterapii s holými hlavami nebo s šátky na hlavách. V ten moment se mi udělalo ještě hůř, než mi do té doby bylo…“ 

Nejlepší pleťové krémy s SPF

Když se Kristýna konečně dostala do správné ordinace, čekala tam na ni hned celá komise lékařů. „Všech pět doktorů si mě prohlíželo, dívali se do papírů a používali výrazy, kterým jsem absolutně nerozuměla. Jediné, co mi tehdy uvízlo v hlavě, bylo slovo ‚zhoubný‘. Měla jsem zhoubný maligní melanom a za měsíc mě čekala operace.“ 

„Maligní melanom je jeden z nejagresivnějších typů kožní rakoviny. Každoročně onemocní tímto nádorem více než 3500 lidí v ČR a 500 jich na tuto diagnózu zemře. Za posledních 10 let se tak počet nových případů zdvojnásobil. Nejčastěji jsou tímto typem rakoviny postižené mladé ženy, což si vysvětlujeme jejich zálibou ve slunění nebo využívání solárií. Dále také muži po 50. roce věku. Ti se neradi mažou ochrannými krémy a podceňují preventivní prohlídky kůže,“ uvádí prof. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., z Centra pro diagnostiku a léčbu maligního melanomu ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

První operace a další nemilé překvapení 

Nastal den D, kdy měla Kristýna podstoupit na chirurgii v Masarykově onkologickém ústavu operaci. Ještě před zákrokem ale Kristýnu čekalo PET CT vyšetření, jehož smyslem je odhalit, zda nejsou jinde v těle další zhoubné nálezy. „Tehdy se zjistilo, že mám v těle další nádory, a to v potních žlázách a v obou podpažích. Při zákroku mi proto doktoři znovu řezali záda, aby mi tam už nic zhoubného nezůstalo, a zároveň mi odebrali část potních žláz z obou stran, kde se nádory objevily.“   

Operace proběhla v pořádku a Kristýnu tehdy trápila jen jizva na zádech, která se velmi špatně hojila. Její onkolog ji ale na kontrole potěšil zprávou, že je v daném okamžiku „čistá“ a budou ji teď čekat jen preventivní prohlídky vždy jednou za tři měsíce.  

K1

Po třech letech klidu přišla další rána 

Tři roky si Kristýna užívala pocitu, že je v pořádku. Jako rizikový pacient musela sice neustále chodit na preventivní prohlídky (krev, ultrazvuk a občas vyšetření PET CT), ale jinak mohla fungovat normálně a byla za to někomu tam nahoře nesmírně vděčná. Našla si novou práci i nového přítele, se kterým dokonce plánovala svatbu a miminko. 

„Pamatuji si, jak mi tehdy pan doktor vesele řekl: ‚A víte co? Dva týdny po svatbě uděláme PET CT, a když bude vše v pořádku, dám vám už konečně pokoj, jo?‘ Miminko jsem si moc přála, tak jsem s nadšením souhlasila a těšila se.“ 

Čtrnáct dní po svatbě došlo k plánovanému vyšetření PET CT a za další dva dny si šla Kristýna pro výsledky. Když vešla do ordinace, pan doktor se jí zeptal, jak se cítí. Řekla, že dobře. Bylo jí ale divné, proč jí stále ještě neřekl výsledek... Chtěl, aby se posadila. Pak se od něj Kristýna dozvěděla, že má v těle opět nález… 

Tentokrát na plicích. S lékařem se pak dohodli, že bude nejlepší, když dostanou nádor co nejdříve z těla ven, aby mohla Kristýnka zase pomýšlet na své vysněné miminko. 

Při druhé operaci přišla Kristýna o kus plíce 

Na operačním sále Kristýna tentokrát strávila šest hodin. V nemocnici si pak poležela týden. Měla ukrutné bolesti, protože jí lékaři při zákroku museli roztáhnout žebra a odebrat z těla kus plíce. Po operaci Kristýnu čekala roční preventivní imunoléčba a po ní ještě opět PET CT.  

Kristýna věřila, že už bude vše v pořádku a s manželem budou konečně pomýšlet na miminko. Jenže ani tehdy neměl lékař pro Kristýnu dobré zprávy. Ortel zněl nekompromisně – metastázy na obou plicích. „Všechno se to ve mně sevřelo, začala jsem opět strašně plakat. Byla jsem už opravdu bezmocná,“ vzpomíná Kristýna, která měla před sebou další léčbu, tentokrát biologickou. „Jakmile jsem vyšla z ordinace, volala jsem manželovi, kde mě má vyzvednout. V autě jsem se pak manželovi úplně zhroutila.“ 

Ještě téhož odpoledne se Kristýna s manželem vydali k panu doktorovi, který jim vysvětlil další postup. „Měla jsem metastázy po celých plicích a bioléčba byla tím největším esem v rukávu. Šanci na úspěch pan doktor vyčíslil na 85 %. V praxi to pak znamenalo dostat do sebe denně 12 různých tablet o nadprůměrné velikosti,“ popisuje Kristýna. 

Chraňte tělo proti slunečnímu záření

Vedlejší účinky biologické léčby? Takřka k nevydržení 

Dostat do sebe léky ale nebylo zdaleka to nejtěžší. Po zhruba třech dnech se totiž dostavily vedlejší účinky – motání hlavy, rozmazané vidění. Většinu dne proto Kristýna jen prospala. Postupem času to bylo ještě horší. Přibyly každodenní střevní a žaludeční potíže. „Představte si, že máte denně střevní chřipku. Přesně tak jsem si tehdy připadala…“  

Kromě toho zasáhla biologická léčba i Kristýniny oči. V jednom oku se jí vytvořila tekutina, a tak na něj viděla rozmazaně. Kvůli problémům se zrakem a mnoha dalším vedlejším účinkům musela bioléčbu různě pozastavovat nebo alespoň dočasně užívat menší množství léků. Naštěstí to ale podle posledních výsledků PET CT vypadá, že léčba i tak nadále zabírá. Kristýnin nádor na plicích se postupně zmenšuje a podle slov lékaře již není ani tak aktivní.  

Jak žije Kristýna dnes a jak jí nemoc změnila život 

Momentálně je Kristýnin stav stabilizovaný a cítí se v rámci svých možností dobře. Je to silná žena a neuvěřitelná bojovnice, která šíří osvětu o rizicích rakoviny kůže mimo jiné i na svém instagramu @melanom_a_ja a stala se členkou spolku ATENA, jehož cílem je jakýmkoliv způsobem pomáhat všem onkologickým pacientům.  

Její dnešní pohled na slunce a závěrečný vzkaz  

A jak Kristýna přistupuje ke své pokožce dnes? „Sluníčku už se rozhodně nevystavuji. Celoročně se mažu krémem s SPF 50+. Na letní dovolené mám k tomu i plážový stan s UV ochranou a do vody chodím v šatech. Také bych ráda dodala, že solárium opravdu není synonymem zdravého opalování, jak někdy slyším nebo čtu. Naopak může mít vážné následky na zdraví pokožky a zvyšuje pravděpodobnost rakoviny kůže. Přemýšlejte, prosím, nad tím a chovejte se ke své pokožce i k celému tělu s láskou. Zdraví je opravdu to nejcennější, co máme,“ dodává.