Kateřina Vacková odpovídá:
Zakladatelky organizace Loono jsme se zeptali na pár otázek, které nás zajímaly a věříme, že budou zajímat i vás.
Proč si myslíte, že v dnešním světě, kdy na Instagramu sdílíme i ty nejintimnější chvíle života, je něco jako rakovina a vyšetření prsou pořád trochu tabu? A vnímáte to tak vůbec?
Myslím, že jsou to dvě separátní témata. Na instagramu vidíme jen zlomek příspěvků prezentujících strach, beznaděj či bolest, oproti těm veselým, rozzářeným. A to jen tak nezměníme, lidé se zkrátka nechtějí chlubit tím, že se jim v životě děje něco negativního. A já to na jednu stranu chápu. Ne každý má koule na to jít s tím ven, a nebo zkrátka mají rádi své soukromí. To je třeba můj případ, průběh svojí léčby bych na insta sdílet nechtěla, stejně jako rodinné věci.
Co se samotné tabuizace tématu rakoviny týče, myslím, že jsme v tom za poslední roky udělali velký kus kupředu, zatím jen ve větších městech, ale postupně věřím, že se to bude lámat a lidé budou čím dál sdílnější. Ozývá se nám řada lidí, v jejichž rodině či komunitě někomu rakovinu našli. Chtějí se poradit, jak o tom tématu mluvit, na což bohužel není jednoduchý návod, každý nemocný to vnímá jinak. Proto vždy říkáme, že hlavní je zkrátka mluvit - zeptat se nemocného, co potřebuje a zda se právě teď chce svěřit s tím, co prožívá. A pokud řekne, že ne, tak ho hlavně ujistit, že jsme tu pro něj/ni.
Moje gynekoložka se mě jednou zeptala, jestli si prohmatávám prsa, nebo dělám, že nejsou moje. Docela trefné přirovnání. Jaké procento žen podle vás prevenci opravdu dodržuje?
Co se týče samovyšetření, neděláme si iluze, že na to ženy a muži (v případě samovyšetření varlat) někdy nezapomenou. Avšak to ani nebylo našim primárním cílem. Hlavní je, aby věděli, že se rakovina může týkat i jich a že když na sobě (kdykoliv, i mimo samovyšetření) objeví COKOLIV neobvyklého, je potřeba to řešit. Tohle když si od nás odnesou, tak jsme byli úspěšní.
Mamografický screening pak navštěvuje 65 procent žen. I tady tedy máme před sebou pořádný kus práce, abychom vyvrátili mýty (např. Že mamograf způsobuje rakovinu, jak proběhlo nedávno médii) a přiměly ženy, aby na něj 1x za 2 roky zašly. Efektivnější prevence v tomto ohledu zkrátka nyní není.
Jak by se podle vás dala ještě zlepšit komunikace ohledně prevence?
Myslím, že je potřeba o zdraví a prevenci mluvit pozitivně, srozumitelně a nestrašit. Řada kampaní, které proběhly médii v minulosti právě strašila veřejnost tím “choďte na prevenci, nebo zemřete” a to za mě není styl, který motivuje. Stejně tak je důležitá vizuální stránka, fotky černých plic či žen bez vlasů nejsou něco, co mě předsvědčí, abych zašla na mamograf nebo přestala kouřit. Naopak by se mělo zdůrazňovat, že prevence je častokrát ten nejlepší "lék", protože díky ní se člověk může vyhnout řadě nemocem a ušetřit si tak peníze, čas a starosti za složitou léčbu.