Přejít na hlavní obsah

Proč si sahat na prsa? Protože prevence je cool!

22. 10. 2021

Veronika Kučerová

Čtení na 7 minut

Existuje spousta typů prsou – menší, střední, velká, kulatá, kapkovitá, do stran… a všechna jsou určitě krásná! Lidské tělo je totiž krásné celé! Takže nevěřím tomu, kdo tvrdí, že se jen tak nepodívá do zrcadla, když jde třeba ze sprchy. To je totiž úplně přirozené. Stejně jako to se vlastního těla dotýkat, což samozřejmě můžeme dělat kdykoli. Ale aspoň jednou za měsíc by to mělo být proto, abychom zjistili, jestli jsou naše prsa v pořádku. Jak jednoduše na samovyšetření prsou?

Kdy a proč začít s vyšetřováním? 

Každý z nás má určitě nějaké vlastní návyky, aby se udržel fit & healthy co nejdéle – zdravý jídelníček, pravidelné cvičení, pravidelné čištění zubů… Pravidelně bychom si ale taky měli vzít do ruky vlastní prsa, abychom se ujistili, že tam není nic, co tam nepatří. 

Se samovyšetřením je ideální začít co nejdřív, klidně už v pubertě a po dosažení dospělosti rozhodně – takže v 18 nás čeká „první“ drink a první sahání na (vlastní) prsa. 

Na samovyšetření byste měli myslet už v mladém věku a od té doby vlastně pořád. Provádějte ho poctivě každý měsíc. Když už je osmnáctka v nedohlednu a vy se blížíte spíš k číslu 40, je možné si prsní žlázy nechat vyšetřit u lékaře například ultrazvukem. Po 45. roce pak má žena pojišťovnou hrazené mamografické vyšetření, a to každé dva roky. 

A proč na sebe sahat tak často a pravidelně? Protože až 90 % žen, u kterých je nádor diagnostikován včas, se může zcela vyléčit.

Nebojte se toho 

Jakou postavu byste hráli v Sexu ve městě? Jestli jste Samantha, se samovyšetřením prsou asi nebudete mít problém. Ale chápu, že máme mezi sebou i hodně Charlotte, které s tím nejsou úplně v pohodě. Jestli vám to pomůže, zkuste vzít na pomoc třeba partnera nebo partnerku, kteří vás mají víc v oku i v ruce. Podle neziskovky Loono navíc celých 30 % rakoviny prsu nebo varlat odhalí právě naši milovaní.

Jestli máte při myšlence na samovyšetření s partnerem spíš husí kůži, zkuste prostě relaxovat. Udělejte si příjemnou chvilku o samotě, dejte si oblíbenou sladkost nebo skleničku vína a na chvilku vnímejte jenom sebe, svoje tělo… a svoje prsa! 

Zahřejte si ruce, jdeme na to!

Když už pravidelně, tak taky pořádně. Mám pro vás doporučení na to, jak postupovat při samovyšetření, aby nám nic neuniklo. 

Koukejte se na sebe

Nejdřív si prsa pořádně prohlédněte v zrcadle a podívejte se, jestli se na nich neobjevily viditelné změny.      

TIP: Zvedněte ruce nad hlavu a prohlédněte si svá prsa znovu. Jiná poloha může odhalit to, co se vestoje schová.

- Verča K.

Všímejte si změn 

  • Velikost – Nikdo z nás nemá obě prsa naprosto symetrická, ale rozdíl by neměl být příliš velký. Zároveň by se rozdíl neměl měnit v průběhu let. 
  • Tvar – Stejně jako velikost by se neměl měnit tvar prsou. 
  • Pokožka – Kůže na prsou by neměla být netypicky zabarvená nebo například svraštělá. 
  • Bradavky – Ty by měly být symetrické, nevtažené a nemělo by z nich nic vytékat (sekret, případně krev).

Vezměte je pořádně do ruky 

Nejdřív zkuste vždy opačnou rukou prohmatat prsa po jednom. Opačnou proto, aby byla druhá ruka i prso zcela uvolněné. Nejdřív je zkuste „prokroužit“ třemi prsty na plocho. První kroužení je povrchové, další víc a víc do hloubky. Prohmatejte všechno od klíční kosti až po kůži pod prsy a nezapomeňte vyšetřit ani podpaží. Nakonec prsa ještě promněte celými dlaněmi.

Hýbejte se 

Při prohlížení a prohmatávání měňte polohy – prohmatání provádějte ve stoje či v sedě a pokud máte prsa větší, položte se například na bok. Když měníte polohu těla, změní se i poloha prsu a napětí pokožky. Můžete tak objevit něco, co jste na první sáhnutí nezaznamenali. 

Co když náhodou něco nahmatáte? 

Pokud při samovyšetření přece jen něco objevíte, nejdříve se zhluboka nadechněte a nepanikařte. Zavolejte svému gynekologovi/gynekoložce a domluvte si vyšetření v ordinaci. Nezapomeňte se zmínit už při objednání, že jste vypozorovali změny na prsou – zkrátí se vám tak objednací lhůta. 

V případě, že bude po vyšetření u doktora třeba jednat dál, měl by vám vystavit doporučení do akreditovaného mamocentra. 

Kateřina Vacková odpovídá:

Zakladatelky organizace Loono jsme se zeptali na pár otázek, které nás zajímaly a věříme, že budou zajímat i vás. 

Proč si myslíte, že v dnešním světě, kdy na Instagramu sdílíme i ty nejintimnější chvíle života, je něco jako rakovina a vyšetření prsou pořád trochu tabu? A vnímáte to tak vůbec?

Myslím, že jsou to dvě separátní témata. Na instagramu vidíme jen zlomek příspěvků prezentujících strach, beznaděj či bolest, oproti těm veselým, rozzářeným. A to jen tak nezměníme, lidé se zkrátka nechtějí chlubit tím, že se jim v životě děje něco negativního. A já to na jednu stranu chápu. Ne každý má koule na to jít s tím ven, a nebo zkrátka mají rádi své soukromí. To je třeba můj případ, průběh svojí léčby bych na insta sdílet nechtěla, stejně jako rodinné věci. 

Co se samotné tabuizace tématu rakoviny týče, myslím, že jsme v tom za poslední roky udělali velký kus kupředu, zatím jen ve větších městech, ale postupně věřím, že se to bude lámat a lidé budou čím dál sdílnější. Ozývá se nám řada lidí, v jejichž rodině či komunitě někomu rakovinu našli. Chtějí se poradit, jak o tom tématu mluvit, na což bohužel není jednoduchý návod, každý nemocný to vnímá jinak. Proto vždy říkáme, že hlavní je zkrátka mluvit - zeptat se nemocného, co potřebuje a zda se právě teď chce svěřit s tím, co prožívá. A pokud řekne, že ne, tak ho hlavně ujistit, že jsme tu pro něj/ni. 

Moje gynekoložka se mě jednou zeptala, jestli si prohmatávám prsa, nebo dělám, že nejsou moje. Docela trefné přirovnání. Jaké procento žen podle vás prevenci opravdu dodržuje?

Co se týče samovyšetření, neděláme si iluze, že na to ženy a muži (v případě samovyšetření varlat) někdy nezapomenou. Avšak to ani nebylo našim primárním cílem. Hlavní je, aby věděli, že se rakovina může týkat i jich a že když na sobě (kdykoliv, i mimo samovyšetření) objeví COKOLIV neobvyklého, je potřeba to řešit. Tohle když si od nás odnesou, tak jsme byli úspěšní. 

Mamografický screening pak navštěvuje 65 procent žen. I tady tedy máme před sebou pořádný kus práce, abychom vyvrátili mýty (např. Že mamograf způsobuje rakovinu, jak proběhlo nedávno médii) a přiměly ženy, aby na něj 1x za 2 roky zašly. Efektivnější prevence v tomto ohledu zkrátka nyní není. 

Jak by se podle vás dala ještě zlepšit komunikace ohledně prevence?

Myslím, že je potřeba o zdraví a prevenci mluvit pozitivně, srozumitelně a nestrašit. Řada kampaní, které proběhly médii v minulosti právě strašila veřejnost tím “choďte na prevenci, nebo zemřete” a to za mě není styl, který motivuje. Stejně tak je důležitá vizuální stránka, fotky černých plic či žen bez vlasů nejsou něco, co mě předsvědčí, abych zašla na mamograf nebo přestala kouřit. Naopak by se mělo zdůrazňovat, že prevence je častokrát ten nejlepší "lék", protože díky ní se člověk může vyhnout řadě nemocem a ušetřit si tak peníze, čas a starosti za složitou léčbu.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Loono. Mrkněte na jejich stránky, kde najdete víc informací o prevenci nebo možnost objednat si jeden z jejich super seminářů: www.loono.cz