Přejít na hlavní obsah

Nejkrásnější vůně podzimu 2023, kterých se nebudete moct nabažit

13. 10. 2023

Jana Krajčová

Čtení na 3 minuty

Nejde o to, že by se nám ze dne na den přestaly líbit letní vůně. Jen na ně najednou není ta správná nálada. Podzim voní jinak. Svobodomyslnost střídá melancholie, slunce a rozkvetlou louku vůně deště a tajemně příjemné přítmí. A podvědomě se přírodě chceme přizpůsobit. Pokud to cítíte stejně, pojďte s námi najít ten správný podzimní parfém!

Recept na podzim 

Představte si nejlepší podzimní dezert. A nechte mě hádat – určitě v něm nechybí vanilka a skořice, že je to tak? A možná taky špetka muškátového oříšku, zázvoru nebo kardamomu. Vedle receptu na zákusek tak ale může klidně vypadat i recept na ideální podzimní parfém. Směs koření, gurmánských tónů a orientálních akordů evokuje hřejivost a útulnost. Stejně jako kavárna, kam se chceme ukrýt před chladem a deštěm. A o tom podzim je.  

Tohle jsou vůně podzimu

Dřevo, jak ho neznáte 

Dřevité vůně a podzim, to je už klasika. A nic proti cedru nebo santalovníku. Jen jsou tak nějak všude. To se ale nedá říct o oudu. Jde o jedno z nejvzácnějších dřev světa a je speciální už jen tím, jak se jeho esence získává. Strom se musí nejprve nakazit plísní, a v reakci na ni začne produkovat jako obranu výrazně vonící pryskyřici. Z ní se pak destilací vyrábí oudový olej. Zní to draze a skutečně to drahé je. A oudové parfémy tak voní okázalostí a opulencí. Ideální volba pro vzácné příležitosti na zlatém podnose.  

Spojení se zemí 

Anebo se při výběru podzimní vůně držte více při zemi. A myslíme to doslova. Flakonek totiž může vonět jako procházka po lese, při níž nasáváte zemité tóny mechu, bylinek, trávy, vlhkého dřeva nebo tekoucí vody a vanoucího vzduchu. Pokud toužíte po něčem uklidňujícím, nezaměnitelném a jiném, tady jste správně.  

V pánském salonu 

A teď něco čistě pro pány. Tlumené barvy, velká, pohodlná křesla a elegance říznutá dávkou testosteronu. Tak nějak to, pokud se budeme držet stereotypů, vypadá v místech zasvěcených pouze mužům. Možná už patří minulosti, ale jejich vůně – směs tabáku, rumu a kůže – je pořád hodně sexy. A vědí to i výrobci nejen podzimních pánských parfémů, kteří z těchto ingrediencí pořád a pořád míchají nové omamné elixíry. Jeden takový v podzimní parfémové sbírce určitě užijete.  

Přivoňte k podzimním parfémovým novinkám

Parfémové novinky: ve jménu vanilky (a udržitelnosti) 

Procházku po oblíbených a trendy podzimních akordech máme za sebou, tak pojďme (konečně) přičichnout ke konkrétním horkým podzimním novinkám parfémového světa.  

Na první pohled to vypadá, že vanilku na podzim ucítíme na každém kroku. Nechybí třeba v základu dámské vůně Yves Saint Laurent Libre L’Absolu Platine nebo v parfému Nina Ricci Nina Le Parfum. A v Burberry Goddess si střihne dokonce trojroli –⁠ jako infuze, kaviár i absolut. 

Pánové budou moci ukázat svou rebelskou stránku s Calvin Klein Defy, která začíná nenápadně citrusovými tóny mandarinky a pepřem, aby nakonec přitáhla pozornost esencí kůže a vetiverem. Anebo být jednoduše sami sebou s vůní Yves Saint Laurent MYSLF. Zaujme nejen kombinací květinových a dřevitých tónů, ale i znovuplnitelným obalem. A tomu tleskáme celoročně!  

Už víte, jak bude vonět váš podzim?