Přejít na hlavní obsah

Prokoukněte toxické rady na sociálních sítích. A mluvte o tom s dětmi

17. 5. 2023

Jana Uhlířová

Čtení na 4 minuty

Prozradíme vám tajemství. Abyste byli krásní, nepotřebujete utrácet desetitisíce ani sledovat beauty hacky samozvaných odborníků na všechno na sociálních sítích. Jeden z klíčů už máte ve svých rukou, tedy spíš v hlavě – je to sebedůvěra. Jak ji získat ve světe zaplaveném dokonalými lidmi instagramových selfíček a storíček? A jak tohle všechno naučit i děti?

Sociální sítě jsou vesměs skvělé: zásobují nás tipy na recepty, cvičení, duševní zdraví. Můžeme sdílet své zážitky i příběhy, inspirovat ostatní a nechat se inspirovat. Ale co ta druhá strana mince, kterou taky intenzivně vnímáme, a přitom v nás hlodá pocit: Proč oni, a ne já? Stačí pozorovat nekonečný proud střípků ze života dokonalých lidí, kteří popíjejí lattéčko v Portofinu, potápějí se u korálových útesů a pozorují východ slunce v džungli na Bali. 

A přitom všem vypadají úžasně: svaly se lesknou stejně jako prameny hustých vlasů, jejich pleť se vždy opálí do bronzova a účes pořád drží. Taková nálož krásy a optimismu zamává i se sebevědomím dospělého, natož se sebedůvěrou teenagerů nebo menších dětí.   

Sebedůvěra pramení z jedinečnosti 

Kromě nereálných ideálů krásy nás zaplavují i nežádoucí rady na úpravu vzhledu. A zatímco dospělí si asi dají dvě a dvě dohromady a vyhodnotí, co je ještě zdravé a správné, u dětí a mladistvých už to tak jednoduché není. Právě na nebezpečí toxických rad na sítích, kde děti tráví stále více času, se letos zaměřil Projekt sebedůvěry Dove. Podporuje sebedůvěru, která nepramení z falešné krásy, ale jedinečnosti každého z nás. 

Zajímá vás příklad takové toxické rady? Virálním se stalo třeba video na TikToku s radou, jak si obrousit zuby do dokonalého tvaru pilníkem do nehty. Trend silně kritizovaly asociace dentistů, ale ani to šíření nezabránilo a zkrášlování pomocí pofiderních beauty tutoriálů frčí dál.

S vrstvami make-upu, filtrů a dalšími vylepšeními přicházejí děti kvůli zkresleným informacím (a také tomu, že falešným ideálům a smyšleným radám snadno uvěří) o zdravý náhled na sebelásku a sebevědomí. Lehce se tak ztratí víru ve svou jedinečnost. 

Pro vaši krásu

„Mohu potvrdit nebezpečnost toxických rad na sociálních médiích, kterým děti a dospívající podléhají čím dál častěji. Jsou zahlceni obsahem na sociálních sítích, a ne vždy jsou schopni vyhodnotit, zda je rada škodlivá. Nejde přitom jen o snížení sebedůvěry, často je ohroženo i jejich zdraví,“ souhlasí i Mgr. Šárka Kučerová, psycholožka a odborná garantka projektu.

České děti tráví na sociálních sítích podle průzkumů až tři hodiny denně. Toxické rady mohou ohrozit i jejich zdraví.

- Průzkum Ipsos pro Dove o chování dětí a mládeže na sociálních sítích, leden 2022

Pomozte dětem se zdravým sebevědomím 

Projekt Dove přináší tipy, jak o těchto věcech s dětmi mluvit a posilovat celkově důvěru v rodině. Děti potřebují cítit skutečný zájem rodičů o to, co sledují na sociálních sítích, vědět, že nejde jen o způsob kontroly. Podle psycholožky by rodiče měli podporovat u dětí zdravé vnímání sebe sama a podpořit snahu nesrovnávat svůj vzhled s ostatními

Web, který vám poradí 

Spoustu rad nejen pro školáky, ale i rodiče a školní psychology najdete na webu projektsebeduvery.cz. Dozvíte se třeba, jak komunikovat s dětmi o sociálních sítích, jak posilovat jejich sebedůvěru nebo kdy zpozornět, že už může jít o problém a obsah dítě nezdravě ovlivňuje – a jak reagovat. Zároveň je dobré vědět, že tenhle problém se netýká jen dívek, ale i chlapců. Mnohem častěji, než si myslíme.

Sedm z deseti dívek potvrdilo, že se cítilo lépe, když přestaly sledovat toxické profily na sociálních sítích.

- Průzkum Ipsos pro Dove o chování dětí a mládeže na sociálních sítích, leden 2022

To, co dnes děti vidí na sítích, ovlivňuje, jak vnímají samy sebe. Zdravá sebedůvěra je tak to nejlepší, co jim můžeme do života dát. Mluvte s nimi, zajímejte se, diskutujte. Nejen o sociálních sítích a nástrahách internetu.