Přejít na hlavní obsah

Kurkuma je hit! Potřebujete ji ve svém beauty arzenálu?

25. 1. 2023

Iva Davies

Čtení na 3 minuty

Pokud jste nadšení kuchaři, kurkumu máte nejspíš doma v šuplíku s kořením. Potřebujete ji ale v kosmetice? Má i nějaké benefity pro pleť? Vypátrali jsme pro vás, jak to s kurkumou vlastně je.

Určitě vám nebudeme radit, abyste začali míchat různá koření ze své spíže a vyráběli z nich pleťové přípravky. Pravdou ale je, že kurkuma se poslední dobou v pleťových přípravcích objevuje často. Pojďme se tedy podívat, jaké má kurkuma účinky, a jakému typu pleti prospěje nejvíc. 

Co je kurkuma  

Je to koření, které má protizánětlivé a antioxidační účinky. V indickém prostředí jsou její účinky známy už staletí, ale do moderní kosmetiky si kurkuma vyšlapala cestičku až v posledních pár letech. Není se čemu divit! Zklidňuje podrážděnou pleť, rozjasňuje, bojuje proti pigmentovým skvrnám i akné. Prostě zázrak. 

Účinky kurkumy na pleť  

  • Rozjasňuje – kurkuma je silný antioxidant, který pomáhá chránit pleť před volnými radikály. Pokud máte mdlou pleť, přípravky s kurkumou jí dodají chybějící jas.
  • Funguje proti pigmentovým skvrnám – pokud se rádi vystavujete slunci a na pleti máte „za odměnu“ tmavé flíčky, produkty obsahující kurkumu by měly patřit do vašeho beauty arzenálu. Kurkuma snižuje produkci melaninu v pleti, a tím zlepšuje vzhled pigmentových skvrn. Na SPF ale nezapomínejte!
  • Zlepšuje akné – působí protizánětlivě a antisepticky, snižuje začervenání pleti a zjemňuje jizvy po akné.
  • Reguluje mastnotu – kurkuma pomalu ale jistě snižuje tvorbu mazu v pleti, ale bez zbytečného přesoušení. Při dlouhodobém pravidelném používání se vaše pleť dostane do rovnováhy.
  • Zjemňuje vrásky – může významně zpomalit proces stárnutí pokožky. Redukuje vrásky, udržuje pleť pružnou a zlepšuje její elasticitu.

Vyzkoušejte tyto produkty s kurkumou

Vedlejší účinky 

Pokud si nebudete vyrábět přípravky na pleť sami doma přímo z koření, vedlejším účinkům, jako je zažloutnutí pleti nebo specifická vůně, se vyhnete. Přípravky s kurkumou by měly vyhovovat všem typům pleti, i té nejcitlivější. Ideální je samozřejmě produkt nejdříve otestovat na vlastní kůži, třeba na předloktí. 

Kurkuma je takový malý zázrak, který může mít velký vliv na kvalitu pleti. Ať už ji jako ingredienci vyzkoušíte ve formě kurkumové masky, krému nebo odličovače pleti, chybu určitě neuděláte.