Přejít na hlavní obsah

Vizážistka radí, jak vybrat make-up. Tyhle triky se vám hodí 

19. 9. 2023

Iva Davies

Čtení na 6 minut

Nepřijde vám, že objevení toho správného odstínu make-upu je fakt náročná detektivní disciplína? V inkluzivním světě obrovské škály textur, barev i podtónů není opravdu nalezení toho pravého make-upu právě pro vás žádná hračka.  Jak vybrat make-up online i v obchodě? Ráda poradím, co mám sama vyzkoušené! 

V ideálním světě by make-up na obličeji vůbec neměl být vidět. Měl by se dokonale spojit s vaší pletí tak, abyste vypadali jako nejlepší verze sebe sama. Co si ale budeme nalhávat, určitě se vám někdy v životě stalo, že i přes veškerou svoji snahu jste odešli s make-upem, který na vás vypadal jako maska a skončil na dně šuplíku společně s dalšími make-upovými kamarády. Jak tomu předejít?   

Jak zjistit podtón pleti  

Prvním krokem, jak si vybrat správný odstín make-upu, je určení podtónu pleti. Ten zůstává pořád stejný, na rozdíl od tónu pleti, který se může během roku měnit podle opálení. A i když je podtón pleti neměnný, není vidět na první pohled. Musíte se na sebe pořádně zadívat. Nedívejte se na obličej, který může kvůli různým vlivům podtón zkreslovat. Zaměřte se na svoje zápěstí nebo dekolt. Svůj podtón tak určíte mnohem snáz. A cesta k perfektnímu make-upu je otevřená! 

Make-upy, které vás nikdy nezklamou 

 • Studený podtón pleti: v pleti se vám objevují náznaky růžové a modré. Žilky na zápěstí jsou modré nebo fialové a cítíte se líp ve stříbrných špercích a v čistě bílém oblečení. Make-upy pro studený typ jsou většinou označovány písmenem C (Cold) a bývají zbarvené lehce dorůžova. Někdy také bývají označené Rose (růžová). 
 • Teplý podtón pleti: vaše pleť je zlatavá, s nádechy žluté. Žilky na zápěstí máte zelené a nejlíp se cítíte ve zlatě. Z čistě bílé košile se vám kroutí prsty u nohou a radši sáhnete po slonovinové nebo krémové. Make-upy pro teplý podtón pleti jsou značeny písmenem W (Warm) a bývají žluté nebo zlatavé. Můžete se setkat i s označením Golden (zlatá). 
 • Neutrální podtón pleti: v pleti se vám objevují jak nádechy zlatavé a žluté, tak růžová a modrá. Vaše žilky hrají všemi barvami a denně střídáte zlaté a stříbrné šperky. Pokud jste to vy, koukněte po make-upech s označením N (neutral).  
 • Olivový podtón pleti: někteří experti ho řadí k neutrálnímu podtónu, někteří ho berou jako samostatnou kategorii. Ale pokud na vás make-upy velmi často vypadají moc růžově, moc žlutě, nebo dokonce šedě a na pleti vidíte zelené tóny, pravděpodobně máte olivový podtón pleti. Make-upy s olivovým podtónem nejsou nijak značené, většinou je ale takový make-up zabarvený lehce dozelena nebo dožluta, ale neobsahuje oranžové tóny.   

Ty nejlepší make-upy pro vás

Jak vybrat správný make-up (nejen) v prodejně  

 1. Jděte připraveni. Rozmyslete se podle typu vaší pleti a vašich požadavků, jaký chcete make-up. Krycí? Rozjasňující, nebo matující? Pudrový, tekutý, nebo krémový? Až budete vědět tu vaši vysněnou texturu, podívejte se na webu, které značky a make-upy vaše požadavky splňují a udělejte si předvýběr toho, co budete chtít vyzkoušet.  
 2. Určete svůj barevný podtón. A pak ho zkonzultujte s odborníkem v obchodě.  
 3. Vyberte si ten správný odstín make-upu. Správně vybraný make-up se na obličeji úplně ztratí. Takže zapomeňte na zkoušení odstínu na zápěstí nebo čele. Make-up naneste na hranu čelisti, a když splyne s pletím jak na tváři, tak na krku, je to on. Samozřejmě tohle všechno by se mělo odehrávat na denním světle. Když ho v obchodě nemají, klidně si nechte na čelist nanést více odstínů a vyběhněte ven.  
 4. Vyzkoušejte ho. Ideální varianta je taková, že si necháte zvoleným make-upem v tom správném odstínu nalíčit celý obličej a půjdete s ním ven žít několik hodin svůj život. Každý make-up se na pleti chová jinak, proto se neunáhlete.  
 5. Vraťte se pro něj. Pokud i po několika hodinách make-up vypadá dobře, tzn. nedělá mapy, nesráží se a stále drží (lesk v T-zóně se nepočítá), kupte si ho. A pokud jste si nesedli, opakujte celý proces znova. Variantou ještě může být to, že si necháte dát vzorečky více make-upů a budete je zkoušet doma, kdy si je pak v klidu otestujete a vyberete ten nejlepší.  
 • Fair – odstíny v této kategorii budou sedět těm s pletí Sněhurky
 • Light – s odstíny ve skupině light budete spokojeni, pokud máte světlou pleť
 • Light medium – tyto odstíny vám můžou sednout, pokud jste trochu opálení, nebo máte lehce snědou pleť 
 • Medium – většinou padnou buď velmi opálené pleti, nebo jižním typům se středně snědou pletí 
 • Medium dark – středně tmavá pleť se většinou objevuje na Středním východě nebo v Indii 
 • Dark – je vhodný pro opravdu tmavou pleť

Jak vybrat odstín make-upu přes internet  

Co se před pár lety mohlo zdát jako sci-fi, je teď skutečností. Pro výběr dokonalého odstínu make-upu máte několik možností:  

 • Virtuální zrcadlo, kde na sobě hned zvolený odstín uvidíte. Stačí kliknout na obrázku vybraného produktu na „Zkusit na sobě“, otevře se „zrcadlo“, a hned naživo vidíte, jak na vás různé odstíny make-upu vypadají a jestli vám sedí.
 • Funkce Najděte svůj odstín, kde vás kvízové otázky dovedou k tomu správnému odstínu. Nejdříve si vyberete svůj tón pleti, pak podtón a taky to, jak chcete, aby vám make-up seděl. Jak to funguje v praxi, vám ukáže i naše video.
 • Určitě také stojí za to využít službu Try It First, kde si můžete ke klasickému balení make-upu přidat zdarma vzorek, který vyzkoušíte. Rozklikněte si vybraný make-up a na stránce stačí jen zaškrtnout „Vzorek na vyzkoušení – Try it first“. A když vám vzorek barevně nesedne, můžete velké balení zdarma vrátit. A to se vyplatí!

Jak vybrat správný make-up je trochu věda, ale trpělivost růže přináší, tak vytrvejte.  Testujte, zkoušejte, bavte se! A s naším návodem to je hračka, co říkáte?