Jak si vybrat správný odstín make-upu?

22. března 2019Jana P
Vybrat si make-up je jedna z nejtěžších kosmetických disciplín ever. Měl by vám sednout tak, že nebude vidět, a lidé vám budou chválit místo líčení prostě jen bezchybně vypadající pleť. Jak si vybrat nejlepší make-up? A zvládnete to i online?

V době chytrých telefonů by se logicky nabízelo jednoduché řešení: stáhnout si appku, která vám pomocí fotek např. ze sociálních sítí nebo z aktuálně snímaného obličeje pomůže make-up vybrat. A pravda je, že pár aplikací takového typu tu opravdu bylo. Ale už není. Pokud na nějakou narazíte, pak na aplikaci konkrétní značky (Oriflame, L´Oréal…), které vám doporučí své make-upy. A přestože to vypadá božsky, je třeba brát výsledek analýzy jen orientačně. Protože každý telefon, foťák nebo tablet má jinou optiku, jinou kalibraci, vy pokaždé stojíte v jiném světle atd. Nemluvě o tom, že pro finální výběr make-upu si potřebujete doslova osahat také texturu make-upu, míru krytí make-upu nebo jeho otěruvzdornost.

Jediné, na co se můžete doopravdy spolehnout, jsou vaše oči, denní světlo, správné místo, na němž make-up otestujete, a především tzv. podtón pleti, který v tom všem hraje možná vůbec největší roli. Na výběr nespěchejte a až budete hledat správný odstín make-upu dodržte tři následující kroky.

Jak vybrat odstín make-upu – základní pravidla

Make-up zkoušejte na denním světle

Zářivky ukazují odstín make-upu doslova v jiném světle. Neriskujte zkreslení a vzorky make-upu zkoušejte za přirozeného světla.

Make-up testujte na správném místě

Nezkoušejte jej ani na zápěstí, ani na hřbet ruky, ale vždy na hraně obličeje. Od spodní části tváře, přes čelist až na krk udělejte tři proužky. Jeden make-upem, jehož barva je podle vás nejbližší té vaší osudové, a pak o odstín světlejší a o odstín tmavší. Na denním světle pak vyberte. A možná budete hodně překvapená!

Určete podtón pleti

Před volbou vzorků a testováním ovšem nejprve znovu na denním světle zvolte tzv. podtón pleti. Ten je stálý po celý rok, nezávisí na aktuální barvě pokožky, ale jako by skrze ni prosvítá. Pro výběr správného odstínu make-upu je nejzásadnější, může vám pomoct od příliš oranžového nebo příliš růžového obličeje, může vám najít skutečně tu vaši barvu make-upu.

Studený podtón pleti má vaše pokožka, jde-li na denním světle do porcelánové, narůžovělé či namodralé barvy. Sluší jí stříbrné šperky, a když se podíváte na žilky na zápěstí, nesou se v namodralých, fialových či nazelenalých odstínech. Make-upy mívají označení C (Cold) a jsou spíše takové… „porcelánové“.

Teplý podtón pleti miluje zlaté kovy a na světle má pleť s tímto podtónem spíše žluté, broskvové či lehce oranžové barvy. Žilky na zápěstí jsou zelené až olivově zelené. A ideální pro vás bude make-up, který k číslu přidává písmenko W (Warm) – jsou obvykle více do oranžova.

Neutrální podtón má pleť, která snese stříbro i zlato, na slunci vypadá spíš do zelenkava, samotná pokožka je nejspíše olivová a žilky na zápěstí hrají zelenomodrou… Pokud se poznáváte, pak pro vás platí, že si vybíráte make-up s písmenkem N (Neutral).

Skvělé značení podle podtónu má YSL a jeho dlouhotrvající make-up Encre de Peau All Hours Foundation, kde najdete např. odstín Ivory, Cool Ivory i Warm Ivory… Písmenka přidává také True Match Max Factor, Esteé Lauder (např. Double Wear Maximum Cover, který užijete na obličej i celé tělo, nebo jejich dlouhotrvající Double Wear Stay-In-Place).

Velmi snadno podle podtónu vyberete i u značky MAC, mezi make-upy Studio, které jsou extrémně lehké a použitelné opět na celé tělo. A kdyby vám tahle nabídka zatím nestačila, projděte si celou naši sekci make-up! Ale s objednávkou možná ještě chvilku počkejte. V příštím díle Make-up manuálu si povíme, jak vybírat texturu make-upu i jakou míru krytí oceníte s ohledem na svůj věk nebo typ pleti!

Přečtěte si více