Přejít na hlavní obsah

Intimní hygiena v létě: Jak o sebe pečovat „tam dole“?

17. 8. 2020

notino.cz

Čtení na 4 minuty

Sluncem prozářené léto neznamená jen opalování a dovádění v bazénu. Znamená také zvýšené riziko: kvůli horku a vlhku dokáže nepříjemné pálení nebo svědění potrápit nejenom mnohé ženy, ale i muže. Proto by každodenní péče o intimní partie měla být stejně důležitá jako poctivé nanášení opalovacího krému. Poradíme vám, jak se o citlivá místa dokonale postarat a kterou intimní hygienu zvolit.

Zásady správné intimní hygieny v létě

 • Večer – ideálně i ráno – používejte vhodnou intimní hygienu, která vyrovnává přirozené pH citlivých partií. Nikdy ji nenahrazujte obyčejným mýdlem nebo šamponem. Obličej si přece také nečistíte sprchovým gelem, ne? Použitím nevhodných přípravků „rozhodíte“ hodnoty pH choulostivých míst a dáte zelenou bakteriím a dalším problémům.
 • Vodou ani mýdlem pro intimní hygienu se „tam dole“ nikdy nevymývejte. Přirozené procesy, které v těle probíhají, není dobré narušovat. Věnujte se tedy pouze zevnějšku.
 • Přes den si spodní prádlo převlečte klidně i třikrát, když bude třeba – po sportu, po koupání nebo jiné aktivitě, při které se zpotíte nebo namočíte.
 • Během menstruace dbejte na zvýšenou hygienu a používejte vložky nebo tampony ze 100% bio bavlny.
 • Doma si oblečte místo kalhot maxi šaty, případně dlouhou sukni, a klidně choďte „naostro“.
 • Spěte ve volných bavlněných šortkách nebo pyžamu. Krajky a další sexy prádlo si schovejte raději pro milostné hrátky s partnerem.
 • Pijte dostatek vody. Hydratované tělo snáze vyplavuje toxiny a udržuje správné pH celého těla včetně močového systému – vyhnete se tak nepříjemným komplikacím.

Náš TIP: Všichni víme, že největším oříškem bývá hygiena mimo domov. Na cestách a veřejných toaletách vám přijdou vhod praktické intimní ubrousky. Vyzkoušet můžete intimní vlhčené ubrousky Lactacyd Fresh anebo ubrousky pro intimní hygienu Nivea Intimo Mild. Ty obsahují extrakt z heřmánku, který zklidňuje podrážděnou pokožku, a kyselinu mléčnou, jež pomáhá udržovat přirozené pH vašeho klína.

Čemu se v létě při péči o intimní partie vyhnout?

 • Nepoužívejte příliš těsné a neprodyšné spodní prádlo a oblečení ze syntetických materiálů.
 • Nenoste propocené nebo mokré oblečení a plavky déle, než je nezbytně nutné. Jakmile se naskytne příležitost, skočte do sprchy a poté se pečlivě osušte. Extra pozornost věnujte péči o svůj klín.
 • Nikdy se nežeňte do bazénu hned poté, co jste své intimní partie oholila. S koupáním počkejte alespoň jeden, ideálně dva dny.
 • Vyhýbejte se ostrému jídlu. Namísto něj si dopřejte potraviny bohaté na probiotika a prebiotika. Dejte si třeba banán, jablko, jogurt, jahody, kakao, kefír, kimchi, kombuchu, kysané zelí, listovou zeleninu, nakládané okurky, tempeh nebo topinambury.

Intimní mycí gely pro ženy

Trpíte na podráždění nebo zarudnutí? Šetrný gel pro intimní hygienu A-Derma Derm´Intim s pH 5,5 si s nimi poradí. Jemný intimní gel Ziaja Mum je zase speciálně určený těhotným ženám a novopečeným maminkám.

Náš TIP: Pokud byste ráda něčím nahradila své klasické intimní mýdlo, zkuste jemný čisticí olej Lactacyd Precious Oil nebo mlhu na intimní partie Uriage Gyn- Phy.

Intimní hygiena pro muže

Velká část výše zmíněných pravidel neplatí jen pro ženy. Povědomí o pánské intimní hygieně sice ještě není tak rozšířené jako u intimní hygieny pro ženy, ale specializované přípravky se naštěstí dají najít už i pro muže. Zvlášť pro potřeby jejich pokožky byl vyvinutý například osvěžující gel na intimní hygienu Ziaja Yego nebo Below the Belt Grooming Active s vůní citronu a pepře.