Co je to vlastně sluneční alergie?
Jsou to různé kožní reakce na UV záření. „Nejedná se však o alergii v pravém slova smyslu, ale spíše o přecitlivělost kůže na UV záření, především na záření typu A (UVA). Nejčastější formou je polymorfní světelná dermatóza, ale vyskytují se i fototoxické a fotoalergické reakce, sluneční kopřivka nebo tzv. letní akné, jinak řečeno Mallorca akné,“ uvádí dermatolog Pavel Konrád.
Jak se alergie na slunce projevuje
Příznaky se liší podle konkrétního typu. Nejčastěji se však sluneční alergie projevuje svědivými pupínky, zarudnutím kůže, puchýřky nebo mokváním kůže, a to typicky v místech, která jsou slunci nejvíce na očích. „Alergií na slunce bývají postižené především paže, ramena a dekolt. Výskyt sluneční alergie je pak nejrizikovější buď v období jara a na začátku léta, nebo také během prvních dnů na letní dovolené, kdy kůže ještě není na UV záření dostatečně zvyklá,“ popisuje dermatoložka Markéta Majerová.
Jak předejít sluneční alergii:
- Zvolte správné SPF
Základem ochrany před sluncem jsou opalovací přípravky s vysokým faktorem, ideálně s SPF 50+, které chrání proti oběma typům UV záření, tedy UVB i UVA. „Jednoznačně doporučuji přípravky, které mají kromě vysokého SPF také označení UVA v kroužku, což značí, že daný přípravek blokuje i UVA záření, které je za většinu solárních alergií odpovědné,“ vysvětluje dermatolog Pavel Konrád.