Přejít na hlavní obsah

Sluneční alergie pod kontrolou: Prevence i SOS tipy od dermatologů

8. 7. 2025

Petra Vachoušková

Čtení na 7 minut

Toužíte po krásně opálené pokožce, ale jakmile svou kůži vystavíte slunci, objeví se vyrážka. Drobné červené pupínky na kůži vás svědí a do vytouženého bronzu mají krutě daleko… Co s tím? Poradíme vám, jak se sluncem konečně uzavřít mír!

Zatímco většina lidí vítá slunné letní dny s nadšením a vidinou okouzlujícího opálení, vás tahle představa lehce děsí. Nechcete se totiž kvůli slunci zase osypat jako posledně a vysloužit si na těle ošklivou červenou vyrážku, která ještě ke všemu dost nepříjemně svědí. Co se to s kůží vlastně děje? Vypadá to na sluneční alergii – fenomén, který podle dermatologů trápí stále více lidí, jen se o tom moc nemluví… 

Co je to vlastně sluneční alergie? 

Jsou to různé kožní reakce na UV záření. „Nejedná se však o alergii v pravém slova smyslu, ale spíše o přecitlivělost kůže na UV záření, především na záření typu A (UVA). Nejčastější formou je polymorfní světelná dermatóza, ale vyskytují se i fototoxické a fotoalergické reakce, sluneční kopřivka nebo tzv. letní akné, jinak řečeno Mallorca akné, uvádí dermatolog Pavel Konrád. 

Jak se alergie na slunce projevuje 

Příznaky se liší podle konkrétního typu. Nejčastěji se však sluneční alergie projevuje svědivými pupínky, zarudnutím kůže, puchýřky nebo mokváním kůže, a to typicky v místech, která jsou slunci nejvíce na očích. Alergií na slunce bývají postižené především paže, ramena a dekolt. Výskyt sluneční alergie je pak nejrizikovější buď v období jara a na začátku léta, nebo také během prvních dnů na letní dovolené, kdy kůže ještě není na UV záření dostatečně zvyklá,“ popisuje dermatoložka Markéta Majerová. 

 

Jak předejít sluneční alergii: 

  1. Zvolte správné SPF

Základem ochrany před sluncem jsou opalovací přípravky s vysokým faktorem, ideálně s SPF 50+, které chrání proti oběma typům UV záření, tedy UVB i UVA. Jednoznačně doporučuji přípravky, které mají kromě vysokého SPF také označení UVA vkroužku, což značí, že daný přípravek blokuje i UVA záření, které je za většinu solárních alergií odpovědné, vysvětluje dermatolog Pavel Konrád. 

Top opalovací krémy

  1. Na slunce si zvykejte postupně

Myslete na to, že si kůže musí na UV záření nejprve zvyknout. Pokud tedy o sobě víte, že máte citlivou pokožku se sklony k projevům sluneční alergie, začněte s opalováním opravdu pozvolna. U někoho pomáhá lékařsky řízená fototerapie takzvané otužování UVA zářením,“ říká kožní lékař Pavel Konrád. Podle dermatoložky Markéty Majerové bývá dobrou prevencí také doplňování betakarotenu nebo antioxidantů několik týdnů před začátkem léta či letní dovolené. 

  1. Kůži chraňte i oblečením a doplňky

Pokud víte, že následující hodiny strávíte na slunci, ať už ležením na pláži, nebo aktivním pohybem, nezapomeňte kůži chránit nejen opalovacími přípravky na celé tělo, ale také oblečením s UV ochranou, kloboukem či kšiltovkou. Na pláži pak nezapomeňte do písku zapíchnout slunečník a v době nejsilnějšího slunce, tedy mezi 11. a 15. hodinou, se raději schovejte do stínu. 

 

Nejlepší opalovací krémy pro děti

Co dělat, když se alergie stejně objeví 

Pokud se vám přece jen objeví na kůži pupínky či puchýřky, schovejte se do stínu a začněte kůži chladit studenými obklady. Alergií postiženou kůži se dále snažte zklidnit tělovými krémy s obsahem dexpanthenolu a ovesných výtažků (avenanthramid), které zmírňují projevy svědění a podráždění. V těžších případech pomáhají antihistaminika nebo kortikosteroidní masti,“ vyjmenovává dermatolog Pavel Konrád. 

U nejtěžších stavů, kdy se alergie projevuje puchýřky nebo dokonce upadáním do mdlob, je nutná odborná léčba. „A to včetně kortikosteroidů v injekční nebo infuzní formě, dodává na konec dermatolog. 

 

Čím zklidnit podrážděnou kůži

Sluneční alergie může být opravdu nepříjemná, ale při správné preventivní péči o kůži je možné jejímu výskytu zabránit anebo alespoň výrazně zmírnit její projevy. Před létem proto rozhodně investujte do kvalitních opalovacích přípravků a v prvních dnech na pláži sledujte, jak vaše kůže na slunce reaguje. Pokud se u vás solární alergie objeví a nezabírají na ni žádné běžně dostupné přípravky pro zklidnění kůže po opalování ani jiná doporučení, určitě co nejdříve vyhledejte kožního lékaře.

Zaujal vás náš článek? Tak si určitě nenechte ujít také náš newsletter, kde najdete super tipy, nápady i výhodné nabídky a akce ze světa krásy! Klikněte na notino.cz/newsletter