Složení parfémů

To, jak parfém voní, nemůžeme posuzovat na první dojem. Vůně každého parfému se totiž postupně rozvíjí a mění, proto nás první dojem často klame. To je dáno zastoupením jednotlivých ingrediencí v parfému, které neuvolňují vonné esence najednou, ale postupně. Proto složení, neboli kompozici parfému, dělíme na tři části podle toho, jak se vonné akordy uvolňují. Tyto tři části jsou hlava, srdce a základ.

 

Hlava parfému (vysoké tóny)

Hlava parfému se rozvoní hned po jeho aplikaci a na základě tohoto prvního dojmu se rozhodujeme, jestli se nám vůně líbí nebo ne. Ingredience zastoupené v hlavě parfému bývají hodně intenzivní, ale odeznívají rychle. Hlava bývá cítit jen několik minut, někdy dokonce pouze sekund. Záleží na parfému. Nejčastěji bývají v hlavě parfému zastoupeny citrusové složky, které jsou svěží, šťavnaté a hodně výrazné. Objevují se především v letních a jarních vůních, pro něž je svěžest typická.

 

Srdce parfému (střední tóny)

Po odeznění hlavy (obvykle po několika minutách) nastupuje srdce parfému, které tvoří středně prchavé látky. Proto je cítit mnohem déle než hlava. Obvykle to jsou 2 až 3 hodiny. Srdce parfému určuje celkový charakter vůně, tudíž bývá výraznější a je podpořeno aromatickými esencemi, které přicházejí na řadu později v základu parfému. Nejčastějšími ingrediencemi srdce jsou květiny, například růže nebo jasmín.

 

Základ parfému (nízké tóny)

Na závěr nastupuje základ parfému. Tato třetí fáze vůně obsahuje pomalu prchavé látky, které jsou cítit nejdéle. Základ parfému trvá zhruba 4 hodiny, u některých vůní to může být i celý den. Záleží na poměru a kvalitě ingrediencí. V základu jsou nejčastěji zastoupeny jemné, ale charakteristické, dřevité a cypřišové tóny nebo orientální akordy, ke kterým patří třeba pižmo, vanilka a kadidlo. Ty pak bývají často kombinovány s exotickým ovocem nebo květinami.

Kvalitní značkové parfémy jsou míchány tak, aby se jejich vůně rozvíjela stejnoměrně a byla vyvážená. To znamená, aby jednotlivé složky všech tří fází (hlava, srdce, základ) navzájem ladily a tvořily harmonický celek.

Při výběru parfému je důležité uvědomit si, že se jeho vůně rozkládá v těchto třech fázích a postupně se mění. Jen tak si můžete vybrat parfém, který vám bude vonět několik hodin a ne jen krátce po aplikaci.

Chcete se na něco zeptat? Napište nám.
Odesláním společnost Notino s.r.o. zpracuje Vaše údaje za účelem vyřízení vaší žádosti na základě oprávněného zájmu. Proti tomuto zpracování můžete v souladu se Zásadami zpracování osobních údajů podat námitku.