Stres, napjaté svaly nebo třeba zplihlé vlasy? Zkuste epsomskou sůl!
Síran hořečnatý (neboli epsomská sůl) dostal své jméno podle města Epsom v Anglii, poblíž kterého byl v 17. století poprvé objeven. Tento výjimečný minerál, zvaný taky hořká sůl nebo epsomit, se přirozeně vyskytuje v přírodě – např. v jezerech nebo vápencových dolech.
Co je epsomská sůl a proč je tak oblíbená?
Epsomská sůl je minerál složený z kyslíku, hořčíku a síranu. Její účinky se připisují právě iontům síranu, který přispívá k normální funkci buněk, a iontům hořčíku, kterého má značná část populace v organizmu nedostatek. Doplnění hořčíku má blahodárné účinky na svaly, kardiovaskulární systém i odbourání stresu a kvalitní odpočinek.
Nenechte se zmást názvem – na rozdíl od kuchyňské soli si epsomskou solí jídlo nedochutíte, má totiž velmi hořkou chuť. Využijete ji ale nespočtem jiných způsobů – hořká sůl je skvělá jako sůl do koupele, na vlasy, jako tělový peeling, a dokonce i jako hnojivo pro rostliny.
Epsomská sůl – účinky vnějšího užití
Při vnějším užití má podle mnohých hořká sůl značně pozitivní efekt na lidské tělo. A s čím vším může údajně epsomská sůl pomoct?
- Detoxikace organizmu
- Uvolnění bolavých svalů a kloubů
- Regulace srdečního rytmu a krevního tlaku
- Pomáhá se suchou pokožkou a kožními problémy
- Proti stresu a pro dobrý spánek
- Proti migréně
Přestože se vědecké výzkumy stále nemohou shodnout, jestli jsou hořčík a další prospěšné látky epsomitu vstřebatelné kůží, mnoho lidí nedá na používání epsomské soli dopustit.
Epsomská sůl – použití je nespočet
Na tělo
- Sůl do koupele: Epsomská sůl do koupele může zmírnit otoky a uvolnit svaly např. po sportovním výkonu. I s odbouráním stresu a celkovým relaxem může napomoct epsomská sůl. Dávkování do koupele: Na každých 25–30 kg vaší váhy přisypejte do horké vody zhruba půl hrníčku (nebo 1 dcl) hořké soli. Ve vodě je výborně rozpustná. K maximálním blahodárným účinkům se doporučuje protáhnout koupel v epsomské soli na alespoň 40 minut.
- Tělový peeling: I jako peeling, který zjemní a projasní pokožku celého těla, najde hořká sůl použití. Návod na peeling: Smíchejte epsomit s olivovým olejem tak, aby vytvořil hustou pastu, a skvělý přírodní peeling je na světě! Směs jemně vmasírujte krouživými pohyby a následně opláchněte. Vaše pokožka bude pročištěná a jemná – jako nová.
- Pleťový peeling: Podobně funguje i na pleť obličeje. Vyměňte olivový olej za váš oblíbený čisticí gel na pleť, a hloubkově čisticí pleťový peeling je na světě.
- Koupel nohou: Další disciplína, pro kterou se skvěle hodí epsomská sůl – koupel nohou. Dávkování do koupele nohou: Půl hrnku (1 dcl) epsomské soli rozpusťte v lavoru s horkou vodou, ponořte nohy a pociťte úlevu od těžkosti, otoků a únavy. Hořečnatá sůl navíc neutralizuje a eliminuje zápach, je tedy na nohy perfektní.
Na vlasy
- Proti mastným vlasům: Další využití má epsomská sůl na vlasy. Přidejte ji do šamponu a používejte jako běžně. Můžete tak zamezit nadměrnému maštění vlasů.
- Pro objem vlasů: Hořkou sůl můžete přidat i do kondicionéru – zplihlým vlasům dokáže dodat bohatý objem.
Do domácnosti a zahrady
- Jako čistič: I jako výborný čistič do kuchyně nebo koupelny najde síran hořečnatý využití. Smíchaný s mýdlem vytvoří hrubou pastu, která skvěle odstraňuje nečistoty z povrchů.
- Jako ekologické hnojivo: Pro rostliny a stromy je také prospěšný síran hořečnatý. Hnojivo najdete typicky právě pod názvem hořká sůl a lze ho použít rozpuštěné v zálivce, postřiku nebo i jako posyp. Jde navíc o zcela přírodní minerál, proto i u vyznavačů ekologie najde hořká sůl použití v zahradě – a dokonce pomáhá i odpuzovat slimáky.
Vnitřní užití jako laxativum
- Proti zácpě: Pozor – pro konzumaci musíte vyhledat epsomskou sůl v potravinářské kvalitě. Pro úlevu od zácpy rozpusťte 2–6 čajových lžiček epsomské soli v potravinářské kvalitě ve velké sklenici s vodou a vypijte. Laxativní účinek by se měl dostavit v rozmezí 30 minut až několik hodin. Při požití větší než vhodné dávky nebo nedostatečném příjmu tekutin může mít požitá epsomská sůl nežádoucí účinky, proto vnitřní užití vždy raději konzultujte se svým lékařem.
S bylinnými a dalšími přídavky vykouzlí epsomská sůl koupel snů
Soli do koupele jsou jako stvořené pro kombinaci s bylinkami, esenciálními oleji nebo vitamíny. Vyzkoušejte předem namíchané směsi a užijte si voňavou relaxační lázeň. Na příklad:
- Epsomská sůl s levandulí nejen krásně voní. Levandule podporuje odbourání stresu a klidný spánek.
- Epsomská sůl s mátou může zlepšit průchodnost dýchacích cest.
- Epsomská sůl s vitamínem C podporuje regeneraci pokožky a má omlazující efekt.
- Epsomská sůl s heřmánkem může ulevit při rýmě a zároveň jemně pečuje o pokožku.
Ať už se rozhodnete pro koupel, peeling, nebo třeba použití na vlasy, epsomská sůl je zkrátka všestranný přírodní zázrak. Objevte blahodárné účinky epsomské soli i vy!