Přejít na hlavní obsah

Co pomáhá na citlivé zuby

Jedním z mála zubních problémů, který můžeme sami eliminovat doma, je citlivost zubů. Důležité je samozřejmě vědět jak a čím. Vyzrajte na citlivé zuby správnou péčí! Máme pro vás i několik skvělých tipů, jak na citlivé zuby a jakými produkty o ně pečovat. 

Každý aspoň jednou zažil nepříjemný pocit, kdy je zub citlivý na dotek. Na studené, horké nebo sladké. Přejet po něm kartáčkem je doslova horor. Občas je to průvodní jev dentální hygieny nebo bělení zubů, ale taky příliš razantního čištění zubů. Nejnáchylnější na citlivost jsou obnažené krčky (část zubu, kde ustupuje dáseň).

 

Tomuto zdravotnímu problému se odborně říká dentinová hypersenzitivita. Ideální je sice řešit ji s dentistou, ale chápeme, že ne vždycky je na to čas. Nehledě na objednací lhůty, které rychlému řešení problému taky moc nefandí. 

Citlivost zubů je docela běžný problém. Vzniká ustoupením dásní a opotřebením skloviny, kdy se obnaží měkčí a citlivější vnitřní část zubu označovaná jako dentin. Najdeme ho pod sklovinou a dásněmi, kde vedou citlivé nervy. Pak stačí výraznější vnější podnět, třeba studené pití, které dráždí nervy a my se o tom dozvíme krátkou, ale intenzivní bolestí.

celý text skrýt text

První pomoc na citlivé zuby

Úplně nejlepší je citlivosti zubů předcházet důkladnou a pravidelnou hygienou ústní dutiny vhodným zubním i mezizubním kartáčkem, dentální nití a ústní vodou. Všechno to rámcově dodržujete, ale stejně jsou vaše zuby citlivé?

Kdo je doma připraven, není zas tak moc zaskočen. Každý by měl vědět, jak zklidnit náhlou citlivost zubů a co mít vždy po ruce. U nás najdete rychlou pomoc v podobě specializovaných pomocníků.

Jak zklidnit citlivé zuby

1. Vyměňte svůj zubní kartáček za co nejměkčí, a tím i co nejšetrnější. To stejné platí o elektrických kartáčcích – máme v nabídce náhradní hlavice na citlivé zuby. Třeba štětinky v centru hlavice Sonicare Sensitive jsou ultra měkké a tak šetrné i k velmi citlivým zubům a dásním, že si je moc pochvalují  i lidé s odhalenými a přecitlivělými krčky.

2. Zubní pasta na citlivé zuby a zubní pasta přímo na citlivé krčky zabere a od bolesti vám uleví okamžitě. K tomu navíc regeneruje a posiluje zubní sklovinu, chrání zuby před zubním kazem a obsahuje minerály potřebné pro zdraví zubů. Výběr je u nás opravdu bohatý.

  1. Účinek zubní pasty na citlivé zuby podpořte speciálním gely s vyšším obsahem vápníku nebo fluoridů. 
  2. Uberte na intenzitě a nečistěte své přecitlivělé zuby moc agresivně. Jestli patříte k menšině, která si zuby čistí víckrát než dvakrát denně, na přechodnou dobu si je čistěte méně často. 
  3. Společně se zuby čistěte pastou na citlivé zuby vždycky i dásně, které jsou semeništěm bakterií.
  4. Vyhýbejte se příliš studeným, horkým i sladkým nápojům. To platí také o ostatních potravinách. Dát si zmrzlinový pohár následovaný horkým espressem nebude asi pro vaše citlivé zuby to pravé ořechové.

Jestliže citlivost vašich zubů přetrvává, přestože dodržujete všechna doporučení, je čas objednat se k zubaři. Za přecitlivělostí se může skrývat např. zubní kaz, se kterým si poradí jen odborník.