Srdce Notina v Rajhradě

duben 2017

Notino působí ve 15 zemích světa, denně zabalíme kolem 20 tisíc objednávek a ve vánoční sezóně se toto číslo navyšuje až na 60 tisíc. Málokdo však ví, že zásilky do všech evropských zemí putují z jednoho skladu v Rajhradě u Brna, kde je připravují naši kolegové. A věděli jste, že Notino sklad pro USA najdete v New Jersey?

Tomáš pracuje na pozici ředitele logistiky v Notinu 14 měsíců a má za sebou už dvoje Vánoce, které podle jeho slov „člověka opravdu zocelí“. S oblastí logistiky má dlouholeté zkušenosti z firem jako DHL nebo Mall.cz.  

 

Tome, co tě na práci nejvíc baví?

Je to hlavně práce s lidmi. Je úžasné vidět, jak se tým den ode dne zlepšuje. Velkou výhodou je také možnost seberealizace. Neustále se s týmem snažíme zefektivňovat procesy a přicházet s novými nápady pro celkové zlepšení. Pokud má u nás člověk smysluplný nápad, může si ho poměrně rychle i zrealizovat.

Jak se změnil sklad za dobu, co tu pracuješ?

K nepoznání. Zdvojnásobili jsme skladovou kapacitu a o třetinu rozšířili balicí pracoviště. Vyměnili jsme osvětlení za řešení, které je šetrné k životnímu prostředí. A také už mnohem lépe třídíme odpad. Měsíčně roztřídíme až 46 tun.

Jak to ve skladu aktuálně funguje?

Objednávky od zákazníků přicházejí nepravidelně, a to třeba i v souvislosti s počasím. Z tohoto důvodu zaměstnance školíme na všechny naše hlavní procesy, jimiž jsou příjem, vychystání, balení a expedice. Zaměstnanci jsou pak flexibilní a můžeme je přesunout, kam je potřeba.

Naši stálí zaměstnanci pracují na směny. Jednou za tři týdny je pracovní neděle a jednou za tři týdny je odpolední směna. Brigádní zaměstnanci si plánují směny především v neděli, pondělí a úterý.   

 

A jak to vypadá ve skladu před Vánocemi, kdy počet objednávek rapidně stoupá?

Čtyřnásobný denní počet zabalených zakázek, to je až 65 000, a taky sezónní finanční bonus pro zaměstnance. V sezóně přidáváme speciální směny, například pro maminky nebo noční směny. V prosinci je sklad v provozu dokonce 7 dní v týdnu, abychom stihli všechny vánoční objednávky. 

Jak zvládáte z Rajhradu logisticky zajistit celou Evropu?

Naše distribuční centrum má tři pilíře: zaměstnance, počítačový systém (ten nám na míru vyvíjí a upravuje naše IT oddělení v Brně) a technologie v podobě válečkových drah a tzv. sorteru. A když všechno vzájemně funguje, tak není problém poslat do světa například 60 000 zakázek denně.

Kde se vzal nápad otevřít další logistické centrum právě v New Jersey? A kolik balíčků ve skladě v USA průměrně vychystáte?

Vize zakladatele je provonět nejenom Evropu, ale i zbytek světa. Za velkou louží máme malé distribuční centrum s osmi zaměstnanci, kteří denně zabalí kolem 350 zakázek.

Jaké jsou tvoje plány se skladem do budoucna?

S ohledem na další evropské expanze Notina je nezbytné plánovat dopředu. Mým cílem je tedy rozšířit vozový park na zavážení našich prodejních a výdejních míst, zajistit externí sklad pro 130 000 skladovacích boxů a třeba i poskytovat dárková balení našim zákazníkům.

Co můžou očekávat uchazeči o zaměstnání? 

Jedná se o náročnou práci, kde jsou mimořádné výkony ohodnoceny mimořádným bonusem. Aktuálně připravujeme nový systém speciálních bonusů,  takže u nás můžou zaměstnanci i brigádníci dosáhnout na pěkné peníze.  Pro zaměstnance dále zajišťujeme firemní autobus z několika směrů. Kdo si chce zdokonalit angličtinu, tak může využít možnosti firemního vzdělávání. Příjemným zpestřením jsou společné akce například letní grilovačka přímo u našeho skladu.

 

A jak to vidí kolegové přímo ve skladu? Na názor jsme se zeptali Romana a Miluše.

Roman pracuje v Notinu už dva roky a v minulosti si přivydělával například sběrem jablek. „Dřív jsem sbíral jablka a dělal jsem dvanáctky, kolikrát i v dešti. Hledal jsem přívětivější práci, která by byla blíž domu.  Nakonec jsem se přes agenturu dostal do Notina. Oproti minulé práci je tu teplo, mám to blíž, a hlavně mě i baví ten pohyb, kterého máme na pickingu spoustu."

Miluše z oddělení balení doplňuje „Já jsem zase ráda, že při práci na balení stojím. Ráno si vylosuju stůl, pustím si rádio a dělám. Pokaždé balím něco jiného, často je to ,,jéé, to je hezký!“ A pak přijdu domů a už jdu zjistit, kolik to stojí a jestli by se to hodilo (smích). Na začátku mě překvapilo, jak mi každý ochotně poradil. I když teď chodíme pomáhat na picking, tak nám tam poradí  a taky si všichni tykáme." 

A jak Roman zhodnotil atmosféru ve skladu? "Když vezmu vztahy se supervizory, dá se s nimi domluvit, jsou vstřícní, ale zároveň pak taky chtějí něco po nás. (smích) Komunikace je dobrá, ale hlavně ten kolektiv je podle mě výbornej." 

 

Máš taky zájem o brigádu nebo práci na HPP u nás ve skladě? Tak mrkni na inzerát nebo kontaktuj naše personální oddělení (personalni.rajhrad@notino.com).