Jaké tedy jsou ty nejlepší bylinky pro husté vlasy?
1. Pokud se nemůžete rozhodnout, po které rostlince sáhnout, jednoznačně vsaďte na kopřivu. Kopřiva na vlasy je opravdový zázrakem, superbylinkou, jejíž účinky na vlasy vám pomůžou vyřešit skoro každý problém, od růstu vlasů až po jejich regeneraci. Nejlepší je použít přírodní kopřivový šampon nebo kopřivovou vodu na vlasy. By the way – kopřiva taky odhání čarodějnice a zlé duchy, ale to zas je na jiné povídání.
2. Heřmánek na vlasy si zamilují hlavně blondýnky. Tahle něžná bylina totiž dokáže perfektně zesvětlit odstín, ať už ji použijete ve formě heřmínkového šamponu anebo heřmánkového oplachu na vlasy. Právě teď, když už slunečních paprsků a jejich síly ubývá, je potřeba povolat jako posilu heřmánek, který vlasy navíc zklidňuje, čistí a regeneruje. Trápíte se s jemnými vlasy? Pak je heřmánkový šampon krásně posílí, dodá jim lesk a navíc regeneruje vlasovou pokožku v nerovnováze, takže se kvalita vašich kadeří jako zázrakem srovná.
3. Další skvělou bylinkou na vlasy je levandule, jejíž název pochází z latinského „lavare“, což znamená „mýt se“. A protože miluju Francii a s chutí si ji kdykoliv připomenu alespoň vůní, ráda sáhnu po levandulovém oleji na vlasy, levandulovém šamponu anebo levandulové vodě na vlasy. Takhle aromatická kráska z Provence mě nikdy nezklame a mimo jiné vyřeší problém s lupy i mastné vlasy.
4. Z kuchyňské přihrádky na koření můžete povolat i rozmarýn, doslova mořskou rosu. Jaké má rozmarýn účinky? Rozmarýnový šampon anebo rozmarýnová voda na vlasy omezí vypadávání vlasů a zregeneruje vlasovou pokožku. Zabraňuje také maštění vlasů.
5. Úplně neprávem je ve vlasové péči opomíjený lopuch. Přitom si lopuchový olej na vlasy, lopuchový šampon anebo vlasová voda z kořene lopuchu zaslouží výsadní místo ve vašem sprchovém koutě. Právě kořen a odvar z něj lopuchu zklidňuje pokožku, omezuje tvorbu lupů a podporuje růst vlasů. Navíc lopuch pomáhá proti tvorbě mazu. Mimochodem, lopuchový kořen považuji v Japonsku a Číně za vynikající pochoutku. Pozor – není moc vhodný pro světlé a odbarvené odstíny.
6. Nenápadná přeslička rolní na vlasy působí svým vysokým křemíku, draslíku, selenu a manganu. Díky tomu můžete říct sbohem lupům a slabým vlasům a přivítat zdravou pokožku a lesklé a pružné prameny.
7. Měsíček má na vlasy stejné účinky jako na naši psychiku – zklidňuje. Navíc účinně zaléčí pokožku hlavy, dodá vlasům lesk a zkrotí je, vyprovodí z vašeho života lupy i mastné vlasy a oživí barvu. No kdo by to všechno nechtěl?
Psala jsem sedm bylinek na vlasy, ale protože jste to vy, přihodím ještě další: zázrakem na vlasy je i bazalka (léčí, rostou díky ní vlasy a působí proti svědění), máta (vyživí a zklidní), šalvěj (léčí kůži a její záněty a také zklidňuje) nebo překvapivě ibišek, který brání vypadávání vlasů i vzniku šedin. Stříbrná je sice v kurzu, ale rozhodněte se vy sama, kdy ji chcete pozvat do svého života.
Naše tipy na přírodní vlasovou kosmetiku
Trápí vás padání vlasů? Vsaďte na bylinky proti vypadávání vlasů, jedničkou je kopřivová voda na vlasy, padání zabrání i zelené kamarádky bazalka a máta.
Svědí vás pokožka hlavy? Zklidní ji heřmánkový šampon, který obsahuje přes 100 účinných látek, vhodný je i mátový nebo levandulový šampon.
Chcete delší vlasy? Pak si pořiďte bylinky na růst vlasů. Husté kadeře zajistí lopuch, heřmánek, rozmarýn, měsíček, přeslička anebo kopřiva.
Toužíte po hezčí barvě? Zlatovlásky ocení heřmánek nebo měsíček, brunetky využijí kopřivovou vodu na vlasy nebo levandulový šampon a zrzky by se měly podívat po šípku nebo měsíčku. Mátový oplach na vlasy zase napraví škody po přílišné chemii.
Zlobí vás mastné vlasy? Jedničkou je v tomto případě šampon přesličkový, meduňkový a měsíčkový.
Bojujete s lupy? Věrnými pomocníky v boji vám budou kopřiva, kořen lopuchu a heřmánek.