Přejít na hlavní obsah

Znáte TOP 7 bylinek pro zdravé vlasy?

10. 8. 2021

Jana Uhlířová

Čtení na 6 minut

Navíc můžu potvrdit, že bylinky jako kopřiva nebo heřmánek dokáží skvěle vyřešit rozmanité problémy, které mě nebo moje kamarádky ohledně vlasů a vlasové pokožky (mnohdy i léta) trápily. Pojďme se podívat, které bylinky na vlasy budou nejlepší volbou právě pro vás.

Kopřiva, heřmánek, levandule, rozmarýn, lopuch, přeslička, měsíček… že mají tyhle zázraky přírody místo zatím jenom ve vaší kuchyni? U mě to bylo dlouho také tak, ale teď už jsem bylinky pozvala i do koupelny. Vzpomněla jsem si totiž na heřmánkový a kopřivový šampon u babičky, která na ně nedala dopustit po celý život a vždycky vypadala jako ze žurnálu. Po letech experimentů s kosmetikou jsem se tak k bylinkám na vlasy pokorně a s radostí vrátila i já. 

Jaké tedy jsou ty nejlepší bylinky pro husté vlasy? 

1. Pokud se nemůžete rozhodnout, po které rostlince sáhnout, jednoznačně vsaďte na kopřivu. Kopřiva na vlasy je opravdový zázrakem, superbylinkou, jejíž účinky na vlasy vám pomůžou vyřešit skoro každý problém, od růstu vlasů až po jejich regeneraci. Nejlepší je použít přírodní kopřivový šampon nebo kopřivovou vodu na vlasy. By the way – kopřiva taky odhání čarodějnice a zlé duchy, ale to zas je na jiné povídání.

2. Heřmánek na vlasy si zamilují hlavně blondýnky. Tahle něžná bylina totiž dokáže perfektně  zesvětlit odstín, ať už ji použijete ve formě heřmínkového šamponu anebo heřmánkového oplachu na vlasy. Právě teď, když už slunečních paprsků a jejich síly ubývá, je potřeba povolat jako posilu heřmánek, který vlasy navíc zklidňuje, čistí a regeneruje. Trápíte se s jemnými vlasy? Pak je heřmánkový šampon krásně posílí, dodá jim lesk a navíc regeneruje vlasovou pokožku v nerovnováze, takže se kvalita vašich kadeří jako zázrakem srovná. 

3. Další skvělou bylinkou na vlasy je levandule, jejíž název pochází z latinského „lavare“, což znamená „mýt se“. A protože miluju Francii a s chutí si ji kdykoliv připomenu alespoň vůní, ráda sáhnu po levandulovém oleji na vlasy, levandulovém šamponu anebo levandulové vodě na vlasy. Takhle aromatická kráska z Provence mě nikdy nezklame a mimo jiné vyřeší problém s lupy i mastné vlasy. 

4. Z kuchyňské přihrádky na koření můžete povolat i rozmarýn, doslova mořskou rosu. Jaké má rozmarýn účinky? Rozmarýnový šampon anebo rozmarýnová voda na vlasy omezí vypadávání vlasů a zregeneruje vlasovou pokožku. Zabraňuje také maštění vlasů. 

5. Úplně neprávem je ve vlasové péči opomíjený lopuch. Přitom si lopuchový olej na vlasy, lopuchový šampon anebo vlasová voda z kořene lopuchu zaslouží výsadní místo ve vašem sprchovém koutě. Právě kořen a odvar z něj lopuchu zklidňuje pokožku, omezuje tvorbu lupů a podporuje růst vlasů. Navíc lopuch pomáhá proti tvorbě mazu. Mimochodem, lopuchový kořen považuji v Japonsku a Číně za vynikající pochoutku. Pozor – není moc vhodný pro světlé a odbarvené odstíny.

6. Nenápadná přeslička rolní na vlasy působí svým vysokým křemíku, draslíku, selenu a manganu. Díky tomu můžete říct sbohem lupům a slabým vlasům a přivítat zdravou pokožku a lesklé a pružné prameny. 

7. Měsíček má na vlasy stejné účinky jako na naši psychiku – zklidňuje. Navíc účinně zaléčí pokožku hlavy, dodá vlasům lesk a zkrotí je, vyprovodí z vašeho života lupy i mastné vlasy a oživí barvu. No kdo by to všechno nechtěl?

Psala jsem sedm bylinek na vlasy, ale protože jste to vy, přihodím ještě další: zázrakem na vlasy je i bazalka (léčí, rostou díky ní vlasy a působí proti svědění), máta (vyživí a zklidní), šalvěj (léčí kůži a její záněty a také zklidňuje) nebo překvapivě ibišek, který brání vypadávání vlasů i vzniku šedin. Stříbrná je sice v kurzu, ale rozhodněte se vy sama, kdy ji chcete pozvat do svého života. 

 

Naše tipy na přírodní vlasovou kosmetiku

Trápí vás padání vlasů? Vsaďte na bylinky proti vypadávání vlasů, jedničkou je kopřivová voda na vlasy, padání zabrání i zelené kamarádky bazalka a máta. 

Svědí vás pokožka hlavy? Zklidní ji heřmánkový šampon, který obsahuje přes 100 účinných látek, vhodný je i mátový nebo levandulový šampon.

Chcete delší vlasy? Pak si pořiďte bylinky na růst vlasů. Husté kadeře zajistí lopuch, heřmánek, rozmarýn, měsíček, přeslička anebo kopřiva.

Toužíte po hezčí barvě? Zlatovlásky ocení heřmánek nebo měsíček, brunetky využijí kopřivovou vodu na vlasy nebo levandulový šampon a zrzky by se měly podívat po šípku nebo měsíčku. Mátový oplach na vlasy zase napraví škody po přílišné chemii.

Zlobí vás mastné vlasy? Jedničkou je v tomto případě šampon přesličkový, meduňkový a měsíčkový. 

Bojujete s lupy? Věrnými pomocníky v boji vám budou kopřiva, kořen lopuchu a heřmánek.

Vlasová kosmetika s bylinkami

Péči o vlasy podpořte doplňky stravy

Bylinky se zabydlely v koupelně, přichází druhá část plánu. Vlasy totiž nestačí zásobovat aktivními látkami jen zvenku, ale je potřeba podpořit jejich zdraví a krásu i zevnitř. Kdo dneska nejí beauty doplňky stravy, jako by nebyl, a já vám poradím, jak se v té záplavě homolek a tobolek vyznat: 

Tobolky rostlinného původu Vlasy, kůže, nehty od Renovality posílí stav pokožky, vlasů i nehtů. Stačí užívat dvě denně a pak už jenom pozorovat, jak jste čím dál krásnější. 

Štve vás vypadávání vlasů? Zkuste Vlasové hnojivo pro hustotu vlasůNezalekněte se názvu, obsahuje normální aminokyseliny, které jsou základním stavebním prvkem vlasových buněk, a také minerál krásy, vitaminy B… prostě všechno, co vaše vlasové cibulky usadí pěkně do latě. 

Aby vlasy dobře rostly, potřebují zdravou pokožku hlavy, to dá rozum. S doplňkem stravy 9 Hair Active Capsule od Planturu dodáte tělu riboflavin, biotin, zinek, selen a vitamin E, což se příjemně odrazí nejen na kvalitě vlasů, ale i nehtech. 

Biosil od Naturvity je takové klasika, když se týden do výplaty vleče jako fronta do Primarku. Cena mu ovšem nic neubírá na jeho účincích, naopak, patří mezi moje oblíbence. Kromě vlasů se totiž postará o nehty, pokožku i sliznice, ať už to znamená cokoliv. 

Máte dva měsíce? Asi máte. Pak vyzkoušejte Forte kúru od DonnaHair s extraktem kopřivy, která podporuje tvorbu keratinu tvořícího až 90 % vlasů. Vlasy nejenže porostou, ale budou i pevnější a lesklejší. To budou za dva měsíce selfíčka na Instagram!

Produkty