Přejít na hlavní obsah

Zero waste kosmetika? Každý krok se počítá

1. 9. 2021

Veronika Kučerová

Čtení na 3 minuty

Už byste taky chtěli mít v kosmetické tašce víc no waste produktů, ale nejste si jistí, s čím přesně začít? Chápeme, nabídka se totiž rozrůstá závratnou rychlostí, a to je dobře. Beauty kousky šetrnější k životnímu prostředí jsou dobrým krokem k udržitelnějšímu stylu života, a i když jste teprve na začátku, všechno se počítá! I v kosmetice můžete udělat pár jednoduchých změn, které nepocítíte vy ani vaše peněženka, ale naše planeta ano. Jaké jsou nejlepší základy ekologické kosmetiky?

Co je zero waste kosmetika?  

Pojďme si nejdřív ujasnit, o čem se to tady vůbec bavíme. Co je tedy „zero waste“? Tohle spojení můžeme přeložit jako „bez odpadu“ – to znamená, že po spotřebování konkrétního beauty produktu bychom ideálně neměli mít doma žádné nebo minimální zbytky. 

Obaly nebo části takové kosmetiky jsou proto vyráběné z rychle se rozkládajících a znovu použitelných materiálů, kterými nezatížíme životní prostředí tolik, jako neustálou spotřebou plastových lahviček, kartáčků nebo například žiletek.  

Pratelné odličovací tampony 

Docela jednoduchou změnou je nahrazení jednorázových vatových tamponků těmi znovu použitelnými. Zkuste si spočítat, kolik tamponků spotřebujete za týden nebo měsíc. Tyhle pratelné používáte pořád dokola a odpad tak omezíte opravdu značně. Pokud je používáte denně, doporučujeme koupit rovnou větší zásobu, abyste mohli jedny vyprat a usušit a mezitím střídat s druhým balením.  

Hned tři velké odličovací tampony najdete například v balení Garnier Skin Active. Jestli jste z těch, kteří si svůj rituál čištění pleti opravdu užívají, pořiďte si rovnou celou sadu Notino Spa. Objevíte v ní nejen odličovací tampony, ale i ručník, rukavice nebo čelenku. Tenhle praktický set můžete vzít s sebou i kamkoli na cesty! 

Tuhý šampon místo tekutého  

Jak udělat, aby šampon nepotřeboval obal? Ano, stačí změnit konzistenci. Účinky tuhého šamponu na vlasy jsou úplně stejné jako u těch tekutých a může se zabalit klidně i do obyčejného papíru. Standardem těchto šamponů je samozřejmě i přírodní složení. Taky je to skvělý hack na cestování! Nikde vám nevyteče, je malý a skladný.  

Máte suché vlasy, které potřebují hlavně pravidelnou hydrataci? Pak zkuste Foamie Shake Your Coconuts, který je hezky zregeneruje i vyživí a má super praktické poutko na zavěšení kdekoli v koupelně. Jestli vlasy potřebují hloubkovou péči a důkladnou regeneraci, jděte do šamponu Garnier Botanic Therapy Honey & Beeswax.  

TIP: Pro ještě lepší účinek si se šamponem pořiďte rovnou i tuhý kondicionér.

- Verča K.

Bambusový kartáček na zuby 

Dalším super jednoduchým krokem, který můžete zavést doma hned, jsou bambusové kartáčky. Bambus roste velmi rychle, a proto je skvělým materiálem na výrobu produktů, které často měníme. Potom, co vám jeden kartáček doslouží a je třeba ho nahradit novým, můžete starý kousek vyhodit do kompostu. Jen bude pravděpodobně třeba oddělit štětinky a ty vyhodit do směsného odpadu.  

Jsme moc rádi, pokud jsme vás k vyzkoušení zero waste kosmetiky inspirovali. Začít není vůbec těžké a pokud jste na cestě k udržitelnějšímu stylu života, jen do toho! 😊  

Produkty