Přejít na hlavní obsah

Největší parfémové hity 2023! Znáte aktuální trendy?

25. 8. 2023

Jana Krajčová

Čtení na 4 minuty

Každou sezónu si pořizujeme nový odstín rtěnky, vyhlížíme nejpopulárnější barvy laků na nehty a trendům přizpůsobujeme i pleťovou rutinu. Ale co se týče parfémů? Největším odvazem je, když sladkou a svěží vůni vystřídá v zimě flakonek s trochu intenzivnějším obsahem. Máte to taky tak? Možná je čas na menší voňavou revoluci ve vaší sbírce. Seznamte se s trendy vůněmi roku 2023.

1. Genderově neutrální 

Unisex parfémy nejsou žádnou novinkou, samozřejmě. Otázka genderu ale rezonuje společností v takové míře, že nikoho nepřekvapí, že vůně bořící hranice mezi pohlavími zažívají pořádný vzestup. Tak se konečně odpoutejte od typicky „mužských“ a „ženských“ tónů a přivoňte k dřevitým nebo vodním akordům. Nebude to vlastně zajímavá změna, sdílet vůni s partnerem? 

Top vůně pro ni i pro něj

2. Vrstvení parfémů 

V kurzu je důraz na jedinečnost a autenticitu. Jenže „profláklý“ parfém z reklamy, která běží po celém světě, originalitou zrovna nevoní. Co s tím? Odpovědí je vrstvení. Staré známé pravidlo o tom, že byste neměli na těle kombinovat více vůní, tak můžete hodit za hlavu. Ale trocha zamyšlení nezaškodí.  

Při vrstvení začněte silnější vůní a pokračujte lehčí, aby mohla také trochu vyniknout. Nekombinujte spolu více intenzivních vůní. Klapat to bude parfémům, které mají alespoň jednu společnou složku. Vděčné jsou v tomto ohledu květinové vůně, ty si rozumí skoro s každým (hlavně s ovocnými akordy). Dohromady jdou i kořeněné tóny s těmi dřevitými a orientálními. Ale už dost pravidel, celé je to hlavně o kreativitě. 

3. Vonět udržitelně 

Další téma, které se ze společenské úrovně přesunulo do voňavého vesmíru, je udržitelnost. V obsahu i balení. Zajímejte se, z jakých zdrojů pocházejí ingredience parfému, vybírejte si flakonky, které jsou znovuplnitelné. Do popředí se dostávají synteticky vyrobené ingredience i upcyklace, kdy některé společnosti používají zbylé části koření nebo dřeva z jiných odvětví. Ale pozor na greenwashing. Nespokojte se s tvrzením na obalu, udržitelnost je i o průzkumu a datech. 

Tyto parfémy si naplníte znovu

4. Neobvyklé ingredience 

Nový parfém, ale opět ty staré známé ingredience. Pokud vás už růže, santalové dřevo a bergamot tak trochu nudí, pusťte se do experimentů, které mohou znít jako menu šíleného kuchaře. Rýže, sezam, mořské řasy, pistácie, konopí, takhle můžete vonět. Troufnete si rozšířit si obzory? 

5. Funkční vůně 

Účel parfémů se zdá být více než jasný: chceme prostě hezky vonět (a přijímat komplimenty okolí). Ale podle nových trendů vám na základě svého složení flakonek může změnit náladu. Šplíchněte na sebe jasmín nebo levanduli a zklidněte se. Nebo si dodejte energii s mátou a citrusy. Využijte sílu parfémů naplno. 

6. Nová vanilka 

Óda na devadesátky. Vanilka voní nostalgií, ale také pohodou a hřejivostí. Není přeslazená, ale spíše sladce sexy a rozumí si spolu s dalšími „jedlými“ akordy, jako je třeba kakao, lesní plody nebo citrusy. Možná ji vnímáte spíše jako zimní vůni, ale na nic nečekejte, nosí se pořád. Rok 2023 je prostě rokem vanilky.

Zahalte se do vanilky

7. Nude vůně 

Lehké negližé nebo druhá kůže, takový pocit byste měli mít z nude parfémů. Jsou jemné, čisté, vzdušné i pudrové s akordy růže, pižma, ambry nebo kašmíru. A nejlepší na nich je, že na každém z nás voní jinak. Podle odborníků symbolizují naši touhu po blízkosti a intimitě. Vysílají jasný signál: Pokud se ti ten lehký závan líbí, musíš přijít blíž, abys jej rozpoznal. Pro inspiraci se vydejte na TikTok a hledejte pod hashtagem #pheromoneperfume. 

Co říkáte, opustíte osvědčenou klasiku a necháte se zlákat některým z parfémových trendů 2023?