Přejít na hlavní obsah

Letní trend? Slunce na rtech! Make-up artistka radí, jak na zlatou nebo oranžovou rtěnku

2. 7. 2024

Jana Krajčová

Čtení na 4 minuty

V létě chceme mít všechno políbené sluncem – dny, vlasy, tvář. Tak proč ne i rty? Zkuste na chvíli odložit svou oblíbenou rudou rtěnku (však se k sobě zase vrátíte) a prozkoumejte odstíny v barvách slunce. Tyhle v redakci milujeme.

Krémová, tekutá, nebo matná? 

Pojďme si říct, že ne všechny textury rtěnek jsou na rtech vyloženě příjemné. Ale v létě chceme řešit jen to, jakou příchuť zmrzliny si objednáme, ne vysušování a stahování rtů. Takže na správném typu rtěnky záleží. „Na léto je vhodná dostatečně vyživující, ale zároveň lehká textura,“ radí make-up artistka Barbora Pohanková a dodává: „Doporučuji zabarvené balzámy, krémové rtěnky, oleje na rty nebo lesky na rty, díky kterým budou rty krásně hydratované, a navíc budou perfektně ladit s bronzovou pokožkou.“ 

Než se vrhnete na nanášení nového žhavého tónu, nezapomeňte na důležitou věc: peeling na rty. „Exfoliace rty prokrví a odstraní odumřelé části pokožky, které mohou některé typy rtěnek zvýrazňovat,“ uvádí make-up artistka Barbora Pohanková.  

Královna korálových tónů 

Když ne červená rtěnka, tak jaká? Korálová! Je stejně tak výrazná, ale ještě o kapku zářivější a jasnější. A její hlavní výhoda je podobná – zbytek líčení nemusíte příliš řešit, protože na sebe stejně strhnou pozornost právě vaše rty. To z korálové rtěnky dělá jasnou volbu, když máte na vytvoření make-upu přesně dvě a půl minuty mezi rychlou snídaní a začátkem pracovní schůzky. 

Podlehněte korálovým rtům

Oranžová pro odvážné 

Chcete být ještě víc originální? Oranžová je odpověď. Než se nadechnete a řeknete, že vám oranžová rtěnka rozhodně slušet nebude, nechte si poradit od make-up artistky. „Oranžových odstínů máme na trhu celou řadu a každá z nás si může některý z nich dovolit,“ říká Barbora Pohanková. Podle ní blondýnkám a obecně světlejším typům sluší světlejší odstíny oranžové s růžovým podtónem, intenzivnější oranžové tóny budu ladit, s tmavším odstínem pleti. 

Zkuste výraznou oranžovou

Ale úplně jednoduché to s oranžovou není. Ráda totiž ukazuje na jakákoliv zarudnutí v obličeji. Takže přidejte jemně krycí make-up a spoustu bronzeru pro ten pravý summer look. Pokud nemáte zrovna zuby jako perličky, může oranžová také nepěkně zvýrazňovat jejich žlutý odstín. „Tomuto nechtěnému efektu můžete zabránit tak, že zvolíte studenější odstíny oranžové,“ přihazuje trik make-up artistka.  

Zlatá hodina 

Víte, proč nás baví zlatá rtěnka? Boří totiž všechna možná pravidla. Vypadá, že na rtech sedí maximálně tak Rihanně, ale ve skutečnosti ji sluší všem, ať už je váš tón pokožky jakýkoliv. Většinou se k výrazným rtům doporučuje lehké líčení očí, ale ani to pro zlatou neplatí, takže ji klidně doplňte kouřovkami nebo barevnými očními stíny. A i když může vytvořit perfektní festivalový look, stejně tak zlatou rtěnku využijete i při naprosto běžných příležitostech. 

Rty políbené zlatem

„Jde totiž hlavně o to, jak moc je zlatý odstín intenzivní,“ vysvětluje Barbora Pohanková. „Champagne nebo rose gold odlesk bude více lichotit světlejším a studenějším typům. Čistá zlatá jde spíše do žlutého odstínu, který sluší tmavovláskám,“ dodává make-up artistka. A ještě jeden důvod, proč dát zlatu na rtech šanci: lesky a rtěnky s perleťovým efektem totiž umí opticky zvětšit úzké rty. 

A jak nosit zlatou rtěnku

  • Do letních dnů bude vhodný spíše lesk se zlatým odleskem, který se bude na slunci krásně třpytit.  
  • Pro nevinný flirt se zlatou můžete přetřít rty svou oblíbenou rtěnkou a přes ni vklepat do rtů (nebo jen do jejich středu) zlatou rtěnku. 
  • Na večer poté můžete sáhnout rovnou po rtěnce ve zlatém tónu a vybrat si z odstínů ten, který bude ladit s vaším outfitem. 
  • Pro sun-kissed look zlatou rtěnku vedle rtů naneste i na tváře, čímž docílíte perfektního sladění.  

Kdy jindy zkoušet nové věci než v létě? Tak se odvažte a dejte svým rtům novou barvu!