Přejít na hlavní obsah

Mandlový, stiletto nebo coffin. Jaký tvar nehtů bude slušet právě vám?

12. 1. 2023

Jana Uhlířová

Čtení na 5 minut

Barvu laku na nehty vybíráme s výjimečnou pečlivostí, kterou si tenhle first world problem zaslouží, s tvarem nehtu si ovšem hlavu už tak nelámeme. Přitom si právě tahle otázka zaslouží pozornost. Tvar totiž dává vyniknout barvě laku, úpravě i případnému zdobení. Jak si tedy vybrat ideální tvar nehtů na míru?

Připadá vám, že se trendy dneska mění snad přes noc? Není divu, módní svět je natolik zrychlený, že se zdá, že sotva si doděláme trendy manikúru, už na nás na TikToku nebo Instagramu vyskočí další trend. A můžeme začít pěkně znovu. Přesto existuje pár klasických a zaručených tvarů nehtů, se kterými nemůžete nikdy šlápnout vedle. Hlavně, pokud je přizpůsobíte sobě.  

Při rozhodování, jaký tvar nehtů je pro vás ten pravý, se odpíchněte od toho, jak dlouhé máte nehty a prsty. Pyšníte se dlouhými nebo středně dlouhými nehty? Pak jim prospěje tvar oválný nebo coffin (ano, čtete dobře, tvar rakve). Máte štíhlé a dlouhé prsty klavíristky? Bude vám slušet hranatější tvar nehtů. Se správným tvarem ideálním pro vás vám samozřejmě nejlíp poradí manikérka.  

Nejlepší pomocníci pro vaše nehty

Jak si nehty upravit a nezničit 

„Tvar nehtů vybíráme podle délky vašich prstů a tvaru nehtového lůžka, které se kopíruje – nehet tedy upravujte tak, jak roste přirozeně,“ vysvětluje manikérka Regina Kokštejn ze salonu Image by R. „Někdo si může dovolit mandlový tvar, někdo ne, jiný zase nikdy nemůže mít dlouhé nehty.“  

Mrkněte se tedy na vaše nehty a pilníkem kopírujte jejich přirozený tvar. Nebo se zajděte poradit k manikérce, co je vhodné právě pro vás nehledě na trendy. „I když celebrity udávají trendy, já se vždycky raději podívám na klienta a pomůžu určit, co mu bude sedět,“ doporučuje manikérka.  

Tvary nehtů 

  • mandlové nehty: Trend z 90. let je pořád nejoblíbenější nejen mezi celebritami. Hodí se pro každého, je sexy a skvěle vypadá s nude odstíny laků na nehty.
  • oválné nehty: Tahle klasika se hodí pro krátké i dlouhé nehty a nikdy nevyjde z módy. Oválné nehty vypadají přirozeně, snadno se udržují a prodlužují prsty. Jsou velmi ženské a skvělé pro experimenty s trendy barvami (vyzkoušejte třeba metalickou nebo červenou).
  • hranaté nehty: Vyniknou hlavně na štíhlých prstech a úzkých nehtech. Dávají prostor pro zdobení a nail art, skvěle vypadají s tmavšími laky.
  • nehty se zaoblenými okraji: Klasika pro všechny typy prstů a speciálně pro krátké nehty. Báječně vypadají s tmavými laky a velmi snadno se udržují.
  • ballerina/coffin nehty: Šik styl vhodný spíš pro dlouhé nehty a módní znalce, favorit Kylie Jenner i insta influencerek. Tvar nehtů připomíná rakev a baletní střevíček, kdy se špička zužuje a zarovnává do hranata. Báječný tvar pro nail art.
  • stiletto (špičaté nehty): Dlouhé, velmi výrazné nehty zapilované do špičky vypadají dramaticky a slouží jako módní doplněk samy o sobě. Tenhle extravagantní styl vám sedne hlavně, pokud máte dlouhé nehty.

Jak na pilování nehtů 

Při pilování se vyhýbejte hrubým pilníkům určeným pro gelové nehty nebo akryl. „Jinak si nehet hodně otevřete a začne se štěpit. Je tedy lepší sáhnout spíše po papírovém pilníku než po skleněném, přičemž vždycky volte ten jemnější.“ Jak zjistíte, zda je pilník vhodný? Při pilování zavřete oči, a když pilování hodně vrže, pilník je moc hrubý – sáhněte tedy po jemnější verzi.  

Hrubým pilníkům se vyhýbejte i u manikérky. „Dbejte na to, aby se vám doma ani u manikérky neudělala záděrka a ani si nepilujte nehty přílišným tlakem, abyste si okolní kůži neodřeli. Narušila by se tak integrita kůže a hrozilo by riziko zánětu. A pokud vyrazíte na manikúru do salonu, jako první zkontrolujte jeho hygienu. Je všechno čisté, uklizené a vydezinfikované?“ doporučuje nakonec manikérka.  

Nejlepší pomocníci pro vaše nehty

Přivítejte módní tvary nehtů pro rok 2023 

Kromě experimentů s dlouhými barevnými nehty, s 3D efekty a zdobením nehtů se příští rok bude líbit i těm, kdo fandí kratším nehtům a variabilitě jejich tvarů. In budou jak zaoblené, tak mandlové nebo oválné tvary, které vyniknou hlavně na trendy francouzské manikúře v novém pojetí. Šlápnout vedle nemůžete, pokud zvolíte mandlový tvar pro delší nehty a oválný pro kratší.  

Tak už víte, jaký tvar nehtů je pro vás ten pravý? Co se týče trendů, je povoleno všechno, ale tím, co nikdy nevyjde z módy, jsou zdravé, upravené, čisté a lesklé nehty!