Přejít na hlavní obsah

IPL epilace: 4 mýty, kterým nevěřte

24. 5. 2022

notino.cz

Čtení na 5 minut

IPL epilátory fungují na bázi intenzivního pulzního světla a jsou už nějaký ten pátek v oběhu. Jen těžko je proto můžeme považovat za novinku. Přesto o nich panuje neuvěřitelná spousta mýtů, které mě dost vytáčejí. Zaprvé proto, že nejsou pravdivé. Zadruhé proto, že nejednu mou kamarádku od vyzkoušení spolehlivě odradily. Naštěstí pouze do té doby, než jsem jim promluvila do duše.

Jestli i vy řešíte otázky ohledně tohoto způsobu odstraňování chloupků, určitě čtěte dál. IPL epilátorů jsem otestovala pěknou řádku a moc ráda vyvrátím fámy, které slýchám dodnes.

Mýtus 1: IPL epilace pálí

Upřímně, nikdy se mi nestalo, že bych si během epilace spálila kůži. Možná se to dělo kdysi v pravěku, kdy se s epilací IPL teprve začínalo. Aktuálně je každý kvalitní epilátor opatřený bezpečnostním senzorem a umožňuje nastavit intezitu záblesků, takže look à la grilované kuře vážně nehrozí. 

Produkty

Mýtus 2: Domácí IPL je drahé a zdlouhavé

Jasně, za IPL epilátor jednorázově utratíte víc než za jedno ošetření v kosmetickém salonu. Když si ale spočítám, kolik a jak častých návštěv salonu je třeba absolvovat, abych dosáhla žádoucího výsledku, domácí epilátor je doslova za hubičku. A to ani nemluvím o udržovacích návštěvách, které je po základní sérii ošetření nutné neustále absolvovat.

Průměrný epilátor vydrží okolo 200 000 záblesků, což je nějakých 15 let používání. Proto je výhodné vybrat si přístroj s větší zábleskovou lampou. Navíc s ním můžu pracovat, kdykoliv si zamanu, a nemusím čekat, až si na mě kosmetička udělá čas.

Mýtus 3: IPL odstranění chloupků je trvalé

Tady vás asi trochu zklamu, ale není. IPL neničí kořínky, takže chloupky neustále dorůstají. Je ale pravdou, že čím poctivější člověk v začátcích je, tím pomaleji pak chloupky rostou. Navíc se po čase dostanou do klidové fáze a začnou samovolně vypadávat. Vím to z vlastní zkušenosti – první dva měsíce jsem epilátorem po těle jezdila jako zběsilá každých 14 dní. Teď už si s ním hraju jen jednou za 4 až 6 týdnů a mezitím si užívám dokonale hladkou pokožku.

Mýtus 4: Kvůli IPL nebudu moct mít děti

Tohle mi vyprávěla kamarádka Radka. Už ani nevěděla, kde k té „informaci“ přišla, nicméně mi během každé konverzace na téma trvalé epilace neváhala opakovat: „Věděla jsi, že když budeš tam dole epilaci IPL provádět pravidelně, tak budeš neplodná? Proto výrobci na baleních vždy uvádějí, že se jejich IPL epilátor nesmí používat během těhotenství a kojení.“ No a když už jsem doufala, že bude mlčet, spustila nanovo… 

Nic proti její starosti o moje zdraví, ale tuhle metodu odstraňování chloupků na těhulkách a novopečených maminách nejspíš nikdo nikdy netestoval. Proto ji výrobci logicky nemohou doporučovat.

Pro koho je epilace IPL světlem vhodná

Stačí mít světlou pokožku, tmavší chloupky a výsledky s domácím IPL na sebe nenechají dlouho čekat. Navíc se dá použít na všechny části těla včetně obličeje a intimních partií. Nerozumí si jenom se snědou pokožkou, blond nebo zrzavými chloupky, s příliš citlivou pokožkou, ekzémy, vyrážkami, pihami, křečovými žilami, žilkami a dalšími kožními neduhy.

Produkty

Jak používat IPL epilátor

Práce s domácím IPL je vážně snadná. Stačí dodržovat doporučení výrobce a správný postup.

  1. Nejdřív si oblast, kterou chci IPL epilátorem „přejet“, přibližně 3 až 5 hodin předem důkladně oholím.
  2. Pak si vyberu nástavec určený pro část těla, kterou hodlám zbavit chloupků.
  3. Následně epilátor zapnu a zvolím si ideální intenzitu záblesků nebo to nechám na senzoru, který jejich sílu automaticky nastaví podle odstínu mé pokožky a chloupků. Záleží na tom, který model právě používám.
  4. Jakmile je IPL epilátor připravený, pustím se do akce.

Nejlepší IPL epilátory, jaké jsem kdy vyzkoušela

Během několika let jsem měla to štěstí, že jsem na vlastní kůži mohla otestovat přes 20 různých IPL epilátorů. Některé byly naprosto dokonalé, jiné na nic. Tady je mých 6 nejoblíbenějších.

  • Philips Lumea Series 9000 BRI955/00 – Stejně jako další kousky, které vám představím, je i tenhle vhodný jak na obličej, tak na oblast bikin, podpaží a zbytek těla. Podává nejlepší výkony a výsledky jsou patrné už po prvním použití.
  • Braun Silk Expert Pro 5 – Super pomocník. A musím říct, že se mi drží i pohodlněji než Lumea. Je ale fakt, že na žádaný efekt jsem si s ním musela počkat déle.

Máte i vy vůči IPL epilátorům nějaké předsudky? Možná už je čas hodit je za hlavu a efekt IPL epilace otestovat na vlastní kůži.

  • Concept IL3020 IPL Perfect Skin – Toto byl můj první IPL epilátor, na kterém jsem testovala, jestli je pro mě epilace IPL to pravé. Vybrala jsem si ho, protože není tak drahý jako jiné modely. Asi vám je jasné, že mě o výhodách IPL epilace přesvědčil na výbornou.
  • ETA Fenité 8347 90000 – Kromě funkce odstranění chloupků se český epilátor může pochlubit schopností omlazovat a zpevňovat pokožku. Asi jsem moc mladá, abych si anti-age účinku všimla, ale moje teta si tuhle vychytávku nemůže vynachválit.
  • Silk'n Infinity Smooth – S tímto IPL epilátorem je radost pracovat, protože je neuvěřitelně lehoučký. Je to i důvod, proč ho využívám jako cestovní.
  • BEURER IPL 5800 – Tenhle se může pochlubit neuvěřitelnou životností až o 600 000 záblescích. Před pár měsíci jsem ho půjčila Radce (ano, TÉ Radce) a ta s ním nakonec byla tak spokojená, že si ho nedávno objednala.