Kde se vzala ashwagandha
Ať víte, o čem je vlastně řeč, neodpustíme si krátkou (ale opravdu krátkou, slibujeme) vsuvku z hodiny biologie. Ashwagandha (nebo také ašvaganda) je stálezelená rostlina, kterou najdete především v Indii, jihovýchodní Asii a severní Africe. A extrakt nebo prášek z jejího kořene či listů je tím, po čem teď všichni šílí.
Zatímco my ashwagandhu objevujeme až nyní, nevyrostla včera. „Ashwagandha je v Indii používaná už po staletí,“ přibližuje Kateřina Teplá, koučka a mentorka, která se ajurvédě, tradiční indické medicíně, věnuje mnoho let.
Vyzkoušejte sílu ashwagandhy
Kouzla ashwagandhy
Hashtag #ashwagandha má na TikToku více než 700 milionů zobrazení. A influenceři se předhánějí v tom, kdo ji vychválí více. Důvod? Ashwagandha patří mezi adaptogeny, rostliny, které dokážou fungovat i ve velmi nehostinném prostředí a jsou vysoce odolné. A tyto schopnosti umí přenést i na lidské tělo. „Ashwagandha má vliv na nervovou soustavu a pomáhá tak organismu vyrovnat se s různými typy stresu,“ vysvětluje Kateřina Teplá. Ale to není všechno.
Jaké další účinky se rostlině připisují?
- redukuje stres a úzkost
- zvyšuje koncentraci
- zlepšuje spánek
- podporuje sportovní i sexuální výkon
- reguluje hladinu cukru v krvi
- posiluje imunitu
Ochutnejte taky
Že lepší zvládání stresu nezní úplně špatně? Račte si zobnout nebo hltnout. Ashwagandha je k dostání v podobě prášku, který najdete buď v kapslích, nebo jej rozmícháte s vodou a vypijete. „Nejúčinnější jsou standardizované bylinné extrakty, u kterých je zajištěný obsah účinných látek,“ doporučuje Kateřina Teplá. A možná vám při výběru konkrétního produktu pomůže ještě jedna věc. Ashwagandha nechutná jako lahodné exotické ovoce, je hořká, asi jako byste rozkousali spoustu kmínu.
Další populární adaptogeny
Temná stránka ashwagandhy
Užitečná rostlina, která může ulevit při mnohých obtížích? Ano. Ultimátní zázrak pro každého? Nejspíš ne. Vedle nadšených reakcí se objevují v souvislosti s ashwagandhou na TikToku i varování. Podle některých způsobuje ospalost, další upozorňují na to, že až příliš utlumuje vnímání emocí. Ačkoliv se Kateřina Teplá s negativními účinky ashwagandhy nesetkala, je podle ní možné, že někdo na rostlinu reaguje citlivěji.
Co s tím? Nepřehánějte to
Pokud vám účinky ashwagandhy nesedí, prostě ji neužívejte. „S bylinami by se mělo zacházet jako s lékem. Jen na základě rozhodnutí laika nemusí být výběr správný, a proto vždy doporučuji konzultaci ohledně vhodné bylinky s odborníkem,“ říká Kateřina Teplá. I v případě, že vám efekt prospívá, se držte univerzálně použitelného hesla „všeho s mírou“. Podle odbornice není vhodné užívat rostlinu déle než tři měsíce. Pak si naordinujte pauzu a případné další užívání proberte s odborníkem.
Získal si tento TikTok trend vaši pozornost? Nebo máte jiné osvědčené triky proti stresu?